• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اوتیسم را می‌توان کنترل کرد

یکی از کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعتقاد دارد که بیماری اوتیسم را می‌توان با غربالگری به موقع، کنترل و در مسیری مناسب هدایت کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، راحله نظری، پزشک مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، گفت: بیماری اوتيسم يك اختلال رشد است كه علائم آن در سه سال نخست زندگي ظاهر مي‌شود.

او ادامه داد: اين بيماري مهارت‌هاي اجتماعي و مهارت ارتباط برقرار كردن را در كودك مختل مي‌كند و علائم مهم آن عبارت است از مشاهده هر گونه اختلال در كلام و فن بيان كودك، دير به حرف افتادن كودك، گوشه گيري و كم حرفي غيرمعمول كودك، علاقه زياد به هر چيزي كه مي چرخد، مثل عقربه هاي ساعت و نظاير آن؛ این علائم باید از سوی والدین مورد توجه قرار گیرد.

این پزشک، مهمترين نشانه اوتیسم را نحوه‌ی برخورد غير معمول كودك خردسال به اسباب بازي‌هايش عنوان و خاطرنشان کرد: كودك اوتيسمي همانند ساير همسالانش با اسباب بازي‌هايش به معناي واقعي بازي نمي‌كند و تنها عاشق نوعي حركت چرخشي در آن‌هاست، براي مثال او مي‌تواند ساعت‌ها با لذتي خاص به جريان چرخشي لباس در لباسشويي و چرخيدن عقربه‌هاي ساعت خيره شود.

او گفت: مبتلايان به اوتيسم اغلب ديرتر از همسالانشان به حرف مي‌آيند، به گونه‌اي كه خردسالان مبتلا به اين عارضه هيچگاه جملات را كامل و صريح بيان نمي‌كنند .

نظري با اشاره به تاثیر ناآگاهي عموم جامعه در خصوص اين بيماري، گفت: بسیاری از پدر و مادرها به اينكه كودك خردسالشان گوشه گير و كم حرف است افتخار مي‌كنند، در حالي كه آرامش غيرمعمول كودك نسبت به محيط مي‌تواند از وجود اختلالي در روند رشد و تكامل مغز خردسال خبر دهد .

پزشك مركز بهداشت شهداي والفجر شیراز افزود: امروزه اوتيسم به عنوان دستاورد كشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته! شيوع به نسبت بالايي دارد، بنابراين تشخيص به موقع بسيار حياتي است، با تشخيص به موقع در مراحل اوليه و درمان با روش هايي مانند شناخت درماني، رفتاردرماني و گفتار درماني، كودك مي تواند آموزش ببيند و در آينده فرد مفيدي براي جامعه شود .

او تاكيد كرد: در صورت تشخيص ديرهنگام و پيشرفت بيماري، ديگر اميدي به كنترل آن نبوده و تنها مي‌توان به ايجاد شرايط مراقبتي تخصصي و قوي اکتفا کرد؛ تشخيص اوتيسم در بزرگسالي بسيار مشكل است و اغلب براي تشخيص سه مورد "ارتباطات اجتماعي"، "هوش اجتماعي" و "تفكر و استدلال" افراد مورد بررسي قرار مي‌گيرد .

نظری اضافه کرد: بزرگسالان مبتلا به اوتيسم در انجام كارهاي گروهي مشكل دارند، حجم گفت‌وگوهاي آنها كم و كوتاه است، در درك كنايات مشكل دارند، در انتخاب موضوع برای گفت‌وگوي اجتماعي مشكل دارند، كلمه به كلمه صحبت مي‌كنند، در فهم زبان بدن، ‌اشارات و درك حالات چهره مشكل دارند، انگيزه‌اي برای ارتباطات اجتماعي ندارند و ممكن است دوستان زيادي نداشته باشند و به كارهاي اجتماعي نپردازند،این افراد اگر جريان عادي زندگي دچار ازهم‌گسيختگي شود دچار اضطراب شديد مي‌شوند و در سازماندهي زندگي خود و ايجاد طرح‌هايي براي آينده مشكل دارند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: