• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9610-281-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

جواز سفر به هند در انتظار مُشت‌ها و مُهره‌ها

مسابقات انتخابی تیم ملی بوکس شطرنج ایران از 18 بهمن ماه، به ميزباني شيراز و به مدت سه روز برگزار خواهد شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، مربي تيم بوكس شطرنج ايران دوشنبه 4 دي در جمع خبرنگاران گفت: مسابقات انتخابی تیم ملی بوکس شطرنج ایران برای حضور در رقابت‌های جهانی هند (2018) از 18 بهمن ماه به مدت 3 روز در شیراز برگزار می شود.

فريدون پويا گفت: در اين رقابت‌ها برگزیدگان اوزان مختلف از استان‌های فارس، تهران، همدان، گلستان، گیلان و سمنان در رده‌های جوانان و بزرگسالان در شیراز مسابقه مي‌دهند تا ورزشكاران برگزيده راهي مسابقات جهاني هند شوند.

عضو هيئت رييسه فدارسيون جهاني بوكس شطرنج زمان برگزاري رقابت‌هاي جهاني را ارديبهشت سال آينده اعلام و اضافه كرد: در مسابقات انتخابی شیراز یک روز به وزن کشی و 2 روز به بازی ها اختصاص داده خواهد شد .

وی از راه اندازی 9 نمایندگی ورزش بوکس شطرنج در کشور خبر داد و گفت: از بین نمایندگی‌های سراسر کشور، 6 استان آمادگی خود را برای حضور در این رقابت‌ها اعلام کرده‌اند که پس از برگزاری مسابقات داخلی، ورزشکاران منتخب را برای مسابقات شیراز معرفی مي‌كنند.

مشکلات بوکس شطرنج ایران

بنیانگذار رشته بوکس شطرنج در ایران نسبت به قرار گرفتن این ورزش در زیر مجموعه فدراسیون ورزش های رزمی انتقاد و اضافه كرد: با توجه به موفقیتی که تیم منتخب ایران در عرصه جهانی داشته، لازم است فدراسیون مستقل داشته باشد .

پویا قرار گرفتن در فدراسیونی که 180 زیر مجموعه ورزشی دارد را به زیان ورزش نوپای بوکس شطرنج دانست و گفت: اگر این ورزش در زیر مجموعه فدراسیون های بوکس و یا شطرنج قرار بگیرد، وضعیت امیدوار کننده تر خواهد شد .

وی عدم حمایت مالی از تیم جوان بوکس شطرنج ایران را یکی دیگر از مشکلات این ورزش دانست و افزود: بوکس شطرنج ورزشی است که ظرفیت های بسیاری دارد و با بهره گیری از جایگاه و اعتبار بین المللی خود می تواند ضمن حمایت از ورزشکاران منتخب این رشته، برای پشتیبان مالی نیز عواید ارزشمندی حاصل کند .

پویا با یاد آوری اینکه تیم منتخب ایران در تنها حضور جهانی عنوان نایب قهرمانی را به خانه آورده است، خاطرنشان كرد: دلیل قهرمانی هند در دوره گذشته شرایط میزبانی و حضور در همه اوزان بود، در غیر این صورت تیم منتخب ایران می توانست به عنوان برترین تیم رقابت ها شناخته شود .

وی با بیان اینکه سال گذشته تمام هزینه های سفر به مسابقات جهانی توسط اعضاي تيم تامين و پرداخت شد، گفت: ورزشکاران بوکس شطرنج توانستند پرچم 3 رنگ جمهوری اسلامی ایران را در عرصه بین المللی به اهتزاز درآورند اما این مهم از نگاه مسئولان دور ماند و مورد کم لطفی قرار گرفتند .

پویا معتقد است كه با توسعه ورزش می توان شعار دولت مبنی بر ایجاد امید در جوانان را محقق کرد اما حمایت های مالی فقط نصیب گروهی از ورزشکاران مانند فوتبالیست ها می شود .

جایگاه جهانی بوکس شطرنج ایران

رئیس کنفدراسیون بوکس شطرنج آسیا که از بی توجهی مسئولان به این ورزش گله مند است به جایگاه آن در کشورهای توسعه یافته اشاره و اضافه كرد: بوکس شطرنج در فرانسه به عنوان رشته دانشگاهی تدریس می شود و یادگیری آن در یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا اجباری شده است .

پويا کم کاری رسانه ها را نیز در ناشناخته ماندن این ورزش موثر قلمداد و خاطرنشان كرد: متاسفانه اصحاب رسانه نیز چندان به معرفی این رشته ورزشی که جدا از نیروی جسمانی به علم و هوش نیز نیاز دارد، نپرداخته اند؛ ما با اینکه کرسی جهانی در اختیار داریم مهجور مانده‌ايم.

پویا از افزوده شدن بوکس شطرنج به رشته های ورزشی بسیج کشور خبر داد و گفت: از سرهنگ موسی زارعی فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه ثارالله شیراز تشکر می کنم که نگاه ویژه ای به این ورزش دارند و با تمهیدات ایشان، ورزش بوکس شطرنج به ورزش بسیج کشور اضافه شد؛ ورزشی که در کنترل اعصاب و قدرت تصمیم گیری، همچنین تعادل بین جسم و عقل تاثیر بسزایی دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: