• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیر امور شعب بانک مسکن فارس خبر داد:

پرداخت تسهیلات ویژه به خریداران مسکن در بافت فرسوده/
انبوه‌سازان از تسهیلات صندوق یکم بهره‌مند می‌شوند

مدیرامور شعب بانک مسکن استان فارس گفت: به خریداران واحدهای مسکونی در بافت فرسوده، 50 میلیون تومان تسهیلات بدون نیاز به سپرده‌گذاری تعلق می‌گیرد .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، کمالی سه‌شنبه 17 بهمن در جمع خبرنگاران افزود: تسهیلات خرید واحد مسکونی در بافت فرسوده برای افراد متاهل بدون نیاز به سپرده‌گذاری تا 80 میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه مدت بازپرداخت این تسهیلات 12 ساله است، گفت: در موضوع ساخت نیز همین میزان تسهیلات به انبوه‌سازان تعلق خواهد گرفت.

کمالی در عین‌ حال گفت: برای انبوه‌سازان شرایطی ایجاد شده است که در قبال ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده بتوانند از تسهیلات صندوق یکم، بهره مند شوند.

وی یادآور شد که سود تسهیلات صندوق یکم، برای خرید واحدهای مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده 8 و برای واحدهایی که در سایر نقاط شهر قرار دارد، 9.5 درصد است و افراد برای استفاده از این تسهیلات باید براساس قوانین و دستورالعمل‌های موجود سپرده‌گذاری داشته باشند.

کمالی استقبال برای دریافت تسهیلات خرید و ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده شیراز با خوب توصیف و خاطرنشان کرد: طی 10 ماه گذشته برای 584 واحد معادل 275 میلیارد تسهیلات در بخش ساخت بخش فرسوده تامین مالی شده است .

مدیرامور شعب بانک مسکن استان فارس همچنین با مقایسه بین تسهیلات پرداختی 10 ماه منتهی به پایان دی ماه امسال و سال گذشته، گفت: در بخش خرید مسکن، طی 10 ماه سال گذشته(95) تعداد 2 هزار و 843 فقره تسهیلات پرداخت شد؛ امسال این میزان به 4 هزار و 192 فقره رسید که نشان از افزایش 47 درصدی است.

او در تحلیل این آمار گفت: با توجه به رشد تسهیلات خرید مسکن می‌توان اینگونه استنباط کرد که تقاضای خرید مسکن نسبت به سال گذشته رشد مناسبی داشته و این نشان‌دهند حرکت در بازار مسکن است؛ اگر چه نمی‌توان مدعی بود که به رونق در این مبحث رسیده‌ایم.

کمالی اضافه کرد: با توجه به ثبات نسبی قیمت واحدهای مسکونی در سال 96 می‌توان اینگونه تحلیل کرد که امروز بازار مسکن در بهترین حالت خود قرار دارد و امیدواریم تداوم حرکت را به سمت رونق کامل این بازار شاهد باشیم.

مدیرامور شعب بانک مسکن استان فارس همچنین با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی مراجع رسمی آماری کشور، گفت: تا پایان سال 95 در کل استان فارس حدود 160 هزار واحد مسکونی خالی وجود داشت که احتمال می‌رود حداقل نیمی از این واحدها مربوط به کلان‌شهر شیراز باشد.

او تاکید کرد که با توجه به وضعیت بازار مسکن، احتمال افزایش تعداد واحدهای مسکونی فاقد سکنه در استان فارس طی 10 ماه گذشته از سال 96 وجود دارد.

مدیرامور شعب بانک مسکن استان فارس در ارائه‌ی گزارش وضعیت صندوق یکم نیز گفت: سال گذشته بالغ بر 8 هزار و 193 فقره حساب در بخش صندوق یکم افتتاح شد و با توجه به افتتاح 6 هزار و 445 فقره حساب در سال 96 اکنون بیش از 14 هزار فقره حساب صندوق یکم در استان فارس گشایش یافته است.

او گفت: سقف تسهیلات صندوق یکم 120 میلیون تومان پیش‌بینی شده و میزان سود این تسهیلات برای مناطق غیر بافت فرسوده 9.5 و برای بافت‌های فرسوده 8 درصد است؛ قسط ماهیانه این تسهیلات حدود یک میلون و 400 هزار تومان خواهد بود.

کمالی با بیان اینکه بهترین راه برای خانه‌دار شدن، استفاده از امکان پس‌انداز بانکی و برخورداری از تسهیلات است، گفت: تا زمانی که سیستم پس‌انداز بانکی فعال نشود، نمی‌توان انتظار داشت که زمینه برای خانه‌دار شدن اقشار مختلف در مدت زمان مناسب فراهم شود.

او اعتقاد دارد که علی‌رغم شرایط دشوار اقتصادی حاکم بر مسکن، شهروندان شیرازی با داشتن 60 میلیون‌ تومان پس‌انداز و بهره‌بردن از تسهیلات بانک مسکن قادر به تحقق آرزوی خانه‌دار شدن هستند.

کمالی همچنین از تلاش بانک مسکن برای حمایت از تولید داخل خبر داد و گفت: سال گذشته با پیش‌بینی تسهیلات تا سقف 80 میلیون ریالی خرید کالا، تعداد 6 هزار و 725 فقره تسهیلات بدون سپرده‌گذاری به میزان 537 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شد.

او همچنین از پرداخت تعداد 3 هزار و 172 فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ 333 میلیارد ریال به زوج‌های جوان طی 10 ماه گذشته از سال 96 خبر داد و گفت: تسهیلات ازداج برای آزادگان و جانبازان بالاتر از 20 درصد و خانواده‌های شهدا، 20 میلیون تومان است.

کمالی مدعی شد که بانک مسکن در شاخص مصارف به منابع، جایگاه خوبی بین بانک‌های استان فارس دارد و بالغ بر 120 درصد از کل منابع خود را در قالب تسهیلات بانکی درون استانی هزینه کرده است.

مدیرامور شعب بانک مسکن استان فارس گفت: در بخش مسکن روستایی نیز طی 10 ماه گذشته بالغ بر هزار فقره تسهیلات ساخت و 936 فقره تسهیلات مسکن مرتبط با حوادث غیرمترقبه پرداخت شده که مجموع آن حدود 45میلیارد ریال بوده است .

کمالی با بیان اینکه امسال تعداد 3 هزار و 500 واحد مسکن مهر در استان فارس به متقاضیان واگذار شده است، گفت: با توجه به افزایش تسهیلات پرداختی به واحدهای مسکن مهر تا سقف 400 میلیون ریال، شاهد شتاب گرفتن طرح‌های ساخت بوده‌ایم .

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس خاطرنشان کرد که تعداد 5 هزار و 481 واحد مسکن مهر در فارس باقی مانده که تلاش‌ها برای بسته شدن پرونده‌ی این پروژه در سال 97 تداوم دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: