• جمعه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5474-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نایب رییس اتاق بازرگانی شیراز:

امکان پیشگیری از اثرات خشکسالی وجود داشت

نایب رییس اتاق بازرگانی شیراز اعتقاد دارد که امروز 95 درصد فارس متاثر از اثرات خشکسالی است حال آنکه در گذشته با اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی مناسب امکان مبارزه با این اثرات وجود داشت اما برخی مسئولان و مردم هنوز هم بحران خشکسالی و آب را جدی نمی‌گیرند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی شیراز، محمدصادق حمیدیان با اشاره به اینکه اثرات خشکسالی در ابعاد مختلف زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی بروز می‌کند، به صدا درآمدن زنگ خطر این اثرات را یادآور شد.

او که در جلسه کمیسیون کشاورزی این اتاق با موضوع بررسی اثرات خشکسالی در زیست بوم با حضور محققین دانشگاهی، فعالان محیط زیست، کارشناسان بخش دولتی و ذی نفعان بخش خصوصی سخن می‌گفت، اضافه کرد: امروز 95 درصد استان فارس متاثر از خشکسالی است حال آنکه در سال‌های گذشته می توانستیم با اتخاذ تصمیم های مدیریتی مناسب با خشکسالی و اثراتش مبارزه کنیم.

حمیدیان با بیان اینکه موضوع آب در استان فارس نیازمند اقدامات جدی است، افزود: درصدور مجوز برداشت آب و حتی برخورد با تخلفات موضوعه انواع فشارهای سیاسی و اجتماعی وجود دارد و فزون برآن در بحث مصرف آب شاهد رعایت الگوی مصرف و ایجاد حساسیت نسبت به مصرف بهینه آب نیستیم .

عضو هیئت رییسه اتاق شیراز گفت: هنوز برخی از مسئولان و مردم عمق بحران آب را باور نکرده اند در حالی که برای مبارزه با خشکسالی و مصرف بهینه آب هر کس باید از خود شروع کند و در این زمینه فرهنگ عمومی و اراده ملی ایجاد شود .

حمیدیان با مرور وضعیت کشور در 100 سال گذشته، گفت: از یک طرف سرانه آب تجدیدپذیر ما در کشور در یکصد سال گذشته حدود 13 هزار متر مکعب بوده که امروز این میزان به کمتر از هزار و 700 متر مکعب کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر حجم تخریب منابع آب در این مدت زمان افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: هر چند استان فارس حدود هفت درصد از وسعت جغرافیایی، شش درصد جمعیت و حدود چهار و هفت دهم درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است لیکن مصرف کننده 21 درصد آب زیرزمینی کشور است که این عدد در مبانی توسعه و استفاده از ثروتهای میان نسلی بسیار نگران کننده است .

این فعال اقتصادی گفت: اگر میزان آب تجدیدپذیر استان فارس 11 و نیم میلیارد متر مکعب باشد حدود 9 میلیارد متر مکعب از این میزان را مصرف می کنیم که پنج درصد در آب شرب و یک صدرصد در بخش صنعت استفاده می شود و حدود ۸۰ درصد در بخش کشاورزی ، لیکن به دلیل عدم رعایت موازین علمی در بازاریابی ، بازاررسانی و حتی تبدیل محصولات کشاورزی و توجه به ضایعات بالای آن نه تنها بالغ بر دو میلیارد متر مکعب آب را بصورت ضایعات از دست می دهیم بلکه از همین محل اثرات جبران ناپذیری نیز بر زیست بوم به جای می گذاریم .

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: از آنجا که آب امانتی ارزشمند در دست ما است و همگان  مسئول هستیم تا آن را به نحو مطلوب به نسل آینده تحویل دهیم، اتاق شیراز آمادگی خود را برای همکاری با سازمان محیط زیست فارس و اجرای برنامه ایمنی آب و تشکیل کمیته مشترک در این زمینه اعلام می‌کند.

حمیدیان افزود: 57 شهرک صنعتی بزرگ و کوچک در استان فارس وجود دارد که از این تعداد تنها 14 شهرک صنعتی دارای سیستم فاضلاب است که یکی از دلایل وجود سیستم ها، برخورداری شهرک ها از توجیه اقتصادی بوده که مابقی شهرک علیرغم سرمایه گذاری های انجام شده توجیه اقتصادی ندارد .

وی بیان کرد: این شهرک ها که فلسفه ایجاد آنها به دلیل خرید محبوبیت بوده، با حبس منابع بزرگ اعتباری و عمرانی آثار نامطلوبی در اقتصاد کلان استان دارد که عمده علت آن را باید در فشارهای سیاسی قبلی در راستای خرید محبوبیت دانست که متاسفانه در دوران های قبلی انجام شده و موضوع مهمی است که باید با تکرار آن برخورد شود .

نایب رییس اتاق شیراز گفت: انحرافات علمی و عملی در مسیر  توسعه 80 ساله کشور که می توان از آن با عنوان بی سامانی نظام تدبیر در اقتصاد کلان کشور یاد کرد؛ توسعه همه جانبه و پایدار به عنوان یک مفهوم کیفی را تحت الشعاع قرار داده و کشور را با مشکلاتی مواجه ساخته که شدت و حدت اثرات خشکسالی را می توان از مصادیق آن برشمرد .

حمیدیان اضافه کرد: گره خوردن معیشت مردم با بسیاری از فعالیت های جاری آنها در بخش های مختلف از جمله کشاورزی و  موجب و محرک شیوع  تخلف هایی در این بخش  می شود که این تخلف ها در به صورت ایجاد چاه های غیر مجاز و برداشت بی رویه و غیر مجاز از منابع آب نمود پیدا می کند .

وی ادامه داد: حل معضلات و بحران هایی که به طور مستقیم با ارتزاق مردم ارتباط دارد مستلزم چاره اندیشی درباره معیشت مردم است که اگر قرار است در بخش کشاورزی طرح نکاشت اجرا شود، باید ابتدا جایگزین این طرح مشخص و ارائه شود .

حمیدیان با بیان اینکه ارائه راهکارهای عملی نیازمند در نظر گرفتن توسعه همه جانبه است عنوان داشت: بیش از 90 درصد مذاکرات در موضوع های مختلف در محدوده چرایی موضوع ها است و خلاء بزرگی در خصوص علم چگونگی و ارائه راهکارهای عملی مقابله با مسایل وجود دارد که عدم برقراری تعادل بین چرایی و چگونگی، موجب عدم تحقق نتیجه مطلوب خواهد بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: