• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2676-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

نیمه دوم دی کمپین ملی پیشگیری از چاقی راه اندازی می شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نیمه دوم دی ماه امسال، کمپین ملی پیشگیری از چاقی با تغذیه سالم، راه اندازی خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، محسن مقدمی چهارشنبه 13 دی در جمع خبرنگاران روند چاقی در جامعه را هشدار دهنده و رو به گسترش اعلام و اضافه کرد: اضافه وزن و چاقي و بيماري هاي غيرواگير مرتبط و پيامدهاي زيانبار آن، از مهمترين مشكلات بهداشتي عمومي در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است.

او با اشاره به آمارهای سازمان جهانی بهداشت، افزود: در سال 2016، بیش از یک و 9 دهم میلیارد نفر از جمعیت 18 سال و بالاتر جهان، دارای اضافه وزن بوده اند که از این تعداد، بیش از 650 میلیون نفر بزرگسال هستند .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، چاقي و اضافه وزن را يكي از عوامل مهم و موثر در بروز بيماري هاي غيرواگير مرتبط با تغذيه عنوان و خاطرنشان کرد: تغيير در الگوي مصرف غذايي، مصرف بي رويه مواد قندي و چربي ها، غذاهاي چرب و سرخ شده، فست فودها و كم تحركي، منجر به اضافه وزن و چاقي شده و خطر بروز بيماري هاي غيرواگير از جمله بيماري هاي قلبي – عروقي، ديابت، سرطان، فشار خون بالا، ديس ليپيدمي و مواردی از این قبیل را افزايش مي دهد .

او روند بیماریهای غیرواگیر در دنیا و به تبع آن در ایران را خطرناک دانست و گفت: روزانه 800 تا 850 مورد مرگ در کشور به وقوع می پیوندد که علت حدود 46 درصد از آن بیماریهای قلبی عروقی و 14 درصد نیز سرطانهاست .

مقدمی با بیان اینکه بررسی های انجام شده در خصوص علت های زمینه ای موثر در بروز و شیوع بیماری های قلبی- عروقی، دیابت و سرطان ها نشان می دهد که چاقی از عوامل بسیار مهم و جدی در بروز این مشکلات به شمار می آید، اضافه وزن و چاقی را پنجمین عامل خطر مرگ و میر در دنیا و سومین عامل خطر در کشور معرفی کرد .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به آماری دیگر از سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد که بر این اساس، 44 درصد بار دیابت، 23 درصد بار نارسایی قلبی و بین هفت تا 41 درصد بار سرطان های مرتبط را می توان به اضافه وزن و چاقی نسبت داد .

او همچنین چاقی را به بروز مشکلاتی نظیر همچون افزایش فشارخون، بیماری های قلبی، دیابت، سنگ های صفراوی، واریس، بواسیر، افزایش چربی خون، نقرس، آرتروز، کمردرد، تنگی نفس، بیماری های کبد وکیسه صفرا، سرطان های کولون و رکتوم، پروستات در مردان و سرطان سینه و تخمدان و مشکلات باروری در زنان و در نهایت کاهش عمر انسان مرتبط دانست .

مقدمی گفت: در چارچوب سند ملی تغذیه و امنیت غذایی، با هدف توقف روند افزایشی شیوع چاقی، بسیج ملی تغذیه با عنوان پیشگیری و کنترل چاقی با تغذیه سالم، از پانرده تا 30 دی همزمان در سراسر کشور اجرایی می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: