• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری بیست و هشتمین نشست روزنامه نگار در زوم/
لزوم برگزاری نشست های نقد مدیران

بیست و هشتمین نشست از سلسله جلسات روزنامه نگار در زوم که به همت مرکز اسناد و کتابخانه ی ملی فارس اجرایی شده است، به نقد حسینی ارسنجانی از روزنامه نگاران قدیمی استان فارس اختصاص داشت.

به گزارش ایسنا منطقه ی فارس به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ی ملی فارس، در بیست و هشتمین نشست از سلسله جلسات روزنامه نگار در زوم، آثار و تولیدات رسانه ای محی الدین حسینی ارسنجانی، از روزنامه نگاران قدیمی استان فارس و کشور، نقد و بررسی شد.

مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه ی هنری فارس که به عنوان منتقد در این نشست شرکت کرده بود، گفت: شیراز سرزمین اولین هایی است که اغلب به دومی و سومی نمی رسد،لذا رویدادی مانند “روزنامه نگار در زوم وقتی به بیست و هشتمین نشست خود می رسد نشان می دهد پیوستگی و استمرار رویدادهای فرهنگی ذوق و سلیقه و همت مردانه می خواهد .

هاشم کرونی از حسینی ارسنجانی به عنوان شرح حال نویس و ستون نویس یاد و اضافه کرد: او در عین حال مقالات ارزشمندی کار کرده و برخی آثار او می تواند دستمایه کارهای مهمتری باشد .

وی سبک کار حسینی ارسنجانی را بیشتر مناسب مجله دانست تا روزنامه اما وقتی فارس مجلات تخصصی ندارد،مقاله نویسی چون او مجبور است آثارش را در روزنامه منتشر کند .

کرونی با انتقاد از نبود یک ساختار هدفمند برای تشکیل پرونده های موضوعی در روزنامه ها ی شیراز گفت: گاهی اوقات روزنامه های ما جور خبر نامه های سیاسی را می کشند،به همین دلیل است که این مطالب در روزنامه می آید و با فرم کشکلول وار ساختار هدفمندی ندارند و بسیاری از اوقات مطالب لای روزنامه ها گم می شود و نوشته های روزنامه نگارانی چون حسینی ارسنجانی به ثمر نمی نشیند .

این روزنامه نگار منتقد با اشاره به پیشینه ستون نویسی حسینی ارسنجانی در مطبوعات شیراز گفت: خیلی سخت است که هر روز در مطبوعات ستون داشته باشی و گرفتار دایره تکرار نشوی چرا که هر چقدر هم حرف داشته باشی نهایتا بعد از یکسال تمام می شود،مگر اینکه روزنامه نگار توان داشته باشد که از ستون خود یک حرف جدی بیرون بیاورد .

وی با مرور روزنامه های فارس در بعد از انقلاب اسلامی گفت: در این چهل سال هرگز روزنامه های شیراز و فارس نتوانتستند ستون نویسی تربیت کنند که مخاطبین آنها منتظر ستون و یادداشت او باشند.این در حالی است که قبل از انقلاب جدال لفظی و قلمی فریدون توللی و اصحاب حزب برادران روزنامه های شیراز را جذاب و خواندنی می کرد.به نظر می رسد در بعد از انقلاب در تعریف ستون مطبوعاتی مشکل داشتیم .

کرونی گرفتار شدن ستون نویس در تقویم و مناسبت ها را یک آفت برای آنها دانست و گفت نوشتن ستون های مناسبتی خلاقیت و نوآوری را از ستون نویس دور می کند .

این روزنامه نگار ایراد دیگر ستون نویسی در روزنامه های شیراز را تمایز نکردن مقاله و یادداشت دانست و گفت: گاهی مقاله بخشی از کتاب است و یادداشت هم بخشی از مقاله و معتقدم در هیچکدام از قالب های رسانه به اندازه یادداشت طنازی و نیش قلم وجود ندارد و اگر بخواهم از این زاویه به آثار حسینی ارسنجانی نگاه کنم باید بگویم در نگاه ایشان یادداشت یک هویت مستقل نیافته و او در فضای غالب مطبوعاتی کار می کند که با استانداردهای حرفه ای یک مقدار فاصله دارد. البته گاهی می شود حرف دل بخشی از جامعه را در یادداشت های او دید به ویژه اینکه هر وقت وارد مسائل اجتماعی و شهری می شود کار دلنشینی ارائه می دهد.او می نویسد که صدای بخشی از جامعه باشد اما او حتما باید یک نگاه جدی در آثار خود ارائه دهد .

کرونی به حسینی ارسنجانی توصیه کرد نیازی نیست هر روز بنویسد چرا که هر روز نوشتن سخت است و زندگی در نگرش انسان دوران مدرن و پسا مدرن از نگاه کل نگر عبور کرده و به روایت های خرد رسیده ،الآن زمان تخصصی کار کردن است لذا از این روزنامه نگار خوب پیشنهاد می کنم در حوزه فرهنگ فارس کار کند و انرژی بگذارد و در واقع به تخصصی نوشتن عادت کند .

حسینی ارسنجانی زبان محاوره ای روزمره خود را خیلی خوب قلمی می کند

محمود شبان فعال رسانه ای نیز در بیست و هشتمین نشست روزنامه نگار در زوم با اشاره یه سابقه ۲۵ ساله حسنی ارسنجانی در مطبوعات فارس گفت: اگر به داشته ای او اشاره نکنیم بی انصافی است،او با سند ثابت کرده بیش از ده هزار یادداشت و مقاله نوشته و همین موضوع نشان می دهد او یک پژوهشگر و مولف است و دو صفحه میراث و مکتبخانه را که در روزنامه شیراز نوین منتشر می کند،صفحات وزینی است .

وی با بیان اینکه همه ما روزنامه نگاران موظفی کار می کنیم گفت: گاهی روزنامه نگار مجبور است در یک مسیر سنگ و قالب محدود حرکت کند که کار را بسیار سخت می کند .

شبان به پتانسل بالای حسینی ارسنجانی در نوشتن را ستود و گفت: او خیلی راحت می نویسد و این راحتی ناشی از گفت و گوهای روزمره ای است که با مردم و اطرافیان خود دارد .او دیالوگ ها و زبان محاوره ای روزمره خود را خیلی خوب قلمی می کند .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز با اشاره به علاقه حسینی ارسنجانی به جمع آوری نسخ گفت: مقالاتی از او که با جمع آوری نسخ ارتباط دارد معمولا مقالات موفقی است مثل مقاله ای که در باره استانداران فارس در گذر زمان نگاشته بود و اتفاقا این شکل از کارهاست که روزنامه را خواندنی می کند چرا که امروز دیگر کسی روزنامه را برای خبر نمی خواند مگر مدیران روابط عمومی ها که اخبار روزنامه را برای تذکر یا تشکر می خوانند! امروزه روزنامه اگر فراتر از خبر اتفاق بیفتد جذاب و خواندنی می شود و خوشبختانه در این عرصه مطالب فارس شناسی حسینی ارسنجانی موفق بوده است .

کورش کمالی سروستانی گفت: خوشحالم که امشب به حسینی ارسنجانی پرداخته و فرصتی فراهم شد تا نگاهی به کارنامه کاری او داشته باشیم و به این روزنامه نگار خسته نباشید بگوئیم امیدوارم او در عرصه فرهنگ فارس موفق باشد و شاهد کارهای پربار ایشان باشیم .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس که میزبانی سلسله نشست های “روزنامه نگار در زوم” را بر عهده دارد نیز گفت: پنجشنبه های زوم برای ما سعادتی است که دوستان خبرنگار،مدیران مسئوول ،سردبیران و فرهیختگان حوزه فکر و اندیشه را زیارت کنیم و هر ماه را بهانه ای برای پرداختن به یکی از عزیزانی  قرار دهیم که در چرخه مطبوعات فارس و شیراز نقش داشته اند .

کوروش کمالی سروستانی افزود: واقعیت امر این است که در نشست های روزنامه نگار در زوم تنها به دنبال برآمدن چیزی از این میان نیستیم بلکه خود این اتفاق چیزی از میان برآمده است،به همین خاطر تشویق ها و انتقادات جای خودش را دارد و بدون تردید به همدلی و اشتیاق و کوشش بیشتر دوستان مطبوعاتی ما کمک می کند .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با تمجید از تلاش های حسینی ارسنجانی در زمینه گردآوری اسناد و علاقه او به این حوزه گفت: او روزنامه نگار پر تلاشی است اما به گمانم حسینی ارسنجانی خود نیز با من همداستان است که پر برگی الزاما پر باری نیست.ایشان پراکنده می نویسد ولی من پراکنده کاری های او را نمی خوانم بلکه آنجا که توانایی در نوشتن دارد را می خوانم .

کمالی سروستانی به زادگاه حسینی ارسنجانی اشاره و اضافه کرد: او وقتی در باره ارسنجان می نویسد قلم یک راه دیگر می رود و هنگامی که مناسبتی و تقویمی می نویسد ره دیگری می رود؛ او وقتی از دیار خود می نویسد از عشق ارسنجان به عشق فارس می رسد و از عشق فارس به عشق ایران؛ در طول بیست و اندی سال گذشته نیز این خط را داشته است یعنی با ارسنجان شروع کرده و همچنان هم از ارسنجان می نویسد اما فارس برای او محور است .

وی با انتقاد از مدیران روزنامه ها به دلیل نگاه کمی به جای کیفی گفت: متاسفانه مدیران روزنامه ها تعداد مطالب را در نظر می گیرند نه وزن مطلب و من احساس می کنم عمده مشکل روزنامه ها همین است .

این فعال رسانه ای کار روزنامه نگاری حسینی ارسنجانی در کنار شغل معلمی را ستود و گفت: گاهی می مانم که او در کنار معلمی روزنامه نگاری می کند یا در کنار روزنامه نگاری به معلمی مشغول است؟

وی با بیان اینکه سوژه های حسینی ارسنجانی در آثارش به روز است، گفت: او باید شیوه نگارش سنتی خود را نیز تغییر دهد و از واژه هایی مثل گردید و نمود پرهیز کند .

روزنامه نگاران می توانند به فضای آرام جامعه کمک کنند

رئیس گروه امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به پیشینه فرهنگی حسینی ارسنجانی به نقش مدرسه در سازندگی و نوسعه جامعه گفت:بسیاری از ما روزنامه دیواری دوران مدرسه را تجربه کرده ایم و می دانیم که این تجربه مسئوولیت پذیری دانش آموزان را بیشتر می کند. به گمانم حس مسئوولیت پذیری حسینی ارسنجانی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی ناشی از فضای کاری او در آموزش و پرورش و تعهد اخلاقی او در روزنامه است .

مهرداد جمشید نژاد با اشاره به مسئله گرانی کاغذ ابراز امیدواری کرد که جامعه مطبوعاتی در آینده ای نزدیک این بحران را پشت سر بگذارد و روزنامه های کاغذی همچنان در رقابت با فضای مجازی ماندگار شوند .

جمشید نژاد روحیه آرام و گفت و گو محور حسینی ارسنجانی در نوشته هایش را ستود و گفت: روزنامه نگاران می توانند به فضای آرام جامعه کمک کنند و امیدوارم ما نیز بتوانیم به اصحاب مطبوعات کمک کنیم تا با دغدغه کمتری به آرام سازی فضای جامعه بپردازند .

زوم مدیران را آغاز کنید

عضو شورای پنجم شهر شیراز نیز در این نشست گفت: به جلسات روزنامه نگار در زوم اعتقاد دارم و برای احترام به اصحاب رسانه شیراز که اغلب آنها از دوستان ما هستند در این جلسات شرکت می کنم .

سیروس پاک فطرت تلاش مطبوعاتی حسینی ارسنجانی در ۲۵ سال گذشته را ستود و گفت: در تمام این سال ها او رویدادهای روز را رصد کرده و به تحلیل و تفسیر این رویدادها از نگاه تیزبین خود پرداخته است و باید انصاق بدهیم نوشتن روزانه کار بسیار سختی است که از عهده هرکسی بر نمی آید .

پاک فطرت از دبیر نشست های روزنامه نگار در زوم درخواست کرد که نشست هایی با عنوان مدیران در زوم برگزار و عملکرد مدیران در این جلسات نقد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: