• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-1374-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شهردار اسبق شیراز:

می‌‌توان با عقلانیت از شرایط دشوار عبور کرد

شهردار اسبق شیراز اعتقاد دارد که می‌توان با عقلانیت و جذب حداکثری ظرفیت‌های مشهود و پنهان در سراسر کشور، از شرایط دشوار کنونی حاکم بر مجموعه‌ی شهرداری شیراز عبور کرد .

مهران اعتمادی در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس با تصریح اینکه به هیچ عنوان نمی‌تواند در خصوص میزان یا درستی و نادرستی بدهی و دارایی شهرداری شیراز اعلام نظر کند، گفت: باید تلاش کرد تا با برنامه‌ریزی صحیح و عقلانی، از این دوره‌ی دشوار گذشت .

اعتمادی گفت: با وجود یک همیاری و همراهی همه‌جانبه بین شورا و شهرداری، نه شورا و شهردار، و تبدیل همه‌ی ظرفیت‌ها به یک ید واحد و قرار گرفتن در مجموعه‌ای یکپارچه، حداکثر پتانسیل‌ها را به میدان آورد و در مسیر منافع شهر حرکت کرد .

او تاکید دارد که در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر باید سرمایه‌گذار واقعی را تشویق و با روش‌های مناسب، به‌دور از حرکت‌های رانتی و ایجاد شایبه‌ی وجود مشکل، آنان را جذب کرد و در مسیر رفع دشواری‌ها به کار گرفت .

نایب رییس شورای دوم شهر شیراز گفت: ضمن تبریک به مجموعه‌ی جدید شورا و شهرداری شیراز، اعتقاد دارم که شهردار و مجموعه‌ی مدیران شهرداری می‌توانند با کمک شورا و البته دولت و ظرفیت‌های دولتی، در مسیر جذب سرمایه حرکت کنند؛ البته نه آن سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه گذار که لغلغه‌ی زبانی است و نمود بیرونی و اجرایی ندارد .

اعتمادی تاکید دارد که می‌توان با استفاده از سرمایه‌های کوچک، متوسط و بزرگ در ظرف‌های زمانی و مکانی مناسب و براساس برنامه‌های کارشناسی شده در بازه‌های کوتاه، میان و بلندمدت، در حوزه‌های مختلف، زمینه را برای ارتقاء و توسعه‌ی مطلوب شهری نظیر شیراز فراهم کرد .

شهردار اسبق شیراز گفت: استفاده از سرمایه‌های خرد مردم، خصوصا شهروندان شیرازی، هم قابل استفاده در پروژه‌های بزرگ، هم قابل استفاده در پروژه‌های کوچک است؛ به‌عنوان مثال می‌توان مشارکت مردم را براساس برنامه‌های قابل اجرا در حفظ و نگهداری فضای سبز پارک‌ها به‌کار گرفت؛ به‌طوریکه هم امکان بهره‌گیری اقتصادی وجود داشته باشد، هم فضاهای مورد نظر حفظ و نگهداری شود .

اعتمادی با یادآوری اینکه حضور چندین ساله او در تهران و مشاهده‌ی اقدامات انجام شده و روش‌های مورد استفاده در این کلانشهر، درس‌های زیادی برایش به همراه داشته و دارد، گفت: به نظر من آقای مهندس اسکندرپور نیز به دلیل اشرافی که بر همین نکات دارد، در اداره‌ی مجموعه‌ی شهرداری شیراز موفق خواهد بود .

او گفت: کسانیکه در سطح کلان حضوری اجرایی دارند متوجه خواهند بود که سرمایه‌های خفته‌‌ی بزرگی در دستگاه‌های خصولتی در تهران وجود دارد و می‌توان با استفاده از راهکارهای برنامه‌ریزی شده از این سرمایه‌ها به نفع شهر شیراز و شهروندان این شهر بهره برد .

اعتمادی معتقد است که شیرازی‌های حاضر در تهران،‌ خصوصا مدیران و مسئولانی که اکنون در مرکز و پایتخت کشور جایگاهی در حوزه‌های مختلف دارند، ظرفیت‌های بزرگی به شمار می‌روند که می‌توان با عقلانیت و برنامه‌ریزی مطلوب از آنان برای سرمایه‌گذاری با اطمینان‌بخشی بالا، بهره برد .

او همچنین استفاده از ظرفیت‌هایی نظیر تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، ستاد فرمان امام، بنیاد مستضعفان و ... برای اجرای طرح‌های مشارکتی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در حوزه‌های مختلف را یک راهکار مناسب برای برون‌رفت از فضای کنونی دانست .

اعتمادی البته اعتقاد دارد که بیان مشکلات مجموعه‌های مختلف نظیر شهرداری، اگر دلسوزانه انجام شود، می‌‌تواند زمینه بهره‌گیری از مشاوره‌ها و توان بخش‌ها و افراد دلسوز را نیز فراهم کند اما اگر با هدف تخریب و ارعاب باشد، قطعا تاثیرات سوئی حتی در جذب سرمایه‌گذار خواهد داشت؛ زیرا سرمایه‌گذار یک پرنده‌ی چابک است که اگر کوچکترین خطری احساس کند، پرواز خواهد کرد .

وی با تاکید براینکه طی چندین سال گذشته علی‌رغم اینکه ارتباطی با مجموعه‌ی مدیریت شهری و دولت نداشته، در تمام مجامعی که فارسی‌های مقیم مرکز تشکیل داده‌اند در حد امکان حضوری فعال داشته و دارد، گفت: حدود 9 ماهی است که گروهی در مرکز ایجاد شده و کمیته‌هایی برای کمک به دولت تشکیل داده‌اند؛ این گروه متشکل از افرادی نظیر آقای بهبهانی که در دولت آقای احمدی‌نژاد مسئولیت وزارت را عهده دار بوده تا افرادی که در دولت آقای خاتمی مسئول بوده‌اند است .

او خاطرنشان کرد که این گروه در تلاش هستند تا برای انتقال سرمایه‌ و سرمایه‌گذار در حوزه‌های مختلف کمک کنند، گفت: بنده در حوزه‌ی حمل و نقل و عمران شهری، در حد توان خود وظایفی را عهده‌دار هستم و اقداماتی را هم انجام داده‌ایم .

اعتمادی با اشاره به حضور آقایان رجبی و قادری در این تشکل، گفت: تلاش این است که زمینه را برای سرمایه گذاری و حضور سرمایه‌گذار فراهم کنیم؛ بدون اینکه مداخله‌ای در امور استان و حوزه‌ی مسئولیتی استاندار داشته باشیم، سعی کرده‌ایم بالانسی را ایجاد کرده باشیم .

او اعتقاد دارد که شرایط کنونی فارس با حضور مهندس تبادار به‌عنوان استاندار، نسبت به سال‌های گذشته بهتر است و اگر فعالیت‌های شکل گرفته، تداوم داشته باشد، خروجی خوبی را در آینده شاهد خواهیم بود و امیدواری‌های زیادی برای رفع بخشی از مشکلات در حوزه‌های حمل و نقل و عمران، نه تنها برای شیراز که برای تمام استان و خصوصا شهرها و مناطق محروم نیز، وجود دارد .

اعتمادی گفت: حضور آقای مهندس تبادار، زمینه شتاب گرفتن اقدامات و کمک‌ها در بخش حمل و نقل و در حوزه‌های بالادستی را فراهم کرده است و به نظر می‌رسد بستری فراهم شده که شرایط به نسبت یکی دو سال گذشته بهتر خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: