• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-2214-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شهردار شیراز:

طرح بازآفرینی محور زندیه به مسابقه گذاشته می‌شود

شهردار شیراز با اشاره به ابعاد بین‌المللی شهر شیراز به‌عنوان یک شهر گردشگرپذیر اعلام کرد که طرح بازآفرینی محور زندیه سال آینده در سطحی بین‌الملل به مسابقه گذاشته می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در نشست هم‌اندیشی با مهندسان طراحی و شهرسازی با تاکید بر این موضوع که تلاش می کنیم شهر را برای مردم بسازیم خاطرنشان کرد: در بودجه سال 97 سهمی را برای ساماندهی عناصر شهری مستقر در خیابان زند و بازآفرینی این محور به عنوان یک مجموعه گردشگری به منظور دسترسی همگانی به فضای سبز و پارک اختصاص داده ایم .

شهردار شیراز افزود: طرح بازآفرینی محور زند به عنوان یک مجموعه گردشگری سال آینده به مسابقه بین المللی گذاشته می شود .

وی با اشاره به نقش موثر شهروندان در ساختن شهر گفت: هم اکنون عوارض پرداختی توسط شهروندان نظیر عوارض نوسازی، کسب و خودرو از مهمترین تکیه گاه های درآمدی برای شهرداری است اما امروز کمتر از ۲۰ درصد مردم عوارض خود را پرداخت می کنند.

شهردار شیراز گفت: این درحالیست که ۱۰۰ درصد مردم خواهانِ خدمات خوب و مناسب هستند. عدم پرداخت عوارض توسط شهروندان یک مشکل فرهنگی است که تمام نهادهای متولی شهری باید برای حل آن تلاش کنند و وقت بگذارند تا راه حلی پیدا کرد .

به اعتقاد شهردار شیراز مردم پای ثابت عمران و توسعه شهری هستند، از این رو همواره باید ارتباط سالم، صحیح و صمیمی با متولیان شهری داشته باشند .

اسکندرپور در این نشست هم اندیشی با بیان اینکه بارها تاکید کرده ام که برای حفظ باغات به عنوان مسأله جدی شهر شیراز باید فرصت های اقتصادی ایجاد شود و باغدار به این باور برسد که باغ برایش یک ثروت است، گفت: شهرداری یک نهاد خدمات رسان است و اگر در جایی از مسیر خدمات رسانی به مردم به مشکل برمی خوریم باید در رویه ها و قوانینی که در ارتباط با زندگی آنها است، بازنگری کنیم .

وی با اشاره به اینکه اگر مشکلی در محلات پیرامونی شیراز وجود دارد به این دلیل است که طرح های کالبدی در شهرها نظام محله را تغییر داده اند، گفت: بازتولید نظام محله و محله محوری کلید حل مشکلات شهری و رفع آسیب های اجتماعی است .

اسکندرپور افزود: در طرح تفکیکی جدید نیز باید محله های شهری را تعریف کنیم تا زندگی جمعی دوباره احیا و فرصت گفتگو و تعامل رودررو برای مردم با ایجاد پارک ها، پیاده راه ها و ... فراهم شود .

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر نیز با بیان اینکه فاصله زیادی تا رضایت کامل شهروندان در ایجاد شهری با استانداردهای زندگیِ خوب داریم، عنوان کرد: کاهش این فاصله نیازمند تلاش شبانه روزی مسئولین است.

نوذر امامی با اشاره به جایگاه مهندسین در بهبود وضعیت شهر گفت: مهندسین ضمن حفظ ارزش های شخصی و گروهی خود باید با رعایت اخلاق حرفه ای به منافع شهر نیز بیندیشند و تلاش کنند روز به روز وضعیت شیراز از نظر استانداردهای زندگی بهتر شود .

وی خاطرنشان ساخت: یکی از اهداف شورای پنجم، ایجاد پیاده راه در اماکن گردشگری نظیر بافت تاریخی فرهنگی و احیای خیابان زند به عنوان هویت شهر شیراز است .

امامی با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل امروز شهر نبود شادی و سرزندگی است، گفت: فضای شهر باید برای زندگی بانشاط شهروندان مهیا باشد. در این راستا ایجاد مکان های تفریحی جدید برای نشاط جمعی شهروندان ضروری است .

معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز نیز گفت: توسعه درونی شهر با نگاه خلاق و نوآورانه در چشم انداز شهرسازیِ شهرداری شیراز تعریف شده است. شیراز به عنوان یک شهر خدمات دهنده پزشکی، مهندسی، رفاهی و تجاری شناخته می شود و از این رو چارچوب نگاه مهندسین مشاور، طرح جامع و طرح تفصیلی در این راستا تدوین شده است .

آرش فرج زاده با بیان اینکه شهر به عنوان موجودی زنده یک کل واحد است که جزئیات آن باید به صورت منسجم در راستای پیشبرد آن حرکت کنند، افزود: امیدوارم با نگاه مجموعه مدیریت شهری و شورا در مسیر انسجام شهر شیراز حرکت کنیم .

وی در این نشست عنوان کرد: اقتصاد و اشتغال دو مبحث مهم حوزه شهرسازی است که نمی توان از آن غافل ماند. ما نیز تلاش داریم که شرایط توسعه این دو مبحث را در چارچوب وظایفمان مهیا کنیم .

معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه تلفیق شهرسازی و طراحی شهری باید در قالب طرح هایی همچون ایجادپیاده راه، زیبایی فضای عمومی شهر و ساماندهی سیما و منظر شهری بیشتر مورد توجه باشد، گفت: امیدوارم با توجه به ایده های ناب مهندسین شهرساز بتوانیم شرایطی ایجاد کنیم که کیفیت زندگی شهروندان ارتقا یابد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: