• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3980-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نمدمالی فارس احیاء‌ می‌شود/ افتتاح کارگاه نمدمالی در بوانات

کارگاه نمدمالی شهرستان بوانات با هدف احیای این هنر صنایع‌دستی فراموش شده، در روستای فخرآباد این شهرستان افتتاح شد .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، بهمن برزگر یکی از استادکاران نمد مال بوانات که این هنر را از پدر خود به ارث برده و فرزندانش از استادکاران نمدمال شهرستان بوانات به شمار می‌روند، از احیاء کنندگان این هنرسنتی و صنایع‌دستی است .

مسئول میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهر گفت: با انجام بررسی‌هایی پیرامون هنرها و صنایع‌دستی فراموش شده شهرستان چند رشته‌ی منسوخ و فراموش شده شناسایی شد .

حسین پوراسد افزود: این رشته‌ها شامل نمدمالی، گلیم بافی، عقیق‌تراشی، قاشق تراشی و شربت خوری چوبی، رویه دوزی گیوه است .

او اضافه کرد: تاکنون با پیگیری‌های انجام شده رشته‌های نمد مالی، گلیم بافی و عقیق تراشی در این شهرستان احیاء شده و مراحل احیاء رشته‌های  قاشق تراشی و شربت خوری چوبی، رویه دوزی گیوه نیز در دست اقدام است .

پوراسد گفت: در زمان‌های نه چندان دور شغل نمدمالی یکی از رایج‌ترین کسب و کارها بین مردمان شهرستان بوانات به‌شمار می‌رفت به‌گونه‌ای که قدمت این حرفه را تا بیش از 100 سال تخمین می‌زنند .

مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات گفت: بیشترین میزان فعالیت نمدمالان  مربوط به روستای فخرآباد بوده اما از حدود 20 سال پیش این حرفه به دست فراموشی سپرده شده است .

به گزارش ایسنا، نمد ساده‌ترین نوع کف پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارند .

در نمد مالی در واقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است استفاده می‌شود .

احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوبدستی ضربه‌هایی به پشم می زدند، موفق به کشف این خصوصیت پشم و در نتیجه ایجاد صنعت نمدمالی شده باشند .

نمدهای تولیدی در شهر و روستا،  رازی سر به مهر در دل نمدمالان دارد؛ نمدهایی که با شکل‌ها و رنگ‌های برگرفته از طبیعت، به‌تدریج بخشی از فرهنگ و هنرهای عامیانه را شامل شد .

نمدمالی در مناطق روستایی  و شهری شهرستان بوانات رواج خوبی داشته و طرح و نقوش نمدهای این منطقه از بی نظیرترین نقوش از جهات تنوع و تعدد در هنرهای سنتی کشور به شمار می‌رود .

نمد در زمان‌های قدیم در شهرستان بوانات  به عنوان لباس، کلاه و زیرانداز به کار می‌رفته و در شرایطی سخت تولید می‌شده است .

تولید نمد در بوانات روالی سنتی داشته و هنرمندان این عرصه، نگارهایی برآمده از دل و برگرفته از رازهای سر به مهر خود را بر تولیداتشان نقش می‌زدند .

به گزارش ایسنا، از خصوصیت‌های مهم نمد، ممانعت از نفوذ رطوبت و عایق بودن در برابر حرارت و برودت است .

نمد از استحکام قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده و عمر بسیار زیادی دارد و ابزار کار و مواد اولیه‌ی تهیه‌ی آن بسیار ساده و در دسترس است .

از طرفی نمد خاصیت ایمنی بخشی (محافظتی) قابل توجهی دارد؛ بطوریکه در برابر گزش و چنگ و دندان حشرات و گزندگان و حیوانات مقاوم بوده و از انسان محافظت می‌کند .

به گزارش ایسنا، در برخی منابع، از خواص درمانی و تسکینی نمد در مورد بیماران مبتلا به دردهای مفاصل و روماتیسم، سخن رفته است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: