• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس منابع طبیعی شهرستان پاسارگاد:

جنگل‌های سوخته‌ی پاسارگاد احیا می‌شود

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: امسال بذرکاری و احیای جنگل‌های آسیب دیده پاسارگاد انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، حسن خسراویان چهارشنبه 18 بهمن در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پاسارگاد 148 هزار هکتار اراضی منابع ملی دارد، افزود: تا کنون 446 هکتار از 868 هکتار جنگل های سوخته پاسارگاد احیا شده است .

وی با یادآوری اینکه عمده منابع ملی موجود در این شهرستان به صورت جنگل و مراتع مشجر است، گفت: اراضی ملی موجود در پاسارگاد در ناحیه‌ی رویشی ایرانی تورانی واقع شده است.

خسروانیان یادآور شد: مهمترین گونه‌ های درختی و درختچه‌ ای این شهرستان شامل بنه، بادام کوهی، تنگرس، کیکم و ارژن بوده که شاخص شهرستان درختان بنه کهنسال گاها با قدمت بیش از 500 سال است .

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: مهمترین عامل تخریب جنگل‌ها و مراتع شهرستان آتش‌سوزی در این سال‌های خشک است که متاسفانه بر اثر سهل ‌انگاری بهره برداران ،شکارچیان و گردشگران در روشن کردن آتش در جنگل و عدم رعایت نکات ایمنی هنگام روشن و خاموش کردن آتش، باعث بروز آتش‌سوزی می‌شود .

خسروانیان افزود: به علت خشکسالی‌ های اخیر و خشکی بیش از حد پوشش گیاهی، آتش‌سوزی به سرعت گسترده و فراگیر شده و خسارات فراوانی را به عرصه‌های جنگلی و مرتعی وارد می‌کند .

وی ادامه داد: متاسفانه در سال ۱۳۹۵ شاهد آتش ‌سوزی های فراوانی در سطح شهرستان بودیم که در بزرگترین آن ۸۶۸ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی در لهیب آتش سوخت و خسارات زیادی به پوشش گیاهی و جانوری وارد کرد.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: پس از این آتش‌سوزی ها اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبادرت به تهیه نقشه راه و اقدامات کوتاه، میان و بلند مدت برای پیشگیری و احیای جنگل‌های سوخته کرد که در سال ۱۳۹۵ ، 216 هکتار از اراضی سوخته جنگلی احیا شد .

خسروانیان خاطرنشان کرد: در ادامه راه و در سال ۱۳۹۶ با تمهیدات اندیشیده شده در ابتدا از بروز آتش‌ سوزی در عرصه‌ های منابع طبیعی با همکاری کارمندان اداره برای انجام کشیک و بکارگیری نیروهای قرقبان برای گشت‌زنی در نقاط بحرانی آتش‌سوزی، خوشبختانه کاهش ۱۰۰ درصدی در آتش‌سوزی را شاهد بودیم .

وی ادامه داد: سپس با شروع فصل‌های پاییز و زمستان اقدام به کشت بذر جنگلی و مرتعی شامل بنه، بادام کوهی، ارژن، جاشیر خوراکی، آنغوزه و... در سطح شهرستان در دهستان سرپنیران (روستای کتوری)، نهالستان علی‌آباد و بخش پاسارگاد(کوه های خرسی،چاه بید و مبارک اباد) در سطح ۲۳۰ هکتار کردیم .

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: برای این مهم با تبلیغات گسترده اداره شهرستان از پتانسیل‌های گروه‌های مختلف مردمی، سیاسی و نظامی شامل فرمانداری شهرستان، دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا، بسیج، آموزش و پروش، دانش آموزان،  گروه‌های مردم نهاد (NGO) و اقشار مختلف مردم استفاده کردیم .

خسروانیان افزود: همچنین ضمن ارایه آموزش های حفظ و حراست از طبیعت و نحوه صحیح طبیعت گردی، با ببسیج نیروی مردمی نسبت به احیای مناطق سوخته و فقیرجنگلی و مرتعی در سطح ۲۳۰ هکتار اقدام کردیم .

وی با بیان اینکه طبیعت‌دوستان چشم‌انتظار بارش الهی برای ثمر دادن اقدامات احیایی در جنگل‌های پاسارگاد هستند، گفت: مهمترین عوامل طبیعی تخریب جنگل‌ها شامل خشکسالی، فرسایش بادی و آبی، آتش‌سوزی طبیعی است.

خسروانیان خاطرنشان کرد: احتمال طبیعی بودن آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران بسیار کم بوده و در عمده‌ی حوادث آتش‌سوزی جنگلی ایران عامل انسانی دخیل است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: