• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

قائم‌مقام معاونت بهداشتی علوم پزشکی شیراز:

بیماری‌های غیرواگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشور است

قائم مقام معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید دارد که بیماری‌های غیرواگیر مهمترین علت مرگ و میر در ایران به‌شمار می‌رود و یکی از مهمترین راهکارها برای پیشگیری از این بیماری‌ها، توجه به تغذیه سالم است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، عبدالرسول همتی چهارشنبه 20 دی در همایش آموزش همگاني تغذيه، تصریح کرد: مصرف زياد نمك، شكر، شيريني و چربي، باعث ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي، فشار خون و انواع سرطان‌ها مي‌شود كه بايد با تغيير در رفتار و عادات زندگي، از ابتلا به اين بيماري‌ها پيشگيري كرد .

وی آگاهي افراد در زمينه مصرف مواد مضر را بسيار با اهميت دانست و افزود: تغيير در رفتار و عادات از جمله مسایلي است كه هنوز در جامعه نهادينه نشده و بايد اقداماتي در اين زمينه انجام شود.

همتی با اشاره به افزایش آمارهاي مربوط به چاقي در دانش آموزان در دهه گذشته، گفت: بايد تغيير در سبك زندگي و عادات غذايي را از كودكي در نظر داشته باشیم تا موجب تغيير رفتار در فرد شود .

قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نقش معلمان را از راهكارهاي تاثيرگذار در تغيير رفتار دانش آموزان عنوان و اضافه کرد:‌ پدر و مادرها و معلمان مي‌توانند نقش موثري در تغيير رفتار و عادت غذايي كودكان داشته باشند .

او فراهم کردن زيرساخت‌هاي شهري را نیز راهکاري برای پيشگيري از چاقي دانست و گفت: با  بستر سازي ‌مناسب شهرداري شيراز در زمينه راه‌اندازي پياده رو سلامت در سطح شهر، گام خوبي در مسیر سلامتي شهروندان برداشته شده است؛ اما مواردی مانند عرضه مواد غذايي غير بهداشتي و نبود نظارت صحيح در این زمینه یا جایگزینی ساعات آموزشی در مدارس به جای زنگ ورزش، کماکان خطر چاقی در دانش آموزان را به همراه می‌آورد .

این مقام مسئول همچنین تغيير در برگزاري همايش‌هاي مراكز بهداشتي درماني، از تئوري به جامعه محور را حركتي بسيار ارزشمند دانست و از صدا و سيما، آموزش و پرورش و شهرداري‌ها تقاضا كرد در زمينه فرهنگسازي كاهش چاقي و اصلاح سبك زندگي، نقش موثرتري ايفا كنند .

مسئول گروه بهبود تغذيه جامعه معاونت بهداشتي علوم پزشکی شیراز نيز با تاكيد بر روند رو به رشد بيماري‌هاي غيرواگير در جامعه، گفت: وزارت بهداشت هر ساله كمپين‌هاي آموزش همگاني تغذيه را با هدف حساسيت زايي در مردم و مسئولان برگزار مي‌كند؛ امسال نيز با توجه به شيوع بالاي چاقي و اضافه وزن، شعار "چاقي يا سلامتي، انتخاب با شماست" برای این کمپین در نظر گرفته شده است .

رضيه شناور با اشاره به اينكه اكثر بيماري‌هاي قلبي عروقي و انواع سرطان‌ها ارتباط مستقيمی با چاقي و اضافه وزن دارد، افزود: تغيير الگوي مصرف از مهمترين دلايل شيوع چاقي است، به طوري كه اين الگوي نامناسب در كشور ما بر اساس مصرف زياد برنج، كربوهيدرات، مواد نشاشته‌اي و همچنين مصرف روغن‌هاي غير مفيد و از همه مهمتر نبود تحرك ایجاد شده و مي‌توان با اطلاع‌رساني مناسب و بالا بردن آگاهی‌های جامعه، به الگو و عملكردي صحيح دست يافت .

شناور با اشاره به برگزاری پویش ملي آموزش همگاني تغذيه، از پانزدهم تا سي ام دي همزمان در سراسر كشور، هدف از برگزاری آن را دستیابی به ساز و كار و همكاري هاي مشترك براي طراحي مداخلات كاهش چاقي و اضافه وزن عنوان كرد .

مسئول واحد بهبود تغذيه جامعه مركز بهداشت شهداي انقلاب شیراز نیز در خصوص شركت بيماران كلينيك‌هاي تغذيه در اين همايش، گفت: در اين برنامه، ميزبان جمعي از مراجعه كنندگان به كارشناسان تغذيه بوديم كه توانسته بودند با رعايت رژيم‌هاي تخصصي و اصلاح الگوي غلط غذايي خود به جاده سلامت نزديك‌تر شوند .

طاهره رامش اضافه كرد: اين همايش فرصتي شد تا افرادي كه از چاقي رنج مي‌بردند، با استفاده از تجربيات افرادي كه موفق شده‌اند به وزن ايده آل برسند، با انگيزه بيشتري رژيم درماني خود را ادامه دهند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: