• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شورای اسلامی شهر صدرا:

تصویب طرح جامع شهر صدرا یعنی بستن راه‌های تخلف

حدود 30 سال از نخستین روزهای ایجاد شهر جدید صدرا می‌گذرد، شهری که قرار بود سرریز جمعیت کلان‌شهر شیراز را در خود جای دهد، اما حالا این شهر در حال تبدیل‌شدن به یک کلان‌شهر است و روزبه‌روز بر جمعیت آن افزوده می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، قیمت مناسب خرید یا اجاره مسکن باعث شده علاوه بر سرریز جمعیت شیراز، از دیگر شهرهای استان فارس و حتی استان‌های مجاور هم جمعیت بالایی به این شهر مهاجرت کنند، مهاجرانی که به دنبال رفع یکی از بزرگترین دغدغه‏هایشان راهی صدرا می شوند!

مهاجران شهر صدرا خیالشان که از بابت مسکن راحت شد، به فکر شغل مناسب می‏افتند و در این مسیر هر روز شاهد رشد مشاغل کاذب هم می‏توان بود!

نزدیکی شهر صدرا به شیراز و قیمت مناسب زمین در این شهر باعث شد تا در سال‌های گذشته بازار ساخت‌وساز مسکن رونق گیرد و این بازار داغ پای سودجویان را به شهر صدرا باز کرد تا به فکر این باشند از طریق راه‌های غیرقانونی منافع بیشتری کسب کنند و به دلیل نهایی و بسته نشدن طرح جامع شهر با کمک برخی مدیران و کارمندان در ادارات مختلف شهر صدرا تخلفات و زمین‌خواری‌های بزرگی انجام شد و ثروت ملی مورد دستبرد قرار گرفت که با دستگیری متخلفان و ورود نیروهای امنیتی و حضور بازرسان راه بر متخلفان بسته شد.

صاحب نظران و کارشناسان و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر صدرا معتقد هستند که با نهایی شدن طرح جامع شهر صدرا، به معنی بستن راه‏های تخلف و محدود کردن مشکلاتی که مهار روز افزون روند مهاجرت به این شهر، عامل اصلی آن محسوب می شود.

دبیر کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر صدرا و سرپرست معاونت شهرسازی سابق شهرداری صدرا شنبه 16 دی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه شهر جدید صدرا علیرغم این‌که یک لجام‌گسیختگی شهرسازی در آن دیده می‌شود دارای طرح جامع و تفصیلی بوده است، گفت: به دلیل سیاست‌گذاری مغایر با طرح‌های اولیه و مدیریت‌های نادرست گذشته تناقضات پیچیده‌ای را در شهرسازی صدرا شاهد هستیم که مدیریت شهری را دچار مشکل کرده و هم این‌که نیازها و توقعات مردم را دیگر پاسخگو نیست.

حسام پروازدوانی افزود: برای شورای شهر صدرا و شهردار صدرا افتخار بزرگی است که توانست با  فشار،  پیگیری مجدانه و هماهنگی تنگاتنگ با شرکت عمران این طرح را تهیه و آماده و مصوب کند.

دوانی بیان کرد: در بازنگری طرح جامع شهر صدرا، ضوابط را با نظر مشاور و با هماهنگی و منطبق بر نیازهای مردم ایجاد کردیم، ما ضوابط را با نیازهای مردم متعادل کردیم، به‌گونه‌ای که ساخت‌وساز ازلحاظ اقتصادی برای عموم مردم به‌صرفه باشد، شهروندان هم در این مدت تعامل خوبی در مورد طرح جامع داشته‌اند و با صبوری و راهنمایی و حمایت‌های خود کمک کردند تا این طرح مصوب شود.

عضو شورا اسلامی شهرستان شیراز خاطرنشان کرد: در زمان مدیریت مهندس ملک‌زاده در شهرداری صدرا و شورای جدید در بازه کوتاهی توانستیم عمده‌ترین مشکلات طرح را ببینیم و مشکلات را حل‌وفصل کرده و یک الگو و نقشه راه تهیه کنیم.

او اعتقاد دارد که طرح جامع کاملاً بسته است و محدوده جدید کامل شکل‌گرفته و امکان تخلف در آن وجود ندارد و با تائید آن راه‌های تخلف در صدرا بسته خواهد شد.

این عضو شورای صدرا امیدوار است که با حمایت و تائید استانداری و وزارت راه و شهرسازی این طرح که برای ارسال به شورای شهرسازی کشور به دبیرخانه کمیسیون ماده 5 استان فارس تحویل داده شده است تائید و برای همیشه دست متخلفان و زمین‌خواران در صدرا بسته شود.

دوانی تصویب و نهایی شدن این طرح را کمک بزرگی به صنعت ساختمان صدرا و تمام پروژه‌هایی که به دلیل نبود مجوزهای لازم نیمه‌کاره رها شده است می داند و تعداد زیادی نیروی کار ساختمان بیکار شده‌اند فعالیت خود را از سر گیرند.

دوانی با اشاره به وضعیت برخی باغشهرها در صدرا گفت: حجم زیادی باغشهر به‌صورت خواسته و یا ناخواسته در صدرا شکل‌گرفته که باید وضعیت آن‌ها مشخص شود، گفت: با تشکیل یک کارگروه بررسی و تعیین و تکلیف این باغشهرها در حال انجام است تا به‌صورت قانونی وضعیت این فضاها مشخص شده و امکان اخذ حقوق دولتی و خدمت رسانی به آنها را فراهم خواهد کرد.

عضو شورای اسلامی شهر صدرا در خصوص راه‌های مواصلاتی این شهر نیز گفت: در طرح بازنگری سه محور جدید برای دسترسی به صدرا پیش‌بینی‌شده، یک محور مسیر صدرا به باج گاه به طول 5 کیلومتر است که یا از دانشگاه کشاورزی عبور خواهد کرد و یا از مسیر حاشیه دانشگاه به طول حدود 9 کیلومتر ایجاد خواهد شد که پیگیر آن هستیم، دوم راه دسترسی از طریق بزرگراه جدید شیراز اصفهان است که در طرح جامع دیده‌شده و یک طرح کلان ملی است و ما آن را هم با دقت و تلاش فراوان همکاران در شورای شهر و شهرداری در حال پیگیری هستیم، سوم راه دسترسی به سمت بیضا هم پیش‌بینی‌شده است که در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

او اضافه کرد: همچنین محور قره پیری در طرح دیده نشده بود که با نظر دوستان طرح اصلاح و این محور هم در طرح دیده شد که مطالعات این طرح از طریق استانداری در حال انجام است و مطمئناً فصل جدیدی درراه‌های دسترسی به صدرا و ازلحاظ مزایای اقتصادی به وجود خواهد آورد و بار ترافیکی را از دوش شیراز نیز بر خواهد داشت.

دوانی گفت: با تائید طرح جامع شهر صدرا ضمن بستن راه‌های تخلف، مسیر توسعه صدرا بازخواهد شد به‌طوری‌که سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در بخش خدماتی و گردشگری به دلیل راه‌های ترانزیتی جدید به وجود خواهد آمد و اشتغال بالایی هم برای مردم و جوانان این شهر ایجاد می‌شود.

عضو شورای شهر صدرا از مسئولان در استانداری فارس و وزارت مسکن و شهرسازی درخواست کرد تا به طرح جامع شهر صدرا و نهائی کردن آن توجه ویژه‌ای داشته باشند تا مردم این شهر از بن‌بست مشکلات خارج شوند و راه‌های توسعه صدرا هموار شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: