• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6474-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون عمرانی شهرداری شیراز:

شفاف عمل خواهیم کرد/ بهره‌برداری از 75 پروژه در شیراز

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با تاکید براینکه طی سال‌های گذشته تاکنون اقدامات بسیار خوبی در حوزه‌ی عمرانی شیراز اجرا شده است، گفت: روشنگری حرف اول را در کار می‌زند و قول می‌دهم که در همه ابعاد شفاف باشم.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس حسین آرگیو یکشنبه 24 دی در یک کنفرانس خبری گفت: شهرداری شیراز خصوصا در حوزه‌ی معاونت فنی و عمرانی از نیروی انسانی بسیار توانمند، کارآمد و با دانشی بهره می‌برد و هر اقدامی که انجام شده و می‌شود با استفاده از این ظرفیت است.

وی با بیان اینکه علی‌رغم انجام کارهای بزرگ در شیراز، هنوز به نقطه‌ی مطلوب نرسیده‌ایم، گفت: با همکاری مردم، بهره‌گیری از توان تخصصی شهرداری و همراهی شورای اسلامی شهر شیراز، تلاش خواهیم کرد تا شیراز را به شهری زیست پذیر بدل کنیم که شهروندان از زندگی در این شهر لذت ببرند.

آرگیو با اشاره به توانمندی‌های شیراز در ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی، مذهبی، علمی و ... گفت: رسالت اصلی مجموعه‌ی شهرداری، خدمت‌رسانی مطلوب به شهروندان است؛ شهروندان در هر شهری کاستی‌ها و عمران و آبادی را از چشم شهرداری می‌بینند و از شهرداری مطالبه می‌کنند.

او یکی از مهمترین وظایف شهرداری‌ها را حضور تاثیرگذار در حوزه‌ی حمل و نقل ذکر و اضافه کرد: مبحث حمل و نقل، ابعاد مختلفی را باید مد نظر قرار داد؛ زیرساخت‌ها، وسیله‌ی حمل و نقل عمومی و مدیریت منابع انسانی.

آرگیو با اشاره به اینکه پرهزینه‌ترین مبحث در حوزه‌ی حمل و نقل، ایجاد زیرساخت‌هایی برای حرکت وسایل نقلیه عنوان و اضافه کرد: ایجاد زیرساخت‌های عمرانی، احداث خیابان، تقاطع و بسترهای تردد مترو و ... مباحثی پرهزینه محسوب می‌شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با تاکید براینکه در اجرای طرح‌های عمرانی به‌عنوان زیرساخت حمل و نقل، ملاک کار شهرداری اسناد بالادستی نظیر طرح تفصیلی و جامع است، گفت: یکی از مباحث اصلی در تسهیل حمل و نقل کلانشهرها، ایجاد و توسعه‌ی رینگ‌های شهری است.

او گفت: در شیراز 4 رینگ شهری شامل رینگ پیرامونی، رینگ حفاظتی و رینگ‌های شرقی و غربی تعریف شده است.

آرگیو با تاکید براینکه موضوع احداث تقاطع‌های غیرهمسطح بیشتر در رینگ‌های پیرامونی و حفاظتی مد نظر قرار می‌گیرد، گفت: احداث تقاطع‌ها باید در مسیر باشد که حرکت تداوم داشته باشد و با اجرای این پروژه‌ها تردد تسریع و دسترسی‌ها تسهیل شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه اجرای تقاطع‌های غیرهمسطح و پل‌ها بسیار هزینه‌بر است، گفت: احداث اینگونه سازه‌ها در بعضی مناطق شهری که زندگی شکل‌گرفته و مردم نیازمند دسترسی‌های خاص و متعدد هستند، کارآیی زیادی نخواهد داشت.

آرگیو اعتقاد دارد که در شیراز باید نگاه‌ها را به شهری انسان‌محور تغییر داد، گفت: یکی از مهمترین مباحث در شهری که قصد حرکت به سمت فراهم کردن بسترهای زیست‌شهری دارد، توجه به معابر پیاده، مسیرهای دوچرخه‌سواری و تسهیل تردد عابران و البته مد نظر داشتن ایمنی ترددها باشد.

او با یادآوری اینکه تاکنون اقداماتی در بهبود تردد در کمربندی‌های شیراز انجام شده است، گفت: براساس تفاهم‌نامه‌های گذشته، باید در کمربندی شرقی غربی شیراز حدفاصل پل فسا و اکبرآباد، 6 تقاطع غیرهمسطح اجرا می‌شد که سه تقاطع بر عهده شهرداری شیراز و 3 تقاطع بر عهده‌ی راه و شهرسازی فارس بود.

آرگیو با بیان اینکه هنوز اثری از اجرایی شدن سه تقاطع مورد تعهد راه و شهرسازی نیست، گفت: کمربندی‌های شیراز وضعیت مطلوبی ندارد؛ این به معنای آن نیست که کاری انجام نشده؛ بلکه به این معنی است که هنوز با وضعیت مطلوب فاصله‌ی زیادی داریم.

او تکمیل رینگ پیرامونی شیراز را اولویت خود دانست و تاکید کرد: در اجرای پروژه‌های عمرانی، ایجاد کمترین مشکل برای شهروندان مد نظر ما خواهد بود؛ به همین دلیل توجه به فازبندی هر پروژه اولویت است؛ اینکه به واسطه اجرای یک پروژه به یکباره چندین خیابان اصلی و فرعی مسدود شده و زندگی مردم مختل شود، جایز نیست.

آرگیو اعتقاد دارد که قبل از اجرایی شدن هر پروژه ابتدا باید موضوع تملک آن را به شکلی مطلوب حل کرد تا در زمان اجرا، با مشکل و توقف روبرو نشود.

او توقف برخی پروژه‌ها را به دلیل وجود مشکلات بزرگ در بخش تملک اراضی مورد مسیر اعلام و اضافه کرد: قبلا اگر یک ملک در مسیر قرار می‌گرفت و شهرداری قصد تملک آن را داشت، مالک نگران می‌شد و تلاش می‌کرد شهرداری را منصرف کند اما اکنون وضعیت به‌گونه‌ای است که افراد تلاش می‌کنند املاکشان در مسیر پروژه‌ها قرار گیرد!!

آرگیو با تصریح اینکه شهرداری شیراز قصد ندارد کلنگ‌های صوری را زمین بزند، ابراز امیدواری کرد که بتواند بر سر وعده‌هایش بماند و گفت: سال آینده امیدوار هستیم که تقاطع شهید رودکی آماده بهره‌برداری شود؛ البته یکی از لوپ‌ها مشکل تملک دارد؛ اما اگر این مشکل هم رفع نشود، بدون اجرای این لوپ، پروژه افتتاح خواهد شد.

معاون شهرداری شیراز گفت: هیچ پروژه‌ی عمرانی شهرداری تاکنون به دلیل کمبود اعتبار و بودجه تعطیل یا متوقف نشده است؛ اگر پروژه‌ای متوقف شده، دلایل دیگری نظیر مشکلات تملک اراضی دارد؛ تقاطع میدان قصردشت را به دلیل نهایی نشدن تملک تعطیل کرده‌ایم.

آرگیو با بیان اینکه تسهیل تردد در مرکز شهر، باید با توسعه‌ی حمل و نقل عمومی حل شود، گفت: اجرای تقاطع و پل در مرکز شهر، رفع کننده مشکل ترافیک نیست؛ با این اقدام گره‌های ترافیکی را از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر منتقل می‌کنیم.

معاون شهرداری شیراز تاکید دارد که باید زمینه‌ برای توسعه‌ی شیوه‌های مختلف حمل و نقل عمومی در مرکز شهر به شکلی فراهم شود که افراد نیازی به استفاده از خودروهای شخصی نداشته باشند.

آرگیو گفت: یکی از ویژگی‌های بارز و مهم شهرهای زیست‌پذیر، توجه به انسان است؛ این موضوع در پرتوی اقداماتی نظیر توجه به سیما و منظر شهری، ساخت پیاده‌راه و معابر امن و ایمن عابر پیاده و فراهم کردن بسترهای حمل و نقل عمومی قابل دسترس خواهد بود.

آرگیو همچنین گفت: قطعا تعدادی پروژه‌ی فرهنگی، مذهبی،‌ اجتماعی در دستور کار شهرداری قرار دارد که اطلاعات دقیق این پروژه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز لزوم توجه به مطالعات در تصویب و اجرای پروژه‌ها را یادآور شد و گفت: امسال و در ایام مبارک دهه‌ی فجر، تعداد 75 پروژه‌ با اعتباری بالغ بر 47 میلیارد تومان آماده بهره برداری خواهد شد که بخشی از این پروژه‌ها در زمینه‌ی زیست‌پذیری شهری است.

به‌گفته‌ی آرگیو، بهره‌برداری از فرهنگسرای زیباشهر و مجموعه‌ی ورزشی تل ریگی شیراز را 2 پروژه‌ی بزرگ اعلام کرد که در دهه فجر افتتاح می‌شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه قرار است تا پایان سال 97 آزاد راه شیراز اصفهان آماده بهره‌برداری شود، گفت: این پروژه‌ حجم تردد در محور شمالغرب شیراز را افزایش خواهد داد لذا مطالعاتی را برای ایجاد مسیرهای بزرگراهی دسترسی در آن محدوده آغاز کرده‌ایم.

آرگیو تاکید کرد که مسیرهایی در شمال و جنوب محور کنونی شیراز به قلات، مد نظر مشاور برای احداث بزرگراه دسترسی به آزادراه شیراز اصفهان است که برای نهایی شدن آن باید تا پایان مطالعات صبوری کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: