• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري سومين همايش زندگي پياده در شهر/
پیاده راه سازی براي رفاه يا زيبايي!

سومین نشست علمی زندگی پیاده در شهر، زماني در شيراز برگزار شد كه بسياري از نقاط اين كلانشهر داراي پياده‌روهاي مناسب نيز نيست؛ پياده‌روهايي كه اولين مظاهر رويكرد شهرهاي انسان محور به‌شمار مي‌رود؛ حال آنكه نگاه‌هاي بسياري از صاحب نظران به لزوم طرح و احداث پياده‌راه، معطوف شده است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، برگزاري نشست‌هاي علمي زندگي پياده در شهر طي ماه‌هاي اخير و به همت سازمان سیما و منظر و معاونت حمل و نقل شهرداری و با هدف گفتمان سازی و بررسی فرصت ها و چالش های پیش رو در جهت توسعه فرهنگ پیاده روی و پیاده راه سازي، برنامه‌ريزي و برگزار شده است.

اين در حالي‌است كه علي‌رغم توسعه‌هاي معابر سواره در نقاط مختلف كلانشهر شيراز، احداث بزرگراه‌هاي درون‌شهري، پل‌ها و تقاطع‌هاي بسيار (كه در جاي خود يكي از الزامات توسعه‌ي شهري است) توجه كافي به احداث مسيرهاي امن و ايمن براي شهروندان پياده نشده و در بسياري از معابر، شهروندان از داشتن معابري براي عبور عرضي و حتي طولي از خيابان‌ها محروم هستند!!

سومين نشست علمي زندگي پياده در شهر، دوشنبه 4 دي و با حضور اعضای شورای شهر، مدیران شهرداری شیراز و کارشناسان حوزه شهرسازی برگزار و موضوعاتی از قبیل بهینه سازی فضاهای شهری، شهرسازی پایدار، توسعه فعالیت های شهری و اهمیت گسترش فرهنگ پیاده محوری در شهرها، از سوي مسئولان و كارشناسان مطرح شد.

رييس شورای اسلامی شهر شیراز در این همایش، سه ویژگی ایمن بودن، بانشاط بودن و زیبا بودن شهر را از جمله مهمترین اهداف شهرسازی برشمرد و همچنین وجود امنیت روحی و روانی و اخلاقی را در یک شهر لازم و واجب دانست و بر تقویت امنیت حقوق شهر و شهروندان اشاره کرد و از آن به عنوان اولین حقوق مردم یاد کرد .

سید احمدرضا دستغیب با تاکید بر اینکه امروزه ما شهرهایی بانشاط و لذت بخشی نداریم گفت: اگر این خصوصیت را در شهرهایمان تقویت نکنیم مردم به خروج از شهرها روی می آورند .

او معتقد است تا زمانی که تفکر مدیران شهری ما، توسعه شهر در گرو توسعه پروژه های شهری است و تا زمانی که به زمین های شهر ارزش افزوده اعمال می کنند اهداف شهرسازی  مطلوب محقق نمي‌شود.

دستغيب همچنین با بیان این که در شهرهای ما فضای گفتمان وجود ندارد، افزود: تفکر مردم محور بر اساس گفتمان و گفتگو به دست می آید.

رييس شوراي شهر شيراز ایجاد فضای گفتمان در شهرها را ضروری دانست و جهت تحقق آن، بر لزوم تغییر نگرش مسولان و مردم  نسبت به عدم استفاده از خودروهای شخصی، تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده از پیاده راه ها و گفتمان شهری که در این پیاده راه ها شکل می گیرد تاکید کرد .

سید امیرحسین منصوری از اساتيد دانشگاه و کارشناسان حوزه شهرسازی و هنر، نيز يكي از سخنرانان بود كه تاكيد داشت مفهوم شهر در دو لایه مادی و معنوی معنا مي‌شود به این صورت که ادراکات مردم را از شهر خوب مقارن با یک درک دوبعدی از شهر می داند و معتقد است هیچ شهروندی فقط در لایه فیزیکی شهر زندگی نمی کند بلکه لایه معنایی و ارزشی شهر برای مردم گاها مهم تر از بعد فیزیکی آن است .

  مدیر گروه منظر دانشگاه تهران وجود مردم در شهر را به عنوان سازنده و بازیگر تلقی میکند نه به عنوان کاربر و تماشاگر.او همچنین وجود استراتژی و پایگاه نظری را در راستای پیشبرد اهداف شهرسازی لازم می داند .

رییس مرکز پژوهشی هنر با بیان این پرسش که آیا پیاده محور کردن شهرها جزو منظر شهر به حساب میرود یا جزو کالبد شهر؟ به این نکته اشاره کرد که پیاده رفتن در شهر یک رفتار مردمی و روشی برای زندگی است که در آن تمرکز و هماهنگی مردم دولت در آن نهادینه است .

منصوری همچنین از منشور توسعه پیاده محور کردن شهرها که مسکوت هم مانده دفاع کرد و گفت ما باید این چنین منشورهای علمی عملی را جهت عرضه آشکار محتویات آن در جامعه از منشور به ضروریات قابل اجرا تبدیل کنیم .

بهروز میرزائیان جلالی ديگر كارشناس و استاد دانشگاه حاضر در جلسه، طي سخناني شاخصه های شهر پایدار را يادآور شد.

جلالي با بیان اینکه پیاده راه یک ابزار در خدمت آرمان ها و الگوهای شهری است، داشتن کمترین مصرف در سوخت های فسیلی، ایجاد آلایندگی های کمتر، تولید زباله کمتر، استفاده مشترک از سرمایه های حتی شخصی، مشارکت عمومی و همگانی در سایر امور، مشاوره و کمک از متخصصین حوزه های مختلف، وجود ناوگان حمل و نقل عمومی بهینه و ... از شاخص‌هاي شهرهاي پايدار است.

به گزارش ايسنا، شوراي پنجم شهر شيراز و شهردار منتخب اين شورا، بارها بر لزوم توجه به شاخص‌هاي توسعه‌ي شهري بر مبناي شهر انسان‌محوري تاكيد كرده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: