• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3780-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

زمستان و کرشمه‌ی نرگس شیراز

هر سال به زمستان که می‌رسی، همراه با تمام خوبی‌ها و لذت‌هایش! مشام فارس و شیراز و مردمان این خطه از ایران زرخیز، پر می‌شود از عطر گل‌ نرگس؛ عطری که تا پایان فروردین، خانه‌های شهروندان این دیار را مملو از حس خوب زندگی می‌کند!

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، شیراز را به خیلی چیزها می‌شناسند، شعر، ادب، هنر، فرهنگ و البته گل؛ نرگس شیراز اگرچه شیرازی اصیل نیست و در شهرهای مختلف خصوصا نقاط گرمسیر فارس پهنه‌های وسیعی دارد، اما با نام شیراز شناخته‌شده‌تر است.

امسال هم علی رغم آنکه هنوز باران رحمت خداوندی، بر سر فارس و مردمانش نازل نشده اما نرگس‌زارهای شهرهای مختلف این استان، پر بار است و گل‌بارهای فراوانی را هر روز و ساعت روانه‌ی شهرهای دور و نزدیک و حتی کشورهای کرانه‌های خلیج همیشه فارس، توسط نرگس‌کاران صادر می‌شود.

اهمیت نرگس و نرگس‌زارهای فارس در ابعاد مختلف خصوصا تامین معاش بخش کثیری از مردمان خطه‌ی جنوب فارس سال‌هاست که مسئولان را بر آن داشت تا برپا کننده‌ی جشنواره‌ی نرگس باشند؛ جشنواره‌ای که امسال هم در میانه‌ی فصل زمستان و همزمان با دهه‌ی فجر برپا شد.

یکی از پر رونق‌ترین جشنواره‌های نرگس استان فارس را شهرستان کازرون میزبانی می‌کند، رویدادی که از هفدهم بهمن آغاز شد و امروز و در نوزدهمین روز از بهمن ماندگار، به پایان خواهد رسید.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در این خصوص گفت: جشنواره گل نرگس امسال از 17 بهمن در نرگس‌زار جره برگزار شد.

محمدرضا معینی افزود: شهرستان کازرون از ابعاد مختلف ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد؛ وجود آثار تاریخی و ذخایر و گنجینه های آشکار و نهفته‌ در ابعاد طبیعی و فرهنگی و تاریخی، به کازرون جلوه‌ای دیگر بخشیده است.

او یادآور شد: جشنواره گردشگري گل نرگس در فهرست جشنواره‌هاي تك مكاني و تك زماني قرار دارد و در تقویم گردشگری به عنوان یک رویداد مهم ثبت شده است؛ برگزاري آن بي شك تاثير بسزايي در توسعه گردشگري شهرستان خواهد داشت .

دبیر جشنواره گل نرگس کازرون افزود: امسال همزمان با جشنواره‌ی گل نرگس، جشنواره گردشگری غذا، نمایشگاه صنایع دستی، نمایشگاه و جشنواره گردشگری عشایری و جشنواره ورزش‌های بومی محلی را در فضای به وسعت 700 متر مربع و به مدت سه روز برگزار کردیم.

او استقبال مردمی از این جشنواره را خوب توصیف و اضافه کرد: خوشبختانه همزمان با برگزاری این جشنواره، تورهای گردشگری مختلفی نیز برگزار می‌شود که بر رونق جشنواره افزوده است.

به گزارش ایسنا، نرگس‌زارهاي شهرستان کازرون با مساحتي حدود 65 هكتار از جاذبه‌هاي گردشگري این شهرستان و استان فارس به‌شمار می‌رود به‌گونه‌ای که اطراف كازرون مملو از نرگس‌زارهای کوچک و بزرگی است که چشم‌نوازی می‌کند.

گل‌هاي نرگس كازرون از طراوت و مرغوبيت خاصي برخوردار بوده و گونه‌هاي متعددي همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولي را در بر می‌گیرد؛ البته نرگس شهلا به واسطه‌ی زيبايي و بوي خاص، شهرت بیشتری دارد.

بخش اعظمی از نرگس‌زارهای شهرستان کازرون در مناطق جره، بلبک، سرمشهد و فامور قرار دارد؛ البته در مناطق خشت و کنارتخته نیز نرگس‌زارهایی وجود دارد.

جره، روستایی از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون به‌شمار می‌رود که معروف‌ترین و زیباترین نرگس‌زارهای فارس و ایران را در خود جای داده است.

به گزارش ایسنا، علاوه بر شهرستان کازرون، نرگس‌زارهای متعددی را می‌توان در شهرستان‌های لامرد و مهر نیز سراغ گرفت؛ یکی از نرگس‌زارهای زیبای فارس در شهر اسیر از توابع شهرستان مهر قرار دارد که به لحاظ نوع گل، زیبایی و عطر، منحصر به‌فرد محسوب می‌شود.

از ابتدای فصل زمستان و خصوصا ماه‌های دی وبهمن زمان به بار نشستن نرگس‌ها و زیبایی نرگس‌زارها است و به همین دلیل بیشترین تعداد گردشگر در این ایام به کازرون سفر می‌کنند.

نرگس از گیاهان پیاز دار است که بین 30 تا 45 سانتی‌متر طول دارد و در هر شاخه 3 تا 8 گل می‌روید؛ این گل که بیشتر در مناطق گرمسیر رشد می کند، یک دوره‌ی 45 روزه عمر دارد که از اوایل دی شروع شده و تا اواسط بهمن ادامه می‌یابد.

به گزارش ایسنا و با توجه به همزمانی جشنواره‌ی گل نرگس امسال با ایام فاطمیه، هزار و 100 شاخه گل نرگس به نیت 1100 شهید شهرستان کازرون، به آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) در شیراز هدیه شد.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: