• سه شنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1876-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سرپرست دانشگاه شیراز:

فضا برای فعالیت‌های دانشجویی مهیا است

سرپرست دانشگاه شیراز به تمام جریان‌ها و تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی فعال در این دانشگاه اطمینان داد که فضا برای فعالیت‌های قانونمند باز خواهد بود و مجموعه‌ی مدیریتی از چنین فعالیت‌هایی حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، حسن نادگران، چهارشنبه 10 بهمن در اولین کنفرانس خبری خود و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا، گفت: علی‌رغم آنکه حدود یکماه از فعالیتم به‌عنوان سرپرست دانشگاه شیراز می‌گذرد اما بعضی تشکل‌ها و افراد نگرانی‌هایی را خصوصا پیرامون انتصاب‌ها ابراز کرده بودند.

وی ادامه داد: با تشکیل جلسات متعدد و صرف وقت مناسب، از دانشجویان رفع نگرانی کرده و این تاکید را داشتیم که با کمک خودشان حوزه‌های مختلف را به پیش ببریم.

نادگران تصریح کرد: این اطمینان را می‌دهم که تشکل‌ها،‌ انجمن‌ها و فعالیت‌های دانشجویی در قالب قانون می‌توانند فعالیت کرده و دانشگاه را حمایت و نقد کنند و حمایت شوند؛ همه این امکان را دارند که عملکرد دانشگاه را نقد یا حتی به آن اعتراض داشته باشند؛ تنها تاکید ما رعایت چهارچوب‌های قانونی است.

او در عین‌حال تاکید کرد که نگرانی‌ مهمش مربوط به جمع کثیری از دانشجویانی است که شاید در شرایط بی‌تفاوتی قرار داشته و مشارکت مناسبی نداشته باشند؛ لذا از این گروه می‌خواهد که در فعالیت‌های مختلف ورود و مشارکت داشته باشند.

نادگران با تصریح اینکه بیش از همه بر ورود دانشجویان به فعالیت‌های علمی در قالب انجمن‌های موجود تاکید دارد، گفت: دانشگاه شیراز فعالیت‌های خوبی را در حوزه‌های مختلف علمی خصوصا بحث بین‌المللی و ارتباط با دانشگاه‌های معتبر داشته و دارد.

سرپرست دانشگاه شیراز همچنین گفت: در احکامی که برای متصدیان حوزه‌ی فرهنگی صادر شد، به فعالیت انجمن‌ها توجه ویژه‌ای کرده و لزوم برپایی کرسی‌های آزاد اندیشی مد نظر قرار گرفته است؛ برنامه هایی نیز در حوزه‌ی دانشجویی و فرهنگی برنامه‌ریزی شده که به تدریج اجرا می‌شود.

او گفت: این برنامه‌ها شامل سخنرانی‌ها و مناظره‌های تخصصی در حوزه‌ی علوم انسانی و سایر فعالیت‌هایی که به رشد و توسعه‌ی برپایی کرسی‌های آزاداندیشی و اثرگذاری آنها منجر شود، خواهد بود.

نادگران با تصریح اینکه تشکل‌های دانشجویی را مجتمع‌های بسیار مبارکی برای دانشگاه می‌داند، خاطرنشان کرد: دانشگاه بدون تشکل و حرکت دانشجویی و هیجان و شور دانشجویی، دانشگاه نیست؛ ما دانشجویان را تشویق می‌کنیم که به جای آنکه بی‌تفاوتی نشان دهند، به تشکل‌ها ورود کرده و فعالیت و مشارکت داشته باشند؛ دانشجو باید کار تشکیلاتی را در محیط دانشگاهی تجربه کند.

او معتقد است که دانشجویان در این گام می‌توانند کار منسجم و تیمی و هم اینکه کار مدیریتی را فرا گرفته و تمرین کنند و در مسائل فکری و برنامه‌ریزی‌ها نیز پشتوانه‌ی فکری دانشگاه و جامعه باشند؛ باید مسائل را نقد و در مورد کاستی‌ها نیز اعتراض داشته باشند و البته راهکارهای بهبود را ارائه دهند.

نادگران تصریح کرد: نه تنها از فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی استقبال می‌کنیم بلکه برای کثرت بخشی به این فعالیت‌ها برنامه‌ نیز داریم.

او تاکید کرد که این دانشگاه با برنامه‌های منسجم در موضوع بین‌المللی شدن گام برداشته و این فعالیت‌ها در سطح وزارت علوم نیز مشهود است.

نادگران با یادآوری اینکه دانشگاه شیراز در فهرست 5 دانشگاه برتر کشور قرار دارد، گفت: قطعا برنامه‌هایی را در این موضوع در دست تدوین و اجرا داریم.

او با بیان اینکه دانشگاه شیراز به‌دنبال افزایش تعداد رشته‌ها خصوصا رشته‌های میان‌رشته‌ای در مقاطع تحصیلات تکمیلی است، گفت: در این بخش اضافه شدن 22 رشته را در دستور کار و بررسی داریم.

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی دانشگاه گسترش دوره‌های تحصیلات تکمیلی است، حفظ رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی را از برنامه‌های دانشگاه شیراز برشمرد و گفت: سابقه‌ی طراحی و پیشنهاد احداث موزه‌ی هنرهای معاصر دانشگاه شیراز به سال‌های قبل از انقلاب باز می‌گردد؛ در سال‌های گذشته این موضوع دنبال و قرار شد با تکمیل نقشه‌ها و طراحی‌ها مکان مناسبی برای این منظور ایجاد شود.

او گفت: ضمن تماس با مراجع ذیربط، زمینی در محدوده‌ی رصدخانه دانشگاه شیراز پیش‌بینی و طرح‌های آن آماده شد؛ به دنبال حمایت‌های مالی هستیم و در صورت تحقق، عنقریب عملیات اجرایی را آغاز خواهیم کرد.

  نادگران همچنین با تاکید بر اینکه سالانه و براساس قوانین و برنامه‌های موجود اعضای جدیدی برای عضویت در هیئت علمی دانشگاه شیراز استخدام و جذب می‌شوند، گفت: ما تصمیم داریم که از اساتید بازنشسته‌ی دانشگاه استفاده مطلوبی را داشته باشیم؛ آنان صاحبان تجربه در حوزه‌های آموزش و پژوهش و افرادی توانمند محسوب می‌شوند که از ظرفیت‌هایشان خصوصا در حوزه‌ی تحصیلات تکمیلی استفاده می‌کنیم.

سرپرست دانشگاه شیراز، هرم اعضای هیئت علمی این دانشگاه را خوب ارزیابی و در عین‌حال تاکید کرد که هنوز نسبت به سطح مطلوب در این بخش فاصله وجود دارد؛ خصوصا در بخش رشته‌های نو و رشته‌های بین رشته‌ای نیاز به جذب نیروهای متخصص و متعهد وجود دارد.

او در پاسخ به سئوالی پیرامون شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اخراج برخی از اساتید این دانشگاه، ضمن تکذیب چنین شایعه‌ای،‌گفت: دانشکده‌ی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز جزو سه دانشکده برق و کامپیوتر برتر کشور محسوب می‌شود.

نادگران اضافه کرد: هیچ  زمانی بحث اخراج اساتید و اعضای هیئت علمی در دانشگاه شیراز مطرح نبوده؛ سطح فعالیت‌های علمی و پژوهشی هر عضو هیئت علمی در دانشگاه شیراز تا پنج سال اول باید به حد نصاب مشخصی برسد؛ اگر در مورد فردی به این سطح نرسد، هیئت مدیره دانشگاه اختیار را دارد که فرصتی را به فرد بدهد.

او با اشاره به بررسی وضعیت سه نفر از اعضای هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر شیراز در قالب همین دستورالعمل، گفت: یکی از این سه نفر که در شرف پایان پنج سال است، با اغماض هیئت مدیره دانشگاه و به دلیل فعالیت‌های خوب آموزشی قرار شد فرصتی داشته باشد تا فعالیت‌های پژوهشی را به حد نصاب برساند.

نادگران اضافه کرد: دو نفر دیگر نیز هنوز به پایان 5 سال نرسیده‌اند اما تا شهریور سال آینده فرصت دارند که سطح فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را ارتقاء بخشند؛ البته در ترم تحصیلی جدید که از نیمه‌ی بهمن ماه آغاز می‌شود برای هر سه نفر یاد شده، کلاس‌هایی در برنامه قرار گرفته و تدریس خواهند داشت.

سرپرست دانشگاه شیراز همچنین گفت: بالغ بر 60 تا 65 درصد دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه شیراز امکان اسکان خوابگاهی را دارند و این افراد هم تا پایان تحصیلات نمی‌توانند از این امکان بهره مند باشند باید جای خود را به بقیه بدهند.

نادگران ادامه داد: طرح احداث خوابگاه‌های جدیدی را از گذشته آغاز کرده بودیم که به دلیل تخصیص نیافتن اعتبارات لازم، متوقف شد؛ امیدواریم با اختصاص اعتبار لازم این طرح‌ها به سرانجام برسد؛ البته بحث بهسازی و بازسازی و تعمیر خوابگاه‌های موجود را به شکل برنامه‌ریزی شده و مرتب دنبال کرده‌ایم و اکنون هم در حال انجام این اقدامات هستیم.

سرپرست دانشگاه شیراز با بیان اینکه این دانشگاه رتبه دوم دانشگاه‌های جامع و رتبه‌ی 5 دانشگاه‌های تخصصی را دارد، گفت: ما جزو 13 دانشگاه برتر کشور محسوب می‌شویم و بالغ بر 56 درصد از اعضای هیئت علمی مرتبه‌ی دانشیاری و استادی دارند و برنامه‌ ریزی دانشگاه ارتقاء این عدد به 60 درصد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: