• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آغاز بازآفرینی شهری شیراز با دستور رییس‌جمهور/
ساخت مسکن در بافت فرسوده‌ی شیراز

طرح بازآفرینی شهری، همزمان با سراسر کشور و در قالب یک برنامه‌ی ویدئوکنفرانسی به دستور رییس‌ جمهور در بافت فرسوده‌ی شیراز آغاز شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، استاندار فارس در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح ملی بازآفرینی شهری که به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: مساحت کل بافت فرسوده استان فارس 4 هزار هکتار است، این مساحت  حدود 8 درصد محدوده قانونی شهرهای استان را در بر می گیرد .

اسماعیل تبادار با اشاره به سیاستگذاری جدید دولت در راستای بازآفرینی پایدار پهنه های فرسوده که با هدف احداث مسکن و ایجاد فضاهای عمومی در دست اقدام است، گفت: در حال حاضر زمینی معادل 4500 متر مربع در بافت فرسوده میانی شهر شیراز واقع در محله آستانه شناسایی شده که به با دستور ریاست محترم جمهور عملیات احداث مسکن در این منطقه آغاز می شود .

تبادار همچنین با اشاره اینکه بافت فرسوده شهر شیراز 1800 هکتار است که 360 هکتار آن را بافت تاریخی فرهنگی تشکیل می‌دهد،‌ گفت: 45 درصد بافت های فرسوده استان فارس متعلق به شهر شیراز است .

وی گفت:  در حال حاضر در محلات تاریخی و فرسوده این شهر اقداماتی چون نوسازی- بهسازی و مرمت بافت های تاریخی در دست اقدام است .

استاندار فارس با بیان اینکه  1287 هکتار سکونتگاه غیر رسمی در سه شهر شیراز، مرودشت و کازرون شناسایی شده است، افزود:  جمعیتی بالغ بر 250 هزار نفر در این مناطق سکونت دارند. وی  همچنین از تهیه و تصویب  طرح ساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی در استان فارس خبر داد .

او همچنین گفت: احداث واحدهای مسکونی در بافت های ناکارآمد شهری که با لطف خداوند و همت دولت تدبیر و امید آغاز شده است باعث بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از تخریب منابع تجدید ناپذیر طبیعی می شود .

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور صبح پنجشنبه در مراسمی در وزارت راه و شهرسازی، دستور اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد.

هدف از اجرای این برنامه، اتخاذ رویکردی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها در جهت پاسخگویی به چالش های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است به گونه ای که ضمن پیشگیری و حل مشکلات شهری، به یک پیشرفت و بهبود پایدار کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی منجر شود .

در بند الف ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه تصریح شده است که وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و شهرداری ها مکلفند نسبت به احیا، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی سالانه 270 محله از بافت های ناکارآمد میانی، تاریخی و سکونت گاه های غیررسمی اقدام کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: