• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3376-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس بهداشت عمومی:

سالمندان بیش از دیگران نیازمند فعالیت‌های ذهنی و جسمی هستند

یک کارشناس گروه بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید دارد که سالمندان بیش از سایر گروه‌های جامعه نیازمند فعالیت‌های ذهنی و جسمی برای جلوگیری از بروز عوارض سالمندی هستند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، مهناز زادانی‌فرد گفت: ذهن و بدن انسان در طول زمان دستخوش تغيير شده و با افزايش سن هيچ عضوي مثل گذشته كار نمي‌كند.

او با بیان اینکه عملكرد ذهن انسان با افزايش سن دچار كاهش مي‌شود؛ انجام فعالیت‌های ذهنی و جسمی همراه با تغذیه سالم را عاملی مهم در کمتر کردن تغییرات منفی دوران سالمندی دانست و گفت: افت عملكردها در افراد سالمند بيشتر در جنبه‌هاي از دست دادن حافظه كوتاه مدت، فراموشي و فقدان تمركز رخ می‌دهد.

این کارشناس با یادآوری اینکه افت عملکردهای ذهنی و جسمی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در کسب مهارت‌های جدید و كاهش اعتماد به نفس شود، انجام فعاليت‌هاي ساده مثل حل جدول و سودوكو را برای فعال نگه‌داشتن ذهن و عملکرد مغزی سالمندان لازم دانست و گفت:‌ ورزش و تغذيه، يادگيري مهارت جديد، داشتن سرگرمي در زندگي و معاشرت با ديگران مي‌تواند باعث حفظ عملكرد مغز در پيري شود .

زادانی‌فرد با بیان اینکه، ورزش در سالمندان از اهميت زیادی برخوردار بوده و ضروري است، توصیه کرد: افراد مسن سعي كنند فعال باشند تا از عواقب بي تحركي دور بمانند، فعاليت ورزشي در سالمندان گذشته از اين كه موجب حفظ تحرك، استقامت و كاهش بروز بيماري ها مي شود، نشاط، ايجاد نيروي جواني و همچنين برخورداري از يك زندگي سالم را به وجود می آورد .

به گفته‌ی این کارشناس بهداشت عمومی، پوكي استخوان از مشكلات عمده مربوط به دوران سالمندی است که امکان دارد منجر به شكستگي لگن شود؛ در مقابل ورزش سبب افزايش استحكام استخوان‌ها شده و شروع پوكي استخوان را به تأخير مي‌اندازد .

وی وابستگي يا تحميل شدن به ديگران را یكي از نگراني‌هاي مهم در افراد مسن عنوان و اضافه کرد: ورزش كمك مي‌كند تا افراد مسن، ظرفيت بيشتري براي انجام فعاليت‌هاي روزمره زندگي داشته باشند، انجام تمرين‌هاي قدرتي سوخت و ساز يا متابوليسم بدن را افزايش مي‌دهد که منجر به كاهش درصدي از كل چربي بدن می‌شود .

این کارشناس بهداشت عمومی گفت: با گذر عمر، رفته رفته افراد سالمند دچار كاهش تعادل و هماهنگي بدن می‌شوند؛ با انجام فعاليت ورزشي این وضعیت نیز به تعويق افتاده و سبب افزايش تعادل و مانع زمين خوردن آنها خواهد شد.

زادانی‌فرد با اشاره به اینکه بسياري از افراد وقتي كه سن آنها رو به سالمندي مي‌رود، خانه نشنين مي‌شوند، گفت: ورزش سبب افزایش روابط اجتماعي در بسياري از سالمندان شده و دوستي‌هاي جديد ایجاد شده به واسطه شرکت در فعالیت‌های ورزشی گروهی به شرکت کنندگان انگیزه خواهد داد؛ از طرفی فعاليت‌هاي فيزيكي باعث كاهش ميزان انحطاط مهره‌ها و افزايش قدرت قفسه سينه شده، در نتيجه عملكرد ريه را بهبود مي‌بخشد .

این کارشناس بهداشت عمومی افزود: ورزش می‌تواند باعث كاهش بروز افسردگي، افزايش اعتماد به نفس و باعث احساس موفقيت در سالمندان شود و مطالعات نشان داده است كه فعاليت‌هاي بدني مانند ورزش ايروبيك مي‌تواند ابزار مهمي برای پيشگيري و درمان ديابت غير وابسته به انسولين باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: