• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-1573-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نماینده مردم تهران در مجلس:

نادیده گرفتن توانمندی‌های زنان به بدنه نظام صدمه می‌زند

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي به طرح های مد نظر فراكسيون زنان مجلس در حوزه زنان و مسائل اجتماعی اشاره كرد و گفت: نادیده گرفتن توانمندی نیمی از زنان در جامعه نه تنها باعث خسران جامعه ميشود كه باعث صدمه به بدنه نظام خواهد شد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس،  طیبه سیاوشي بعدازظهر دوشنبه ١٤ اسفند در نشستي كه تحت عنوان " فاطمه(س) سیاست ورزی و گفتگو " به همت جمعيت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس در شيراز برگزار شد، با بيان اينكه در جامعه ای زندگی می‌کنیم که شعارها و اهداف نظام با سیاست گذاری ها و اجرا بسیار فاصله دارد، تصريح كرد: قوانین بسیار مترقی در حوزه زنان وجود دارد که صرفا روی کاغذ مانده كه قدرت اجرا یا توانایي اجراي آن را نداشته ايم .

وي با بيان اينكه عملا پس از گذشت چهار دهه علي رغم وجود قوانين در عرصه هاي مختلف، جوابگوي مطالبات مردم نبوده ایم، آنچه كه موجب تسريع حركت زنان شد را حضور آنان در صحنه هاي اجتماعي عنوان كرد و افزود: از ابتدای انقلاب تاكنون در حوزه زنان مباحث سريع و مهمي رخ داده است. در انقلاب زنان خودشان به خیابان‌ها آمدند و مطالبات را مطرح کردند اما تلاش های بخش حاکميت، مجلس و دولت جوابگوي مطالبات آنها نبوده است .

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: متاسفانه الگوهای مناسبی نداریم و اگر زماني الگوهای بین المللی مناسبي به ما معرفي شده به دلايل مختلف از نفوذ گرفته تا توطئه خارجي آنها را كنار گذاشتند، در حالي كه الگوهای بین‌المللی در  بخش سیاسی، اجتماعي و .. به شرطی که هویت دینی، مذهبي و هویت فرهنگی و اجتماعی مردم را در بر بگيرند، راهگشا هستند.

سياوشي كه معتقد است محروم کردن بخش عظیمی از جامعه به صلاح مصلحت عمومی نظام نیست، به تلاش فراكسيون اميد مجلس شوراي اسلامي جهت راه اندازي كميته گفت و گو در مجلس اشاره كرد .

وي دليل عمده تلاش فراكسيون اميد براي تشكيل كميته فوق را اجماع بر سر مسئله بن بست فعلي سياسي دانست و خاطرنشان كرد: تا زمانی که از اين بن بست خارج نشويم، نمی توانیم تغییراتی را در سطوح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وجود آوریم .

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: تصلب سیاسی باعث شده حوزه های دیگر هم از این مسئله متاثر شوند و جوابگوی خواسته های مردم نباشند .

سياوشي با بيان اينكه در كميسيون فرهنگي تلاش كرديم هم با دولت و هم شخصیت‌های صاحب نطر در حوزه فرهنگی گفت و گو کنیم، عنوان كرد: طبيعي است كه نمي توان در مدتی کوتاه مسائلي را که دهه ها و سالها به کنار گذاشته ايم را حل کنیم. تلاش خواهيم كرد به شکل مسالمت آمیز این مرحله را پيش ببريم .

وي با تاكيد بر اين موضوع كه حوزه زنان صرفا با گفت و گوی درون گروهی زنان و بین جنیستی پیش نمی‌رود و باید پایه‌های گفت و گویی را رسما تعریف کنیم، بيان كرد: تلاش کردیم گفت‌گویی با بخش های آکادمیک و قطب فقهی و مذهبی داشته باشیم كه در اين راستا فراکسیون زنان بارها به قم سفر کرده و ساعت‌های طولانی پاي براي گفت و گوها صرف شده است .

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: تلاش کردیم صحبت‌هایمان را به گوش حضرات برسانیم. در بسیاری از سخنرانی ها و جلسات آنها  وارد شده اند که مسائل فقهی و شرعي را پیش ببرند و ما هم اعلام کرده ایم كه اينها دغدغه ما هم هست، چرا كه ما هم مايليم در نظام اسلامي دست به تغييرات بزنيم .

سياوشي مسائلی چون حضور در ورزشگاه ها و تسهیل خروج از کشور را از جمله اين مسائل مطرح شده عنوان كرد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به افزايش مهاجرت ها به ويژه در حاشيه كلانشهرها اشاره و خاطرنشان كرد: به عنوان مثال ما در حاشیه شهر تهران و بسیاری شهرهای دیگر مشکل عمده مهاجرين داریم که فرهنگ هاي قومي، عشیره‌ای و روستایی و ... را به همراه آورده اند و بسياري از آنها اذعان دارند كه ازدواج حتی در مواقعی زیر ۹ سال هم شکل گرفته است .

به گفته عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در مرزها، روستاها و حاشيه شهرها  متاسفانه كودكان را در سنين پايين شوهر مي دهند كه تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته است .

سياوشي اظهار كرد: هم اينك با تعداد زيادي کودک بیوه رو به رو هستيم كه از سيكل آموزشي خارج شده و مهارت آموز هم نشده اند و به سهم خود بخشي از آسیب‌های اجتماعی کشور را شكل داده اند .

وي گفت: فارغ از اینکه چه جنسیتی دارند متاسفانه پسرهایی که این وظیفه بر عهده شان گذاشته شده دچار بزه شده اند چرا كه باید هزینه زندگي را تامین كنند؛ تلاش بر این است براساس اجماع فقهی و قول مشهور فقهی و پیشینه تاریخی حقوقی ما که در سال ۱۳۱۳ نوشته شده سن ازدواج دختران را ۱۵   و پسران را به ۱۸ برسانیم .

سياوشي تصريح كرد: گفت و گوها را در اين زمينه فراموش نكرده ايم و با همكاري قوه قضاییه، بخش های مختلف دولت و مراجع قم و بخش آکادمیک کشور  امید است كه بتوانیم این گفت گو را به زودي در صحن علني مطرح كنيم .

مطالبات زنان، تنها، محدود به ورود به ورزشگاه‌ها نیست

در ادامه اين نشست شهربانو اماني، عضو شوراي اسلامي شهر تهران نيز با بيان اينكه مطالبات زنان، تنها، محدود به ورود به ورزشگاه‌ها نیست، گفت: اما باید در این زمینه بر این نکته تأکید کرد که هر جا فرصتی بوده است که زنان در اجتماع حاضر شوند، آن‌ها توانسته‌اند جامعه را با آرامش‌تر و قابل زیست‌تر کنند.

وي با بيان اينكه عدالت رکن رکین دین است و هر جامعه‌ای که عدالت نداشته باشد، مضمحل می‌شود،  بر اصل گفت‌و‌گومداری بین گروه‌های مختلف تأکید کرد و گفت: در جامعه گفت‌و‌گو مدار قرار نیست اصلاح‌طلبان برای اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان برای اصول‌گرایان حرف بزنند؛ زیرا جامعه به عقب باز نخواهد گشت و مسیر خود را طی می‌کند .

عضو شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به نقش حضرت زهرا (س) پس از وفات پیامبر و خطبه فدک در دفاع از ولایت بيان كرد: فاطمه (س) هم‌کفو علی (ع) است و اگر توانایی‌های او را الگو قرار دهیم، زنان باید از حقوق خود دفاع کنند بدون آنکه برچسب‌های مختلف بخورند.

این فعال سیاسی تأکید کرد: زنان جوان مسیر خود را یافته‌اند و می‌خواهند به‌صورت مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون و گفت‌و‌گو مطالباتشان را پیگیری کنند و به نتیجه برسند.

به گفته اماني برای حل  مشکل ازدواج زودهنگام دختران باید از ارائه درک درست از زمان و مکان بهره برد و به خاطر داشت که امام خمینی (ره) نیز در فتواهای خود عنصر زمان و مکان را در نظر می‌گرفتند و توانستند مسائل دینی را به‌روز کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: