• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3276-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

بهترین اقدام در مواجهه با سوختگی رساندن مصدوم به مرکز درمانی است

رییس بیمارستان سوانح و سوختگی امیرالمومنین(ع) شیراز اعتقاد دارد که بهترین اقدام در مواجهه با سوختگی، مراجعه به مراکز درمانی و خودداری از انجام اقدامات خودسرانه است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، عبدالخالق کشاورزی سه‌شنبه 19 دی در حاشیه‌ی کارگاه آموزشی تیم‌های درمانی در بیمارستان امیرالمومنین(ع) در جمع خبرنگاران گفت: رساندن مصدوم مبتلا به سوختگی به مراکز درمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تاثیر بسزایی در کاهش مرگ و میر ناشی از این مصدومیت دارد.

وی با بیان اینکه عفونت‌های ناشی از سوختگی، یکی از عوامل مهم در مرگ و میر مصدومان محسوب می‌شود، گفت: اطرافیان فرد مصدوم، تنها و بهترین کاری که قبل از مراجعه به مراکز درمانی برای مصدوم می‌توانند انجام دهند، شستن موضع سوختگی با آب تمیز یا قرار دادن آن در ظرف آب است.

کشاورزی تصریح کرد: در مورد کسانیکه دچار سوختگی با مواد شیمیایی شده‌اند، نباید اندام را در آب غوطه‌ور کرد بلکه عضو یا محل دچار عارضه سوختگی را باید زیر آب سرد گرفت و مطمئن شد که جریان آب، مواد شیمیایی را از موضع مصدوم شسته است.

وی با بیان اینکه در خصوص مصدومان سوختگی ناشی از موادشیمیایی باید مراقب بود که جریان آب عبور کرده از روی موضع به نقاط دارای پوست سالم نرسد، گفت: استفاده از آب با درجه حرارات اتاق برای مصدومان دچار سوختگی با حرارت، به سرعت درد بیمار را کاهش می‌دهد.

کشاورزی با بیان اینکه ناحیه‌ی دچار سوختگی بعد از مدتی ورم خواهد کرد، گفت: در مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، وسایلی مانند ساعت، انگشتر و کمربند و هر چیزی که به صورت دور تا دور در سطح بدن وجود دارد را باید باز کرد؛ خارج کردن این اشیاء بعد از تورم ممکن است مشکل باشد و حتی به دلیل تورم در ناحیه‌ی مصدومیت باعث جلوگیری از خونرسانی و در دراز مدت منجر به قطع عضو شود.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین (ع) اقدامات اولیه ضروری قابل انجام در مراکز درمانی غیر تخصصی تا پیش از اعزام بیماران به بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی سوختگی را  "سرم درمانی" مناسب، اندازه گیری حجم ادرار ساعتی بیمار و ایجاد راه هوایی مطمئن برشمرد.

کشاورزی گفت: در همین راستا، هم اکنون دوره‌های آموزشی تیم‌های درمانی استان و آموزش اقدامات اولیه تا پیش از اعزام به این بیمارستان، با هدف کاهش مرگ و میر صدمات تا بیشترین میزان ممکن، در حال برگزاری است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: