• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3580-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ارشاد:

هنوز به بخش فرهنگ توجه جدی نکرده‌ایم

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در هفت سال گذشته تنها یک قانون در بخش فرهنگ و هنر در مجلس تصویب شده است، اعتقاد دارد این نشان می‌دهد حوزه‌ی فرهنگ هنوز مورد توجه جدی نیست.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سید هادی حسینی در دیدار با اهالی فرهنگ و هنر شهرستان مرودشت، فرهیختگان و هنرمندان را بزرگترین سرمایه های جامعه دانست و گفت: هیچ چیزی را نمی توان همانند "فرهنگ" به مجامع بین المللی عرضه کرد و همین دلیل کافی است تا این بخش ارزشمند و غنی، مورد توجه ویژه قرار گیرد .

او با تأکید بر استفاده از ظرفیت های موجود در گسترش فضای فرهنگی، گفت: جامعه هنری باید برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز مطالبه گر باشد، اما کمبود امکانات نباید موجب وقفه در اقدامات فرهنگی همچون راه اندازی "خانه فرهنگ محلات" شود بلکه با استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها باید این کمبودها را پوشش داد .

حسینی توجه به هنرهای سنتی و صنایع دستی را یکی از راه‌های اشتغالزایی دانست و گفت: علی‌رغم درآمدزایی بسیار خوب این حوزه و موقعیت بسیار ویژه ایران در بخش گردشگری، متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم صنایع دستی خود را برند کنیم که ناشی از بی توجهی به اقتصاد فرهنگ است .

وی خطاب به هنرمندان مرودشت گفت: هنرمندان این سرزمین هزاران سال پیش، منابع معمولی این دیار را تبدیل به ستون‌های باشکوه تخت جشمید کردند، پس هنرمندان این شهر نیز می توانند با هنر خود، موجب رونق منطقه و گردش چرخ اقتصاد آن شوند .

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مطالبات هنرمندان مرودشت، وعده داد در بحث تجهیز، تکمیل و تعمیر زیر ساختهای فرهنگی و هنری شهرستان، همکاری لازم صورت گیرد .

حسینی افزود: بخاطر ضعف ساختار در ساماندهی انجمن های فرهنگی کشور، نبود آمایش فرهنگی به دلیل نبود پیوستگی فعالیت‌ها، نتوانستیم خروجی متناسبی داشته باشیم .

نماینده مردم شهرستان های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد نیز گفت: شهرستان مرودشت به دلیل پیشینه تاریخی بسیار قوی بعنوان نخستین سازمان ملل متحد دنیا، با وجود آثار ثبت جهانی همچون تخت جمشید و نقش رستم، ویترین فرهنگی کشور است و باید با استفاده از این ظرفیت، داشته های خود را به سفیران و گردشگران خارجی عرضه کنیم.

مهدی برومندی با اشاره به دیدار با دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اهتمام ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برطرف کردن مشکلات شهرستان ها در حوزه فرهنگ و هنر موجب شد دکتر حسینی معاون پارلمانی و حقوقی این وزارت به منظور بررسی مشکلات شهرستان مرودشت در این شهرستان حضور یابد که این رویکرد قابل قدردانی است.

برومندی توسعه فرهنگی را زیربنای توسعه کشور دانست و گفت: در شرایط فعلی و علی‌رغم کمبود زیرساخت‌های فرهنگی، دولت شرایط راه اندازی پروژه های جدید را نیز ندارد با اینحال با پیگیری بسیار، توانستیم یک ردیف بودجه مستقل برای تخت جمشید و یک ردیف بودجه برای نجات بخشی تالابها را اخذ نماییم و امیدواریم بتوانیم با همکاری دولت و همراهی دکتر لاریجانی ساخت مجتمع فرهنگی مرودشت را که از محل اعتبارات ماده ١٨٠ تأمین و مبادله موافقت نامه شده، شروع کنیم.

یوسفی نژاد سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز گفت: شهرستان مرودشت یکی از حوزه های بسیار قوی در استان فارس است و تمام تلاش خود را برای برآورده شدن مطالبات هنرمندان این دیار متمرکز می‌کنیم.

وی به ظرفیت های موجود در استان فارس اشاره و اضافه کرد: انتظار می رود مجموعه محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان تاریخی و فرهنگی فارس، با دارا بودن بیش از بیست و نه شهرستان فعال، توجه ویژه ای داشته باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: