• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-2676-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل آموزش و پرورش فارس عنوان کرد:

کمبود اعتبار و معلم چالش‌های آموزش و پرورش فارس

مدیرکل آموزش و پرورش فارس کمبود شدید اعتبار و نیروی انسانی (معلم) را 2 چالش بزرگ فراروی این سازمان دانست که سال آینده تحصیلی را با دشواری‌هایی همراه خواهد کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، حمیدرضا آذری عصر شنبه 12 اسفند در صد و بیست و چهارمین جلسه‌ی شورای آموزش و پرورش فارس، گفت: مطالبات قانونی آموزش و پرورش برای سال 96 بالغ بر 700 میلیارد تومان بوده که تاکنون 31 میلیارد تومان از آن پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه انتظار نیست که تمام این اعتبارات را دولت تامین و پرداخت کند، گفت: بعضی از پرداخت‌ها، نظیر حقوق امری اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود حال آنکه نیروهای آموزش و پرورش فارس 11 ماه اضافه‌کار و 4 سال حق ماموریت را دریافت نکرده‌اند!

آذری با بیان اینکه یکی از تاکیدات آموزش و پرورش برای حل مشکل تحصیل روستاییان در پایه‌ی متوسطه‌ی اول، اجرای طرح روستا مرکزی بوده است، تامین بخشی از هزینه‌های ایاب و ذهاب دانش‌آموزان را امری تاثیرگذار بر این موضوع دانست و گفت: آموزش و پرورش فارس سال گذشته تحصیلی باید 33 میلیارد تومان بابت کمک به ایاب و ذهاب دانش آموزان در طرح روستا مرکزی پرداخت می‌کرد اما تنها 3 میلیارد و 700 میلیون تومان یعنی 11 درصد کل را پرداخت کرد.

او با بیان اینکه این پرداختی برای سال تحصیلی جاری صفر بوده است، گفت: تداوم این موضوع در سال آینده منجر به تغییر رفتار والدین در زمینه‌ی تحصیل فرزندان خود در طرح روستا مرکزی خواهد شد.

آذری با تصریح اینکه در هیچ سالی مشکلات مالی آموزش و پرورش نظیر امسال نبوده است، گفت: در فارس حدود 12 هزار دانش آموز شبانه‌روزی تحصیل می‌کنند که سرانه هر دانش‌آموز برای غذا 1500 تومان است؛ امسال یک ریال هم پول برای این موضوع پرداخت نشده است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس خاطرنشان کرد: سرانه‌ی دانش‌آموزان در سال 83 بالغ بر 9 میلیارد تومان بود، این عدد در سال 85 با 11 میلیارد ریال افزایش یافت و سال 96 عدد سرانه 2 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده است.

او با بیان اینکه در فارس 426 هزار دانش‌آموز دختر و 451 هزار دانش آموز پسر تحصیل می‌کنند، ادامه داد: عدد سرانه‌ را اگر تقسیم بر 877 هزار دانش‌ آموز کنیم، چه عددی برای هر نفر اختصاص خواهد یافت؟

آذری خواستار اندیشیدن راهکاری برای حل مشکل اعتبارات آموزش و پرورش فارس شد و با تاکید براینکه در سراسر کشور این مشکل به اشکالی وجود دارد، گفت: البته آموزش و پرورش فارس در کسب درآمدهای اختصاصی بالغ بر 600 درصد رشد داشته و بعد از استان تهران در رتبه دوم است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد که با درآمدهای اختصاصی بخشی از مشکلات این سازمان در فارس مرتفع می‌شود و قطعا نیازمند چاره‌اندیشی برای حل کامل مشکلات هستیم.

آذری همچنین کمبود شدید نیروی انسانی را یکی از مشکلات مطرح برای سال آینده تحصیلی در فارس دانست و در این خصوص توضیح داد: سال آینده به دلیل اضافه شدن پایه‌ی دوازدهم به متوسطه‌ی دوم و یک پایه‌ی تحصیلی به فنی و حرفه‌ای، با کمبود معلم مواجه خواهیم بود.

وی با اشاره به لزوم چاره‌اندیشی برای حل این بحران، گفت: امسال با توجه به اینکه حدود 2 هزار فرهنگی به مرز بازنشستگی خواهند رسید و از طرفی با کاهش یا حذف سرباز معلم برای اغلب استان‌ها مواجه هستیم، استقرار دو پایه‌ی تحصیلی نیز مزید بر علت شده است.

او با اشاره به ارزیابی‌های انجام شده توسط سازمان آموزش و پرورش فارس، رشد تعداد دانش‌آموزان مقطع اول ابتدایی در سال آینده را یادآور شد و خاطرنشان کرد: برای تامین این کمبود نیازمند مجوز نیروی حق‌التدریس جدید و پیش‌بینی سهمیه‌ی استخدامی هستیم.

آذری به اعداد و ارقام آنالیز شده توسط آموزش و پرورش اشاره و خاطرنشان کرد که سال آینده بالغ بر 8 هزار و 669 نفر کمبود وجود دارد که 2 هزار و 600 نفر از این افراد را با استفاده از نیروهای حق‌التدریس جبران خواهند کرد اما همچنان با 6 هزار و 69 نفر کمبود مواجه خواهند بود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس علی‌رغم آنکه اعتقاد دارد اکثر نیروهای در شرف بازنشستگی، تمایلی به ماندن ندارند، گفت: می‌توان با استفاده از راهکارهایی بین 10 تا 15 درصد از این افراد را به ماندن ترغیب کرد و در سیستم نگه‌داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: