• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3914-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شوراي شيراز خواستار شد:

لزوم توقف انتقال آب‌ زيرسطحي از شيراز

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز با اشاره به مشكلات و تنگناهايي كه تداوم خشكسالي‌ و تغييرات اقليمي به همراه داشته و دارد، خواستار انجام اقداماتي نظير توقف طرح انتقال آب زيرسطحي شيراز شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، علي ناصري عصر دوشنبه 11 دي در نطق قبل از دستور خود در جلسه‌ي علني شوراي اسلامي شهر شيراز، پديده تغييرات اقليمي را از دغدغه‌هاي اصلي ساكنان كره زمين دانست و تاكيد كرد كه خشكسالي‌هاي مداوم كل كشور، فارس و شيراز را با چالش‌هاي زيادي مواجه كرده است.

ناصري تصريح كرد: اگر امروز براي حل چالش‌هاي خشكسالي تدبيري انديشيده نشود، اين چالش‌ها به بحران بدل خواهد شد.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر شيراز، وقوع پديده فرونشست را از ديگر مشكلات مهم دانست و گفت: برای جلوگیری از وقوع چنین پدیده جبران ناپذیری باید درست و به موقع عمل كنيم؛ اگرچه به واسطه‌ي کاهش بارندگی در سال‌های اخیر، به مقطع حساسی رسیده‌ایم که هرگونه کم کاری می‌تواند لطمات غیر قابل برگشتی برای شهر و شهروندان شيراز به‌دنبال داشته باشد.

به اعتقاد اين عضو شوراي شيراز، تسريع و كميل تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب، يكي از راهكارهاي مقابله با تشديد بحران‌هاي ناشي از خشكسالي است زيرا مي‌توان، پساب خروجي اين تاسيسات را براي آبياري فضاي سبز استفاده و بهره‌برداري از 140 حلقه چاه براي آبياري خودداري كرد.

او اصلاح و بهسازی سیستم آبیاری فضای سبز در قالب یک برنامه زمانبندی توسط شهرداری را ضروري دانست و گفت: بايد در تداوم زهكشي آبهاي زيرسطحي شيراز تجديد نظر و مسيرهاي خروج آب‌هاي محدوده‌ي زه‌كشي‌ها را مسدود كرد تا از پايين رفتن بيشتر سطح آب‌هاي زيرزميني جلوگيري شود.

ناصري همچنين خواستار مطالعه و اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در حوزه‌ي شمالغرب براي تغذيه‌ي آب‌هاي زیرزمینی شیراز شد و اضافه كرد: خشكسالي‌ها نبايد ما را در خصوص احتمال وقوع سيلاب‌هاي مخرب، دچار فراموشي كند.

عضو شوراي شهر شيراز با اشاره به سيلاب‌هايي كه در دهه‌هاي 60 و 80، شيراز را درگير و خرابي‌هايي را منجر شده است، گفت: افزايش ساخت و ساز در حوضه‌ي آبريز رودخانه‌ي خشك و توسعه‌ي شهر صدرا و شهرك‌هاي اقماري شيراز، كاهش نفوذپذيري زمين و افزايش جريان آب‌هاي سطحي و خطر سيلاب را به همراه داشته است.

او اضافه كرد: خشکسالی‌های اخیر باعث از بین رفتن بخش وسیعی از  پوشش‌ گیاهی ارتفاعات منتهی به رودخانه خشک شیراز شده است؛ اين مي‌تواند فرسايش خاك و جريان‌هاي سيلابي را تشديد كند.

ناصري معتقد است كه طي 16 سال گذشته هيچ اقدام بازدارنده‌ و پروژه‌هاي آبخيزداري در سرشاخه‌هاي رودخانه‌ي خشك و خارج از محدوده‌ي خدماتي و حريم شيراز انجام نشده و اين خطر سيلاب‌ها را افزايش مي‌دهد.

عضو شوراي شهر شيراز خواستار ارائه پيوست زيست‌محيطي، مشخص شدن مهندسي ارزش و گزارش وضعيت توپوگرافي منطقه و ژئوتکنیک خاکِ محل احداث سد تنگ سرخ به همراه گزارشي از نقاط قوت و ضعف و  فرصت‌ها و تهدیدهای اين طرح شد.

ناصري به شهروندان شيراز اطمينان داد كه اگر سد تنگ سرخ در راستاي پايداري توسعه‌ي شيراز نباشد يا شهر و شهروندان را با مخاطره مواجه كند، شورا اجازه‌ي اجراي آن را نخواهد داد حتي اگر هزينه‌هايي كه براي اين طرح شده است، هدر برود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: