• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-4773-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس:

امسال در فارس 910 میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی جذب شده است

استاندار فارس از جلب و جذب 910 ميليار دلاري سرمایه‌گذاري در فارس از ابتداي سال ٩٦ تاكنون اشاره و تاكيد كرد كه نبايد به اين ميزان قانع شد و بايد اين رقم افزايش يابد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، اسماعيل تبادار بعدازظهر چهارشنبه ٢٥ بهمن در يك كنفرانس خبري كه با حضور تعدادي از خبرنگاران خارجي پيرامون توسعه فارس در ابعاد مختلف برگزار شد، بيان كرد: نگاه ویژه‌ای به بخش خصوصی در این استان داریم و هم اینک فارس بستر و‌شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاري در عرصه‌هاي مختلف را دارد.

وي با بيان اينكه سرمایه‌ گذاران در استان فارس با بهترین شرایط کاری مواجه می‌شوند و امکانات کامل در اختیار آنها قرار مي‌گیرد، افزود: اگر امروز تنگناهاي گذشته و برخی مباحث امروز نبود به طور حتم ظرفیت‌ها و جایگاه استان فارس بیش از وضعیت موجود فعلي بود.

استاندار فارس در ادامه به تشریح وضعيت فعلي استان در ابعاد صنعتي، حمل‌ونقل جاده‌‌اي و ريلي، معدن، گردشگري و كشاورزي پرداخت و با بیان اینکه قارس در بخش‌هاي مختلف دارای ظرفیت فراوان است، خاطرنشان كرد: به عنوان مثال منطقه لامرد در آینده‌اي نزديك به یک قطب صنعتی ویژه تبدیل خواهد شد.

تبادار از اختصاص ١٠ درصد توليدات محصولات دامي و زراعي کشور توسط اين استان اشاره و عنوان كرد: متاسفانه چند سالي است كه فارس دچار خشكسالي شده كه در اين راسنا سندي موزون در حال تهيع و تدوين است.

وي اضافه كرد: موضوع انتقال آب به زودی اجرایی می‌شود به خصوص در منطقه ویژه لامرد و در بحث آب ژرف نیز منابع بزرگی در اختیار داریم که باید نگاه ویژه کارشناسی وجود داشته باشد.

استاندار فارس فارس گفت: بزرگراه‌های استان در دستور و اجرا شدن است و اولین آزاد راه شیراز به اصفهان نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 به گفته تبادار، سه آزاد راه دیگر در  دستور کار قرار گرفته است.

تبادار که اعتقاد دارد حمل و نقل ریلی باید به کانون های بار متصل شود تا توجیه اقتصادی داشته باشند، گفت: گسترش این مهم در دستور کار قرار گرفته و ایستگاهراقلد به یزد هم اینک کانون جا به جایی بار از خطوط ریلی محسوب می شود.

وی ادامه داد: در موضوع پزشکی و علمی نیز استان فارس دارای جایگاه است و امروز پروژه بزرگی مانند شهر سلامت در حال اجرا است؛ چرا که توریسم سلامت از جمله ظرفیت های بزرگ فارس محسوی می شود.

استاندار فارس همچنین با بیان اینکه در بخش صنعت نیز موضوع فولاد، ذوب آهن و... در حال اجرا است، یادآور شد: توسعه پتروشیمی شیراز  در دستور کار بود و اجرایی شده و توسعه پالایشگاه شیراز نیز در مرحله نهایی آغاز عملیات اجرایی قرار دارد و موضوعات زیست محیطی این طرح مد نظر قرار گرفته است.

تبادار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: توسعه و پیشرفت امروز در اقصا نقاط ایران اسلامی و در استان فارس به رغم محدودیت ها و تنگناهای متعددی که از ابتدای پیروزی انقلاب برای کشور ایجاده شده به دست آمده است.

وی با بیان اینکه استان فارس یکی از استان های پهناور کهن  ایران اسلامی است، تاکید کرد: جایگاه فارس به خوبی بیانگر این حقیقت است که این استان از نظر تنوع اقلیمی، قدمت تناریخی و برخورداری از ظرفیت های متعدد نمادی کوچک از کشور ایران محسوب می شود.

استاندار فارس با اشاره به اینکه بهبود شاخص های فضای کسب و کار مورد توجه مسئولان کشور است، تصریح کرد: رتبه استان فارس در شاخص های بهبود فضای کسب و کار در سال 94،  18 بوده که در سال 95 به 4 و در سال 96 به رتبه نخست ارتقا یافته است.

تبادار همچنین به تشریح وضعیت سرمایه گذاری در استان فارس پرداخت و افزود: اخذ مجوز سرمایه گذاری برای ۲۰ طرح، به مبلغ یک میلیارد و پنجاه میلیون دلار جز دست آوردهای سرمایه گذاری استان در دو سال گذشته بوده که ۹۵ میلیون دلار از آن در سال ۹۵ و ۹۱۰ میلیون دلار در ۱۰ ماهه اول سال ۹۶ جذب و جلب شده،  در صورتی که سقف یا ظرفیتی که برای استان در نظر گرفته شده  555 میلیون دلار بوده است.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص حوزه های سرمایه گذاری خارجی در استان فارس نیز با اشاره به اینکه فارس ظرفیت سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری، سلامت و... را دارد به بهره گیری از انرژی های پاک همچون انرژی خورشیدی در استان اشاره و اظهار کرد: با توجه به اینکه استان فارس موقعیت بسیار مناسبی برای برهر گیری از این نوع انرژی  را دارد تا کنون بیش از 50 درصد سرمایه گذاری های خارجی در این حوزه انجام گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: