• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اجرایی نشدن مصوبه برنامه‌ی جامع مدیریت تالاب پریشان

معاون هماهنگی برنامه ریزی و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس با اشاره به نهایی و ابلاغ شدن برنامه‌ی مدیریت جامع دریاچه پریشان به دستگاه‌های اجرایی، مدعی شد که تاکنون هیچ اقدامی برای ارائه بسته‌های اجرایی انجام نشده است !

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، علی سلحشوری عصر شنبه 23 دی در جلسه‌ی شورای برنامه‌ریزی استان فارس با یادآوری تهیه و ابلاغ دستورالعمل طرح جامع حفاظت تالاب‌ها، گفت: برناه ی مدیریت جامع دریاچه پریشان در زمان مرحوم ولوی به‌عنوان مدیرکل محیط زیست فارس مطرح و بومی‌سازی شد .

او با بیان اینکه این برنامه در تاریخ 13 اردیبهشت 96 به‌عنوان یک سند لازم‌الاجرا در شورای برنامه‌ریزی فارس مصوب و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است، گفت: در تاریخ 20 آبان ماه امسال آقای مرادی سرپرست محیط زیست فارس برای تعیین اقدامات اجرایی و اولویت‌دار دستگاه‌های اجرایی، خواستار ارائه برنامه از سوی این دستگاه‌ها شد .

سلحشوری با اشاره به اینکه در تاریخ 12 دی ماه امسال بار دیگر این موضوع به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ و لزوم ارائه بسته‌های اجرایی در مقاطع یکساله و پنجساله مطرح شده است، گفت: تاکنون هیچ پاسخی از دستگاه‌های اجرایی دریافت نکرده‌ایم .

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس با اشاره به قرار داشتن در ماه‌های پایانی سال 96، از اعضای شورای برنامه‌ریزی درخواست کرد که حداقل برای سال 97 بسته‌های اجرایی پیشنهادی خود را به سازمان ارائه دهند .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز گفت: علی‌رغم آنکه طرح‌های حفاظت تالاب‌ها از سال 93 در تالاب‌هایی نظیر ارومیه و هورالعظیم و هامون و ... اجرایی شده و فارس نیز دارای تالاب‌های بین‌المللی و مهمی است، روند تهیه و اجرای این طرح در فارس جدی نبوده یا با مشکلاتی مواجه است .

محمودی اضافه کرد: درخواست مطرح از دستگاه‌های اجرایی برای ارائه بسته‌های پیشنهادی برای آن است که قصد داریم طرح‌ها مورد توافق همه باشد و زمان اجرا در خصوص مسائلی نظیر حق‌آبه و اولویت‌های کشاورزی و ... مشکلی ایجاد نشود .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز گفت: به نظر می‌رسد تغییر مدیریت‌ها در اداره کل حفاظت محیط زیست گسستی ایجاد کرده است .

رحیمی با بیان اینکه جلسات متعددی در این زمینه تشکیل و در آخرین جلسه مقرر شد که ساختار اجرایی تدوین شود، گفت: در نقاطی نظیر کمجان، نی‌ریز و خرامه جلساتی با حضور فعالان زیست محیطی و جوامع محلی تشکیل و برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی و توانمندسازی و ... اجرایی شده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس نیز با اشاره به اجرای اقداماتی از سوی این سازمان خصوصا در حوزه‌ی پلمب چاه‌های غیرمجاز در محدوده‌ی دریاچه‌هایی نظیر پریشان، گفت: قرار این بود که این سازمان پایش‌هایی را در موضوع حوضه‌ی آبریز انجام دهد .

دهقانی یادآور شد که شرکت آب منطقه‌ای فارس برای بررسی حق‌آبه، مشاور گرفته و مواردی را مصوب کرده است، گفت: با حکم معاون وزیر نیرو حق‌آبه را تعیین کرده‌ایم .

رییس سازمان جهادکشاورزی استان فارس نیز یادآور شد که در این بخش و برای تالاب بختگان، اعتبارات تحقیقاتی مشخص شد و همه دستگاه‌ها در حال انجام تحقیقات هستند، گفت: اما اینکه کار تحت برنامه‌ای تنظیم‌ شده باشد، اینگونه نیست .

محمدمهدی قاسمی اضافه کرد: به نظر می‌رسد که در این بخش حفاظت محیط‌زیست وظیفه مند است تا کار با همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی انجام شود .

قاسمی گفت: اعتبارات مطالعاتی تخصیص‌یافته کم بود و کار براساس یک طرح هدف‌مند دنبال نمی‌شود، اما تمام دستگاه‌ها اقداماتی را انجام داده‌اند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: