• سه شنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز:

طرح پزشک خانواده موثرترین راه کاهش هزینه‌های درمان است

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز اعتقاد دارد که طرح پزشک خانواده، موثرترین راه برای کنترل و کاهش هزینه‌های سرسام‌آور درمان در ایران محسوب می‌شود و یک برنامه‌ی علمی است و نباید آن را سیاسی جلوه داد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، علي بهادر سه شنبه ١٠ بهمن ماه در نخستين كنفرانس خبري خود با تصريح اينكه اگر بخواهيم هزينه‌هاي بخش درمان را كنترل كنيم، راهي جز برنامه‌ريزي و اجراي دقيق آن برنامه‌ها وجود ندارد، اختصاص بودجه مناسب به بخش سلامت را در شمار يكي از مهمترين و بيشترين هزينه‌هايي دانست كه معمولا در كشورهاي توسعه يافته اختصاص داده مي‌شود .

وي كه اعتقاد دارد بدون برنامه نمي‌توان كنترل هزينه كرد، افزود: با سيستم ارجاع يا به عبارتي طرح پزشك خانواده مي‌توان به يك ساختار نظام‌مند در هزينه‌هاي بخش درمان رسيد .

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز با ذكر مثالي به دفاع از طرح پزشك خانواده پرداخت و گفت: نيازي نيست كه يك فرد براي يك بيماري ساده به يك فوق تخصص كه تعرفه بالاتر و به تبع آن دريافتي بالاتري هم دارد، مراجعه كند، بلكه با سيستم ارجاع  و هزينه اي كمتر به درمان خود بپردازد .

بهادر اظهار كرد: اخيرا وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشكي تصميم بر اجراي اين طرح به شكل گسترده و فراگير در تمام كشور در آينده اي نزديك گرفته است .

استان فارس پايلوت اجراي طرح پزشك خانواده نبود

وي با تاكيد بر اين نكته كه استان فارس پايلوت اجراي طرح پزشك خانواده نبود، گفت: ممكن است تصور شود كه در اين طرح برخي هزينه ها مانند هزينه هاي جاري كنترل مي شود اما ساماندهي اين مهم در درازمدت بيش از سالهاي اوليه اجرا مد ظر قرار گرفت كه همچنان هم ادامه دارد .

سرپرست دانسگاه علوم پزشكي شيراز كه باور دارد اجراي چنين طرح‌هاي بزرگي قطعا با محدوديت‌ها و موانعي رو به رو است، اضافه كرد: عده‌اي ممكن است اطلاعات كافي در خصوص اين طرح نداشته باشند و يا با تلقي نادرستي از چگونگي روند آن مواجه شوند، لذا به همان ميزان هم منتقد اجراي آن خواهند بود .

بهادر به توسعه صنعت توريسم درماني كه هم‌اينك در تعدادي از بيمارستان‌هاي خصوصي و خيريه شيراز همانند بيمارستان‌هاي مادر و كودك وسوانح سوختگي اميرالمومنين در دست اجرا است هم اشاره و بيان كرد:‌دانشگاه علوم پزشكي شيراز به عنوان كارگروه سلامت و توريسم درماني در فارس موظف به پيگيري رويكردهايي جهت افزيش و نهايتا رونق اين صنعت در استان است .

وي يادآور شد: اگرچه متبحرترين و ماهرترين پزشكان استان فارس در بيمارستانهاي دولتي مشغول به خدمت هستند اما بسياري از‌آنها دربيمارستانهايي خصوصي هم مشغول به فعاليت‌اند .

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز با تاكيد بر اينكه توريسم درماني نيازمند تلاش و اهتمام بيشتري براي فراگيري دارد، گفت:‌ امروز به شركت‌هايي در داخل و خارج از كشور مجوز داده شده كه بيمار را جهت مداوا به بيمارستان‌هاي شيراز و فارس انتقال دهند اما در اين ميان شركت‌هايي هم هستند كه بدون مجوز اقدام به اين امر مي‌كنند و موجب شده تا آمار واقعي از تعداد بيماران ورودي به بيمارستانها مشخص نباشد .

بهادر تصريح كرد:‌ با رفع برخي موانع سياسي جهت تسهيل ورود به ايران بدون شك با افزايش تعداد بيماران خارجي و رونق بيشتر صنعت ترويسم درماني روبه‌رو خواهيم شد كه در اين راستا رايزني‌هايي با اداره‌كل ميراث فرهنگي، گردسگري و صنايع دستي انجام شده است .

وي از رايزني‌ها براي اخذ مجوز پيوندهاي خارجي به بيماراني كه از كشورهاي ديگر متقاضي پيوند در بيمارستان‌هاي شيراز هستند، خبر داد و در اين خصوص عنوان كرد: در تلاشيم تا هرچه سريعتر اين مجوز را از وزارت بهداشت دريافت كنيم .

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز به افتتاح و بهره‌برداري از 90 پروژه عمراني، بهداشتي و درماني اين دانشگاه به مناسبت دهه فجر خبر داد و گفت: اين ميزان پروژه با اعتباري بالغ بر 45 ميليارد تومان و متراژي حدود 26 هزار مرمربع شامل خانه‌هاي بهداشت، پايگه اورژانس، اقامتگاه‌هاي همراه بيمار، و... به بهره‌برداري مي‌رسند .

بهادر در بخش ديگري از سخنان خود به فرآيند طولاني مدت بيماراني كه در ليست انتظار پيوند قرار دارند اشاره و با بيان اينكه عضو پيوندي به دليل عدم شناسايي بيماران مرگ مغزي كم است و يا با  طولاني شدن پروسه پيوند به دليل فوت بيمار به وجود مي‌آيد، گفت: با ايجاد يك شبكه‌ جهت رفع اين مهم، مي‌توان اميدوار به كاهش ليست انتظار بيماران پيوندي بود .

وي همچنين به مطالبه دانشگاه علوم پزشكي از سازمان‌هاي بيمه‌گر بابت عدم پرداختي به بيمارستان‌ها، شركت‌هاي دارويي و داروخانه‌ها هم اشاره و در اين رابطه نيز بيان كرد: اساتيد و پرستاران ما به تربيت بيش از 13 و 6 ماه است كه كارانه خود را به دليل پراخت هاي معوقي سازمان‌هاي بيمه‍‌گر دريافت نكرده‌اند .

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز ادامه داد: سخن از كيفيت خدمات مي‌شود اما واقعيت اين است كه چطور امكان دارد رضايت خدمت دهنده مدنظر نباشد  و با پرداخت هاي معوق، دلسري خدمات دهنده ايجاد نشود؟

بهادر با بيان اينكه اگر مشكلات به شكل فعلي بافي بمانند عملا طرحي به نام طرح تحول سلامت باقي نخواهد ماند، گفت: با اجراي اين طرح تقريبا توانستيم در حد شان مردم وضعيت ظاهري مراكز درماني و خدمات دهي را تسهيل كنيم اما با تداوم مشكلات حادث شده ممكن است چيزي از طرح تحول سلامت باقي نماند .

وي در پاسخ به اين پرسش كه دانشگاه علوم پزشكي شيراز قرار است خدمات را چگونه ارتقا دهد؟ داشتن بودجه كافي براي اجراي برنامه‌ها را شرط اصلي تحقق كيفيت خدمات دانست و گفت: هزينه‌هاي بخش سلامت، درمان و پژوهش بايد به خوبي ديده شود كه متاسفانه در كشورهاي جهان سوم به آن توجه نمي‌شود .

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز تاكيد كرد: همه مسئولين بايد بدانند كه براي آموزش و پژوهش به جز درآمدهاي اختصاصي بيمارستانها بايد بودجه ديگري را هم اختصاص دهند .

بهادر همچنين در بخش پاياني سخنان خود به نقش كليدي رسانه‌ها در آگاهي بخشي به جامعه و تطابق اين رسالت در حوزه سلامت نيز اشاره و بيان كرد: در بسياري از كشورهاي پيشرفته، رسانه‌ها يكي از اصلي‌ترین عامل توسعه محسوب مي‌شوند .

وي ادامه داد: مواردي در دانشگاه علوم پزشكي شيراز و حوزه سلامت و درمان مطرح مي شود كه به جز همراهي با اصحاب رسانه براي انعكاس امكان آگاهي عمومي وجود ندارد.با آگاهي رساني به مردم در بخش سلامت شاهد كاهش بسياري از هزينه‌ها در اين حوزه خواهيم بود .

سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شيراز به اهميت دانشگاه ها در كشور اشاره و با تصريح بر اينكه دانشگاه مهمترين نهاد در هر كشوري از حيث تربيت نيروي انساني به عنوان مهمترين سرمايه اجتماعي محسوب مي شوند، از دانشگاه علوم پزشكي شيراز به عنوان يكي از دانشگاه هاي مادر ايران ياد كرد كه امروز با قابليت هاي بالا در موضوعات پزشكي، قطب و سرآمد كشور معرفي شده است .

بهادر همچنين كلانشهر شيراز را به عنوان پايگاه ملي و فراملبي جهت ارائه خدمات درماني به كشورهاي حاشيه خليج فارس، كشورهاي غربي منطقه و عربي دانست .

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تصریح اینکه به هیچ عنوان سیاسی نیست و از سیاست هم دوری می‌کند، گفت: رسانه‌ها باید مسائل مرتبط با سلامت مردم را جدی گرفته و در مورد دانشگاه‌ها و فعالیت‌های دانشگاهی و الگوهای خوبی که دانشگاه‌ها به‌عنوان مراکز علمی ارائه می‌دهند، با مطالعه ورود و نقد و تحلیل کنند.

بهادر با بیان اینکه رسانه‌ها باید دغدغه‌های اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را مطرح کنند، گفت: امروز بین اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی التهابی وجود دارد اما آنان به دلیل تعهد و تعصبی که به کار خود و موضوع سلامت مردم دارند، کارشان را انجام می‌دهند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز لزوم تامین اعتبارات لازم و پرداخت سریعتر مطالبات این دانشگاه از بیمه‌ها را لازمه‌ی ارائه بهتر و مطلوب‌تر خدمات از سوی مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: