• جمعه ۱۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-1173-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

امام جمعه‌ی شیراز:

تشریفات آسیب بزرگی است که هر انقلابی را خراب می‌کند

امام جمعه شیراز تاکید کرد که تشریفات در زندگی آسیب بزرگی است که هر انقلابی را خراب می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه یازده اسفند شیراز، گفت:

اساساً تمام تحولات و دگرگونی‌های عالم، چه تحولات دینی چه تحولات غیر دینی، اقتصادی و سیاسی همواره باید مورد توجه نخبگان جامعه، متفکرین و گردانندگان امور و بدنه مردم باشد؛ شما ببینید انقلاب موسی بن عمران در اثر آسیب هایی که به آن وارد شد و توجه ای به آن نشد چه سرنوشتی پیدا کرد.

آیت‌الله ایمانی خاطرنشان کرد: در جامعه بشری هم تحولات و دگرگونی ها ممکن است مورد آسیب قرار بگیرد و موریانه هایی، پیدا و ناپیدا این شجره را در هم بریزند، جهت و هدف آن را تغییر دهند؛ تحولات نیازمند مراقبت و رصد دارد و باید پایش و ملاحظه کرد که کجای انقلاب آسیب دیده، کجای تحول مشکل پیدا کرده که از هدف اصلی خود فاصله‌گرفته و دور می‌شود.

او با بیان اینکه   قرآن مجید در آیات فراوانی این تذکر را به ما داده که هوشیاریتان نسبت به دین و انقلابتان از دست ندهید؛ گفت: مگر فاجعه‌ای که صدر اسلام  رخ داد در اثر آسیب‌هایی نبود که بر پیکر دین وارد شد و مردم هم از آن دفاع نکردند؟

آیت‌الله ایمانی با اشاره به انقلاب‌های فرانسه و بلشویک‌ها و خروج آنها از مسیر و دور شدن از اهداف اولیه، گفت: این‌ها نشانه‌ی آن است که تحول به میزان وسعت و عمق و مقدار اثرگذاری، مورد آسیب‌، از درون و بیرون، قرار می‌گیرد.

او با تاکید براینکه قرآن هم بر جهاد کبیر و پیوسته برای حفظ اسلام توجه داشته است، گفت: اسلام به جهاد کبیر احتیاج دارد، جهاد پیوسته یعنی دائماً در حال رصد و بررسی انقلاب باشند و اجازه ندهند انقلاب به بیراهه بیفتد، اگر آسیب ها را بستند و کنترل کردند انقلاب بالنده است، اگر نبستند انقلاب به ارتجاع تبدیل می شود و واپس گرایی پیدا می کند.

آیت‌الله ایمانی با طرح این پرسش که چه کنیم تا انقلابمان به آسیب گرفتار نشود؟ عوامل مختلفی را در این رابطه موثر دانست و گرفتار شدن به تشریفات در زندگی را یکی از این عوامل برشمرد و گفت: صدر اسلام و بعد از پیامبر اسلام هم این تشریفات بود که اسلام را از هدف اصلی‌اش دور کرد.

او تصریح کرد: هم نشینی با طبقات مرفه جامعه و همراهی با آنان، اگر منجر به دل دادن به طبقات مرفه شود به معنای آن است که انقلاب به آسیب کشیده شده است.

آیت‌الله ایمانی تاکید کرد: انحصارگری در معاملات به معنای آن است که انقلاب آسیب پیدا کرده است؛ اینکه کالاهای مورد نیاز مردم را در قالب انحصار در اختیار آنان قرار دهیم و محرومان و هم‌نشینی با آنان را فراموش کردن یکی از نشانه های انحراف انقلاب از مسیر اصلی است.

امام جمعه‌ی شیراز در خطبه‌ی دوم با اشاره به رویدادهای پیش رو، گفت: چهاردهم اسفند روزی است که امام راحل در سال 57 یعنی تقریباً دو سه هفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فرمان تشکیل کمیته امداد امام را صادر فرمودند.

او با اشاره به تاکیدات امام (ره) بر لزوم توجه به محرومان و اینکه بنیانگزار انقلاب پشت کردن به محرومان و روی آوردن به اشرافی‌گری را زمان آغاز بدبختی جامعه می‌دانست،‌ گفت: امیدوارم همانند گذشته رسیدگی به محرومین، مستضعفین و به کسانی که حتی در کمیته امداد هم حضور ندارند، تداوم داشته باشد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه امروز در جامعه افراد و خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که برای شام شب خود محتاج هستند، گفت: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که 2 خواهر کر و لال با سه فرزند یتیم شام شبشان یک دانه تخم‌مرغ است! بعد بعضی‌ها بحث از حقوق‌ میلیونی می‌کنند و اگر پاداش عیدشان کم شد، بلوا راه می‌اندازند.

آیت‌الله ایمانی همچنین تاکید کرد که آمریکا علی‌رغم ناکامی‌های فراوانی که در ابعاد مختلف داشته، دست بردار نیست و مدام به‌دنبال برهم زدن اوضاع ایران است، گفت: ما نباید کمترین ارادت و محبتی نسبت به امریکا پیدا کنیم، باید او را دشمن اصلی و شماره یک جامعه اسلامی و بشری بدانیم و بدانیم که امریکا دشمن است چه با مشت آهنین بیاید چه با دستکش رنگین سبز و سرخ، هر چه هست او می خواهد دشمنی کرده و کار خود را انجام دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: