• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی شیراز:

دور ریز غذای مردم ایران معادل 60 درصددرآمد نفتی کشور است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی صنایع غذایی و تبدیلی استان فارس با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی فائو گفت: آمارهای فائو نشان می‌دهد که مردم ایران معادل 60 درصد درآمد نفتی کشورشان و به اندازه 10 کشورهای اروپایی مواد غذایی را به سطل زباله می ریزند .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از اتاق بازرگانی شیراز، جمال رازقی گفت: بیشترین حجم ضایعات در ایران مربوط به نان، میوه و سبزیجات و برنج و حجم ضایعات مواد غذایی در ایران معادل 35 میلیون تن و ارزش آن 15 میلیارد دلار است!

او گفت: در حالی مردم حجم قابل توجهی از غذای خود را دور می‌ریزند که سالانه در جهان 900 میلیون نفر از گرسنگی رنج می برند و با ضایعات مواد غذایی می توان فقر را در جهان ریشه کن کرد .

رازقی افزود: در کشورهای در حال توسعه ضایعات غذا بیشتر مربوط به فرآیند برداشت تا فرآوری است و در کشورهای توسعه یافته بیشترین ضایعات غذا در خرده فروشی ها و به دست مصرف کنندگان نهایی اتفاق می افتد.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز گفت: تحلیل زیان ناشی از ضابعات غذا در ایران در بخش منابع آبی واقعیت های تکان دهنده دیگری را فاش می کند که میزان آبی که برای ضایعات کشاورزی در ایران مصرف می شود معادل 9 و سه دهم میلیارد متر مکعب و معادل کل آب مصرفی مردم کشور و صنایع است .

رازقی با بیان اینکه در ایران به دلیل نداشتن صنعت بازیافت پیشرفته بخش قابل توجهی از مواد غذایی تلف می شود اضافه کرد: کاهش ضایعات مواد غذایی در درجه اول باید با ارتقای فناوری و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در زنجیره تولید کنترل شود و سپس به بحث فرهنگ سازی برای مصرف کننده نهایی پرداخته شود .

وی با تصریح اینکه صنایع غذایی بیشتر از خودروسازها اشتغال ایجاد می‌کنند، گفت:‌ بر اساس اطلاعات رسمی مرکز آمار ایران بیش از 190 هزار نفر در حوزه صنایع غذایی ایران به فعالیت مشغولند و میزان صادرات صنایع غذایی ایران چهار و نیم میلیارد دلار برآورد شده است .

این فعال اقتصادی گفت: فعالان صنایع غذایی کشور اعتقاد دارند تنها با توسعه بازارهای منطقه ای امکان صادرات محصولات غذایی به میزان 40 برابر صادرات فعلی به کشورهایی مانند روسیه وجود دارد .

رازقی ادامه داد: آخرین گزارش مرکز آمار ایران تایید می کند که صنایع موتوری و خودروسازی رتبه سوم اشتغال را با 130 هزار کارگر در اختیار دارند و صنایع غذایی به میزان 50 هزار شغل بیشتر از صنعت خودروسازی برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است .  

وی افزود: با این حال حضور دولت در این صنعت راه را برای صنایع غذایی ناهموار کرده به طوری که بخش خصوصی مجالی برای حضور در برخی از بخش های صنعت غذایی کشور را ندارند .

رازقی با بیان اینکه بحران قیمت تمام شده یکی از مسایل مهم در افت در صنایع غذایی است بیان کرد: نظام بانکی و مالیاتی از عوامل موثر در ایجاد بحران قیمت تمام شده و مشکلات بخش تولید است که امکان رقابت کالاهای تولیدی را در بازارهای داخلی و خارجی می گیرد .

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی صنایع غذایی و تبدیلی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از عملکرد و همکاری معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بخش خصوصی و تشکل های فعال، گفت: حوزه غذا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بین دستگاه های دولتی، تنها دستگاهی است که به جای تاکید بر درمان، به پیشگیری همت داشته است .

وی اضافه کرد: انتظار داریم نوع همکاری و عملکرد معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش نظارت بر تولید مواد غذایی به عنوان الگو در سطح ملی ترویج شود .

رازقی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 400 واحد صنعت غذا در فارس فعال است که از این تعداد حدود 80 واحد عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنایع غذایی و تبدیلی استان فارس هستند که این شایسته نیست زیرا موفقیت و ارتقای سطح کمی و کیفی واحدهای تولیدی در صنعت غذا بدون حضور موثر در تشکل ها امکان پذیر نیست .

در این آیین از واحدهای برتر صنایع غذایی استان فارس قدردانی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: