• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-5076-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اجرای طرح "ایستگاه کار نشسته ایستاده" در دانشکده بهداشت شیراز

پیشرفت تکنولوژی در کنار دست‌آوردهایی که برای بشر به همراه داشته و دارد، معضلاتی را نیز در ابعاد روحی و جسمی به‌دنبال دارد، یکی از این مشکلات که خود زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها‌ست، کم تحرکی مفرط است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، مدیر گروه ارگونومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز چهارشنبه 25 بهمن در جمع خبرنگاران گفت: تکنولوژی و پیشرفت‌هایی که در ابعاد مختلف ایجاد شده، بیشتر فعالان مشاغل را به سمت تحرک کمتر، نشستن بیشتر و محدودیت در فعالیت‌های جسمی و تغییر در شیوه‌های تغذیه و زندگی پیش برده است.

علی‌رضا چوبینه، با بیان اینکه کارکنان دفتری یکی از بزرگترین گروه‌های شغلی را شامل می‌شوند که به دلیل نوع شغل، از کم تحرکی رنج می‌برند، خاطرنشان کرد:  در مطالعه‌ای که اساتید و همکاران دانشکده بهداشت بر روی کارکنان دفتری در شهر شیراز انجام دادند، مشخص شد که میانگین ساعاتی که این افراد به صورت نشسته کار می کنند، 6 و نیم ساعت در روز است.

او افزود: نشستن طولانی مدت، یک ریسک فاکتور برای بیماری های متابولیک، دیابت نوع دو، چاقی، بیماری های قلبی- عروقی، افزایش فشار خون سیستولیک، سرطان سینه و کولون، اختلالات اسکلتی- عضلانی و مرگ و میر زودرس است.

چوبینه با بیان اینکه، یکی از راه حل هایی که می توان در محیط های اداری برای کاهش زمان نشستن از آن بهره جست، ایستگاه های کار نشسته ایستاده است، گفت: استفاده از این ایستگاه های کار باعث کاهش زمان نشستن، بهبود خلق و خو و عملکرد و کاهش ناراحتی های اسکلتی- عضلانی می شود.

این استاد دانشگاه افزود: در همین راستا، پژوهشی در قالب پایان نامه دکترای ارگونومی در مرکز تحقیقات علوم بهداشتی به همت "هادی دانشمندی" طراحی و تدوین شده و هم اکنون در دانشکده بهداشت در حال اجراست.

چوبینه که مسئولیت راهنمایی را در این پروژه تحقیقاتی را بر عهده داشت، یادآور شد: فرضیه این مطالعه این است که استفاده از ایستگاه های کار نشسته ایستاده می تواند بر پارامترهای سلامتی تاثیر مثبت داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: