• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-3014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شیراز تاکید کرد:

لزوم برنامه ریزی عدالت محور در مدیریت جامع شهری

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز با تاکید بر لزوم برنامه ریزی عدالت محور، خاطرنشان کرد: ضروری است این مهم در مدیریت جامع شهری به عنوان یک بستر در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، لیلا دودمان بعدازظهر دوشنبه ۹ بهمن در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی شورای شهر شیراز ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر، بیان کرد: انقلاب بهمن ۵۷ با شعار" استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" به پیروزی رسید و آرمان‌های انقلاب بعد از 4 دهه همچنان زنده است.

او با تاکید بر لزوم بازخوانی ابعاد مختلف این شعار، گفت: به‌نظر می‌رسد شعارهای استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را بتوان ذیل مفهوم جامع عدالت اجتماعی طبقه‌بندی و تعریف کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر لزوم برنامه ریزی عدالت محور، خاطرنشان کرد: ضروری است این مهم در مدیریت جامع شهری به عنوان یک بستر در نظر گرفته شود.

دودمان که معتقد است مطالبه عدالت در شرایطی که ساختار اقتصاد و دارای نواقص و کمبودهای بنیادینی است نمیتواند مسیر صحیح خود را طی کند، گفت: شیوه‌های بروز این امر، مسیرهای نامطمئن و هزینه‌زایی را بر می گزیند.

وی به شکل گیری اعتراضات اخیر شهری و نحوه پاسخگویی به آنها با مسئولان شهری هم اشاره و با تاکید بر اینکه این موضوع تلنگری است که هشیاری بیش از از گذشته را می طلبد، بیان کرد: باید با شیوه های متفاوت تری به این مطالبات پاسخ داده شود.

این عضو شورای شهر شیراز بروز خشونت های شهری در  اعتراضات را زنگ خطری برای مسئولان در جنبه های مختلف برشمرد و بخشی از آن را به دلیل  ارتباط گیری نادرست مسئولان با شهروندان عنوان و تاکید کرد: لازم است بطور جدی به بازبینی در رفتارها و گفتارهای خود بپردازیم.

 

به گفته دودمان، مطالعه ی عدالت در شرایطی بروز می کند که شهروندان در کنش ها وگفتارهای مسئولان شکاف بارزی را مشاهده کنند. یعنی علیرغم وعده ها و شعارهای جذاب در عمل آنچنان که گفته ایم نتوانیم و یا نخواهیم عمل کنیم

هر چند تنگناهای اقتصادی و تورم و بیکاری تا حدودی ناشی از ساختار اقتصادی جهانی و محدویت های اعمال شده توسط قدرتهای جهانی هست اما همه یکسان می دانیم.

وی ادامه داد: مهمتر از این متغیر نحوه ی برنامه ریزی و همچنین ساختار رانتی وفامیل و آشنا محوری بوده که برای عده ای امتیاز است بسیار به ارمغان آورده و عده کثیری از شهروندان نیز در مسیر دسترسی به حداقل امتیازات محروم مانده و احساس بی عدالتی در آنها انباشته می شود.

این عضو شورای شهر شیراز اضافه کرد: شرایطی که شورای شهر جدید مدیریت شهری را تحویل گرفت و میراثی تحویل شهردار محترم شده است از وضعیت مطلوبی بر خوردار نیست و لازم است در حین توجه به امید بخشی به شهروندان، آنها را از این وضعیت مطلع کنیم.

دودمان که شهرداری را به عنوان نهادی عمومی در خط مقدم ارتباط شهروندان که با سیستم مدیریتی می داند به نقش کلیدی عملکرد صحیح مسئولان شهرداری در اعتماد آفرینی و افزایش سرمایه اجتماعی اشاره و تصریح کرد: به منظور بهبود نگرش شهروندان به سیستم مدیریتی و افزایش احساس عدالت در بین انها همچنان که در سخنرانی های متعدد اکثر همکاران مشهود بوده است پیشنهاد عملیاتی بنده این است که پیاده سازی ایده های شیراز شهر گفتگو را جدی بگیریم و شهروندان را در مسیر گفتگویی و تعاملی در مدیریت شهری دخیل کنیم.

وی همچنین از شهردار شیراز خواست  تا لزوم این امر را در اجرای برنامه ها جدی بگیرد و ابراز امیدواری کرد که  شوراییان این کلانشهر نیز به گفتگومحوری در تدوین برنامه ها توجه کافی داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: