• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2776-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

راهکارهای مواجهه با سوختگی و پیشگیری از آن را باید آموزش داد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز بر لزوم آموزش راهکارهای مواجهه و پیشگیری از سوختگی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عبدالخالق کشاورزی با اشاره به برگزاری کنفرانس درمان های نوین در زخم های مزمن و سوختگی در شیراز، بر عزم جدی این دانشگاه برای توسعه آموزش راهکارهای مواجهه با سوختگی به پزشکان و تیم های درمانی خبر داد .

وی با بیان اینکه مقوله سوختگی، زخم و ترمیم بسیار اهمیت دارد، گفت: این کنفرانس، در راستای  علمی کردن روش های درمان زخم و سوختگی در استان فارس برگزار شده و جزو مهمترین کنفرانس هایی است که از لحاظ درمان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مورد توجه قرار گرفته است .

کشاورزی با اشاره به برگزاری همایش کشوری سوختگی که سال گذشته در شیراز برگزار شد، افزود: امسال نیز این دوره به آموزش متخصصان و پزشکان عمومی که با زخم و سوختگی سروکار دارند، اختصاص داده شده است، هدف این است که زخم های سوختگی، زخم بستر و زخم دیابتی و همه نوع زخم به شکل علمی و تخصصی، مدیریت و درمان شود به طوری که عوارض این درمان ها در استان و کشور کمتر دیده شود .

این جراح بخش سوختگی از بالا بودن هزینه های درمان این بیماری خبر داد و گفت: وقتی درمان بر اساس گایدلاین و شیوه نامه های علمی، انجام شود و تجربیات اشخاص در کنار مستندهای علمی، قرار گیرد، به هدفمان که درمان علمی است رسیده و هزینه کمتر به بیمار تحمیل شده و از طرفی بیمار نیز زودتر ترخیص می شود .

کشاورزی ادامه داد: با توجه به ظرفیت محدود پذیرش در بیمارستان ها، درمان های لازم و ابتدایی را در بیمارستان و با آموزش به همراهان بیمار و برای ارایه خدمات بیشتری به دیگر بیماران، باقیمانده درمان زخم های مزمن در خارج از بیمارستان و در منزل انجام شود .

او افزایش آمار دیابت و از طرفی بالارفتن سن افراد را دلیل دیگر زخم ها اعلام کرد و یادآور شد: جامعه هرچه به سمت پیر شدن پیش رود، زخم های مزمن درآن بیشتر خواهد شد؛ در نتیجه بایستی راهکارهایی پیش گرفته شود که چطور درمان های ارزان تر، علمی تر و معقول تری برای بیماران با زخم های دیابت و سوختگی داشته باشیم .

رییس بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع) با اشاره به اینکه در بیمارستان بیشترین مراجعه سوختگی مربوط به اقشار کم درآمد است، هشدار داد: لازم است خانواده ها در این زمینه هوشیار باشند، در مراسم های مذهبی، یا حین آشپزی، سوختگی کودکان و سالمندان رخ می دهد، پس این زنگ خطری است که مراقبت بیشتری داشته باشیم .

نقش موثر آموزش در مدارس، رسانه ها، صداسیما و روزنامه ها در اطلاع رسانی، دیگر نکته ای بود که این جراح بخش سوختگی به آن اشاره کرد و افزود: این مهم است که نهادها و سازمان های مرتبط با آموزش و اطلاع رسانی به مردم مانند آموزش پرورش درکنار دانشگاه برای پیشگیری همراه باشند .

کشاورزی با بیان اینکه جامعه ما به سمت سالمندی پیش می رود و در نتیجه به مراقبت بیشتر نیاز است، ادامه داد: انجمن ها، نهادها و سازمان های دولتی مرتبط، برای پیشگیری از هرگونه آسیب به این قشر از جامعه، مهمترین نقش را در آموزش و اطلاع رسانی به خانواده ها بر عهده دارند .

او با اشاره به اینکه اقشار کم درآمد و سالمندان بیشتر در معرض خطر سوختگی و زخم قرار دارند، اضافه کرد: انتظار می رود که خانواده ها مراقبت بیشتری از کودکان، سالمندان و یا افرادی که در معرض کار با مواد اشتعال زا هستند، داشته باشند .

رییس بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع) از برگزاری کنگره دیگری در سال گذشته با حضور مدعوینی از سراسر کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد:  با توجه به نیاز کارکنان و پزشکان بیمارستان ها و مراکز درمانی در خصوص دانش سوختگی، در سال گذشته مقالات و تحقیقاتی مهمی بررسی شد که امید است این کنفرانس، مقدمه ای باشد تا در سال آینده نیز "کنگره های بین المللی سوختگی" برگزار شود .

کشاورزی از برگزاری دوره دوم این کنفرانس ها خبر داد و گفت: دوره دوم این کنفرانس ها نیز با حضور گروه هدف پرستاران و دیگر کارکنان درمانی که با بیماران سوختگی، زخم و ترمیم سروکار دارند، در ماه های آینده برگزار می شود .

این متخصص جراح بهبودی سریع و ترخیص بیماران را یک کار بزرگ و معنوی خواند و افزود: با توجه به اینکه تعداد بسیاری از بیماران و سالمندان گریبان گیر زخم بستر می شوند و درمان آنها نیاز به مراقبت ویژه ای دارد، تیم درمانی تمام یتلاش خود را به کار می بندند تا افراد آسیب دیده هر چه زودتر به آغوش خانواده باز گردند .

او در ادامه از هزینه های سوختگی برای بیماران گفت و با معرفی موسسه خیریه امام حسین (ع)، از نیکوکاران سلامت خواست تا در این امر خداپسندانه سهیم شوند .

فوق تخصص جراح پلاستیک و رییس انجمن جراحان پلاستیک فارس نیز از شرکت کنندگان در کنفرانس درمان های نوین در زخم های مزمن و سوختگی بود که در حاشیه برگزاری این برنامه، گفت: در طول تاریخ پزشکی، کتاب ها و مقاله های بسیاری در زمینه درمان زخم نوشته شده و بیمارستان های اختصاصی برای آن در نظر گرفته شده است؛ هرکدام از زخم ها به  تنهایی، موضوع مهمی برای برگزاری یک کنگره می تواند باشد .

محمدحسین رجبیان با بیان تاریخچه درمان سوختگی در شیراز، اضافه کرد: فعالیت های درمانی خوبی در بیمارستان های شهید رجایی، نمازی، مادر و کودک و امیرالمونین(ع) شیراز برای کمک به بیماران مبتلا به زخم و سوختگی، در حال انجام است .

رییس کنفرانس "درمان های نوین در زخم های مزمن و سوختگی" نیز  با قدردانی از تلاش اساتیدی که از حدود 30 سال پیش تاکنون برای درمان سوختگی در شیراز داشته اند، گفت: با پیگیری و تلاش اساتید و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کار ارایه خدمات تخصصی به این بیماران در شیراز آغاز شد .

علی اکبر محمدی در ادامه به فعالیت های انجام شده اشاره و اضافه کرد: اکنون در بسیاری از حوزه های درمان، آموزش و پژوهش های مربوط به سوختگی در سطح اول قرار داریم و افق های روشنی برای مرکز تحقیقات سوختگی شیراز دیده می شود؛  همچنین فعالیت های شرکت های دانش بنیان در تولید دارو برای بیماران سوختگی و زخم نیز گام دیگری در این زاستا بوده است .

رییس بخش جراحی سوختگی در بیمارستان امیرالمونین(ع) با بیان اینکه کنفرانس های آموزشی مشابهی به زودی برای کارشناسان زخم و گروه پرستاران مرتبط استان در ماه های آینده برگزار می شود، اضافه کرد: این سمینار با حضور یکصد شرکت کننده از پزشکان عمومی، پزشکان خانواده و پزشکان اورژانس و نیز جراحان پلاستیک و جراحان عمومی، به نمایندگی از هر مرکز درمانی در استان فارس، تشکیل شد .

این عضو هیئت علمی برای تحقق اهداف آموزشی در تمام حوزه های زخم اعلام آمادگی کرد و گفت: با همکاری اساتید و مسوولان و نیز برگزاری کنفرانس ها و میزگردهای آموزشی در حوزه های مختلف درمان سوختگی و زخم، همچنین با استفاده از امکانات موجود در مرکز تحقیقات و بیمارستان سوختگی امیرالمونین(ع)، آمادگی نوسازی اطلاعات و بالابردن مهارت های همکاران را داریم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: