• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-2674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع طبیعی فارس عنوان کرد:

صدور سند برای 2 میلیون و 500 هزار هکتار اراضی ملی در فارس

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با اشاره به قرار داشتن در آستانه‌ی هفته‌ی منابع طبیعی، از صدور سند تک برگ برای 2 میلیون و 500 هزار هکتار از اراضی ملی در این استان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، مهرزاد بوستانی صبح شنبه 12 اسفند در یک کنفرانس خبری ضمن تشریح برنامه‌های مد نظر برای گرامی‌داشت هفته‌ی منابع طبیعی در فارس، گفت: با هدف مستندسازی اراضی ملی از چندسال قبل تلاش‌هایی آغاز شده و سندهای دفترچه‌ای برای بخشی از اراضی صادر شده بود.

او با بیان اینکه اکنون برای 92 درصد از اراضی دارای سند دفترچه‌ای، سند تک برگ صادر شده است، گفت: یکی از اقدامات مناسب انجام شده طی سال‌های اخیر، موضوع پیشگیری از آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها بود.

بوستانی گفت: سال 93 بالغ بر 9 هزار و 200 هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی فارس براثر آتشسوزی آسیب دید که با اقدامات انجام شده، این میزان در سال 96 به 530 هکتار کاهش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس با تاکید براینکه مهمترین راهکار برای مقابله با خشکسالی، اجرای طرح‌های آبخیزداری است، اضافه کرد: طی سال‌های اخیر زمینه‌ی مشارکت خیرین در اجرای طرح‌های آبخیزداری فراهم شده که تاکنون 4 طرح با مبلغ 2 میلیارد و 600 میلیون تومان که 30 تا 80 درصد آن را خیرین تامین کرده‌اند اجرا شده است.

بوستانی با اشاره به اجرای طرح‌های جنگل‌کاری در عرصه‌های مختلف که جنگل‌ها دچار آسیب شده است، گفت: با مشارکت مردم، جنگل‌کاری و کاشت بذر گونه‌های بومی در نقاط جنگلی در استان فارس آغاز شد و به سایر نقاط کشور تسری پیدا کرد.

او با تاکید براینکه 2 هزار و 300 هکتار عرصه‌های جنگلی استان با مشارکت مردم بذرکاری شده است، گفت: بارزترین بخشی که جنگل‌کاری شد، جنگل‌های پاسارگاد بود که بالغ بر 400 هکتار از این عرصه با گونه‌های بومی اصلاح شد.

بوستانی همچنین از تشکیل 289 پرونده برای  رفع تصرف از 814 هکتار از اراضی ملی تصرف شده در تمام شهرستان‌ها خبر داد و گفت: بیشترین حجم تصرف مربوط به شهرستان قیر و کارزین به وسعت 35 هکتار بود.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس، گفت: خوشبختانه تاکنون در 250 پرونده مربوط به 790 هکتار اراضی، توسط دستگاه قضایی رای به رفع تصرف و خلع ید صادر شده است.

بوستانی همچنین در خصوص برنامه‌های هفته‌ی منابع طبیعی، از اجرای برنامه درختکاری با همکاری شهرداری شیراز در بوستان سلامت، قدردانی از خبرنگاران فعال حوزه‌ی منابع طبیعی، برگزاری شورای حفاظت از تضییع حقوق بیت‌المال، رژه‌ی خودروهای یگان حفاظت، تجلیل از خانواده‌ی منابع طبیعی، پیاده‌روی کوهستانی و غرس نهال با حضور سمن‌ها، هم‌اندیشی ناظران نظام مهندسی، انجمن صنفی مرتعداران و .... و همایش پیشگیری از جرم و تخلف در حوزه‌ی آب و محیط زیست در این هفته خبر داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: