• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-1380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس:

تابوی واگذاری مسئولیت به جوانان را باید شکست

استاندار فارس اعتقاد دارد برای حل مشکلات کنونی در حوزه های مختلف باید به تشکلهاو سمن ها اعتماد و تابوی واگذاری مسوولیت به مردم را شکست .

به گزارش ایسنا منطقه فارس اسماعیل تبادار شنبه هفتم بهمن در نخستین مجمع جوانان استان‌های کشور گفت:  از آنجا که تقویت هویت اسلامی –ایرانی ، ارتقاء آگاهی و افزایش امید و نشاط اجتماعی از مهمترین محورهای سیاست فرهنگی دولت تدبیر و امید است و راهبرد اساسی ما برای تحقق اهداف فرهنگی در این دولت به ویژه در مورد نسل جوان ، ارتقاء مشارکت و توسعه سازمانهای مردم نهاد است .

تبادار گفت : با گسترش مقتضیات دنیای امروز و مطالبات وسیع بشر امروزی و همچنین با توسعه ی دولت ها در دوران مدرن ، و سیر  تکامل تاریخی زندگی اجتماعی به تدریج معلوم شد که هیچ دولتی قادر نیست همه امور کشور و نیازمندیهای یک جامعه را به تنهایی بر عهده بگیرد و لذا سمن ها با جهت گیری خیرخواهانه ،خدماتی ، مشارکتی و توانمندسازی، بعنوان یک سرمایه اجتماعی ضرورتِ وجود یافتند .

او خاطرنشان کرد: با نُضج گرفتن جریان جهانی سازی در اوایل قرن بیستم، سازمانهای مردم نهاد اهمیت خاصی یافتند و سازمانهای غیر دولتی با تاکید بر مسائل بشردوستانه ، کمک به توسعه و توسعه ی پایدار تاسیس شدند .

استاندار فارس اضافه کرد: با آنکه در کشورهای توسعه یافته شاهد فعالیتهای گسترده سازمانهای    مردم نهاد و انجام بخشی از کارهای دولت توسط این سازمانها هستیم ولی در کشور ما تا تحقق عینی و واقعی این مهم ، فاصله وجود دارد و علیرغم اقداماتی که برای توسعه ی  فعالیتهای سمن ها صورت گرفته ولی هنوز بسیاری از برنامه هایی که دولت ، تصدی آنها را عهده دار است می توان به سمن ها واگذار کرد.

او تصریح کرد: باید تابوی واگذاری برنامه ها به مردم شکسته شود وسازمانهای مردم نهاد با حمایت دولت و نه با دخالت دولت، در موضوعاتی همچون مقابله با آسیبهای اجتماعی و اجرای برنامه های فرهنگی ،مذهبی و اجتماعی وارد عمل شوند .

استاندار فارس: امروزه آسیب های اجتماعی یکی از دغدغه های اساسی در جامعه محسوب می شوند و از مهمترین راهکارهای رفع آنها ، استفاده از ظرفیت  سازمانهای مردم نهاد و بویژه سازمانهای مردم نهادِ جوانان  است  چرا که  جوانان با برخورداری از انرژی ، پویایی و ایده های نوین نشان داده اند که می توانند بهترین راه را برای برون رفت از مشکلات ترسیم کنند.

تبادار افزود: دولت تدبیر و امید با باور داشتن  جوانان و در راستای توانمند سازی و جذب آنان برای مشارکت در حل معضلات جامعه، تشکیل سمن ها و حمایت از آنها را یکی از مهمترین اولویتهای کاری خود دانسته و معتقد است که در همه امور به جز امور حاکمیتی، وظایف را به مردم ، انجمن ها و تشکلها می توان واگذار نمود و هرچه بتوانیم مشارکت مردم را در زمینه های مختلف تسهیل کنیم جامعه ما توانمندتر و قدرتمندتر خواهد شد .

او گفت: امروز هم مشکلات فراوان و هم اهداف بزرگی داریم . برای حل و رفع مشکلات نیازمند فعالیت و حمایت سازمانهای غیر دولتی و مردم نهاد هستیم؛ در محیط زیست مشکلات گسترده ای داریم که نیاز است فرهنگ عمومی را در زمینه محیط زیست بالا ببریم .

استاندار فارس گفت:در زمینه تامین آب هم برای آب آشامیدنی ، هم صنعت و هم کشاورزی مشکلات فراوانی داریم .

او یادآور شد: در زمینه سلامت مردم و مبارزه با آسیب های اجتماعی و  برای حفظ میراث فرهنگی و ... نیاز داریم که تشکل های غیر دولتی و مردمی در این زمینه در کنار دولت وارد عمل شوند ، نیاز داریم که سمن ها حضوری فعال پیدا کنند تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم .

استاندار فارس گفت:وقتی همه دست به دست هم دهیم و قدرت پراکنده ی خویش را در نهادها و شبکه های مدنی متمرکز کنیم در سریع ترین زمانِ ممکن سرود توسعه   را سر خواهیم داد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: