• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-1673-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس کل دادگستری فارس مطرح کرد:

برخورد قاطع قوه‌ قضاییه با برهم زنندگان نظم و امنیت

قوه قضاییه در برابر تمام کسانی که به بیت‌المال دست‌اندازی کرده و به امنیت کشور به صورت آگاهانه و ناآگاهانه ضربه زده‌اند با عزمی راسخ در مقابل این افراد ایستاده است .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، علی القاصی در همایش فصلی رؤسا و دادستان‌های حوزه های قضایی استان فارس، هدف از برپایی این همایش را بررسی عملکرد دستگاه قضایی استان فارس و  ارزیابی نقاط قوت و ضعف در سایر حوزه های قضایی عنوان کرد .

وی با بیان این که وظایف قضات و کارکنان دادگستری اموری طاقت ‌فرسا، پرمسئولیت و پرمخاطره است، خاطرنشان کرد: بررسی اجمالی از حوزه مسئولیت خود و آسیب‌های آن و تحلیل از اقدامات حوزه قضایی در راستای پیشبرد اهداف قضایی ضرورت دارد و مشخص می‌کند چقدر در این مامویت سنگین موفق عمل شده، چه کاستی و نارسایی‌هایی وجود داشته و اگر نتوانستیم به نقطه مطلوب برسیم دلایل آن چه بوده است .

رییس شورای عالی قضایی استان فارس با تاکید بر اینکه امروز شرایط دستگاه قضایی به سبب مسئولیت سنگینی که بر عهده دارد بسیار ویژه است، گفت: طی چند ماه اخیر هجمه‌های بسیاری از جانب برخی افراد علیه دستگاه قضایی انجام شده که در نوع خود کم سابقه و در عین حال بسیار آموزنده برای قوه قضاییه به عنوان رکن اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی است .

القاصی با اشاره به این که ریاست  معظم قوه قضاییه نیز در نشست سراسری عنوان کردند که این هجمه‌ها و تخریب‌ها یا عامدانه و مغرضانه و یا از سر جهل و ناآگاهی است، تصریح کرد: در هر صورت چه از روی غرض و عقده‌گشایی باشد و چه از روی جهالت و ناآگاهی، خروجی آن باعث می‌شود اعتماد جامعه نسبت به قوه قضاییه و نظام مقدس جمهوری اسلامی مورد تشکیک قرار گیرد و ایجاد این تشکیک، آسیب بزرگی است که مسئولیت سنگینی دارد برای کسی که بخواهد عامدانه به اعتماد مردم نسبت به دستگاهی که برقرار کننده نظم و امنیت در جامعه است خدشه وارد کند .

رییس کل دادگستری استان فارس به رؤسا و دادستان‌ها تاکید کرد که مراقبت و هوشیاری بیشتری در حوزه‌ی عملکردی خود داشته باشند و با انجام مقایسه‌ای بین دوره‌ی مدیریت آیت‌الله آملی لاریجانی و دوره‌های گذشته، گفت: امروز دستگاه قضایی با استقلال کامل و بدون تاثیرپذیری از هیچ شخصیت و مقامی و دور از هیاهو و جنجال رسالت خود را پیش می‌برد و طبیعی است که باید هزینه آن را پرداخت کند .

رییس کل دادگستری استان فارس با تصریح این که وقتی کسانی می‌خواهند در این قوه نفوذ کنند و جلوی آنها گرفته می‌شود چه از داخل و خارج به طور حتم به هجمه‌ها علیه این دستگاه دامن می‌زنند، افزود: استقلال و پویایی دستگاه قضایی که مرهون مدیریت آیت‌الله لاریجانی است و برخورد با فساد در جهت صیانت از بیت‌المال و غیره باعث شده است افرادی که به بیت‌المال تعرض می‌کنند به اقسام اتهام زنی‌ها روی آورند و کسانی که یک روزی اداره کشور در دست آنها بود چون منافع آنها تأمین نشده و به خواسته‌های خود نرسیدند به شایعه پراکنی روی آورند .

القاصی با اشاره به تاکید ریاست قوه قضاییه مبنی بر اینکه این نهاد مسیر خود را تا رسیدن به تحقق رسالت قوه قضاییه با صلابت و اقتدار طی کند، بیان کرد: ایستادن در برابر مفسدین و سرمایه‌خوارها هزینه دارد که باید پرداخت کرد و قوه قضاییه امروز به رسالت خود به درستی عمل کرده و در برابر تمام کسانی که به بیت‌المال دست‌اندازی کرده‌اند و به امنیت کشور به صورت آگاهانه و ناآگاهانه ضربه زده‌اند ایستاده است و  با عزمی راسخ برخوردی قاطع و قانونی داردو این راه را ادامه خواهد داد .

وی در بخشی از سخنان خود از خدمات نیروی انتظامی استان فارس قدردانی و اضافه کرد: این نهاد خدمتگزار در موقعیت‌ها و زمان‌های مختلف به موقع در صحنه حضور یافته و در کنار دستگاه قضایی برای تامین نظم، امنیت و آرامش مردم تلاش می‌کند .

رییس کل دادگستری استان فارس گفت:  هدایت و فرماندهی انتظامی استان در راستای انجام ماموریت‌ها کار بسیار دشواری است که با اهتمام و تلاش های سردار گودرزی  فرماندهی انتظامی استان و سایر همکاران ایشان در راستای اهداف دستگاه قضایی نیز به درستی پیگیری می‌شود .

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس پس از بیان نکاتی توسط تعدادی از معاونین و دادستان‌های استان، عنوان کرد: این نکات در قالب بخش‌نامه به سراسر استان ابلاغ خواهد شد و رعایت آن به لحاظ پیشبرد امور مجموعه دستگاه قضایی ضرورت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد .

رییس کل دادگستری استان فارس بر لزوم هوشیاری بیشتر نسبت به شرایط روز به ویژه در برابر اقدامات امنیتی و تخریبی علیه دستگاه قضایی تاکید کرد و افزود: امروز دشمن هم این را به خوبی دریافته است که تنها راه مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی و تضعیف آن سلب اعتماد مردم به ویژه دستگاهی همانند دستگاه قضایی که یکی از ارکان اصلی نظام است .

القاصی با بیان این که دستگاه قضایی متعلق به تمام جامعه است نه یک گروه و جناح خاص عنوان کرد: دستگاه قضایی چشم امید مردم است و وسیله و تکیه‌گاه و پناه مردم است بنابر این باید مردم در مراجعه به دستگاه قضایی  احساس امنیت و آرامش کنند و این جاست که مسئولیت همه مارا سنگین تر می کند .

وی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی کانونی است که حق و باطل و سره و ناسره را از هم جدا می‌کند و در تلاش است قانون به خوبی اجرا و عدالت در بدنه جامعه ساری و جاری شود، به جریانات و حوادث مهمی که استان فارس طی یک سال اخیر پشت سر نهاد اشاره کرد و گفت: هفت آبان جریان مهمی بود که از قبل در داخل و خارج از کشور برای آن برنامه‌ریزی شده بود اما به درستی مدیریت شد همچنین انتخابات، اربعین حسینی و غیره نیز از دیگر مناسبت‌های مهمی بود که از ایجاد چالش امنیتی و اجتماعی برای استان در این مناسبت‌ها نیز جلوگیری شد .

رییس کل دادگستری استان فارس به دو مناسبت پیش رو اشاره و تصریح کرد: چهارشنبه آخر سال و تعطیلات نوروز حساسیت‌های ویژه خود را دارد و با توجه به اینکه استان فارس مقصد گردشگری مسافران زیادی است باید تدابیر لازم برای تامین امنیت و آرامش مردم اندیشیده شود و نکاتی که لازم است در جلسه شورای تأمین استان و با ضابطان دادگستری مطرح و مدنظر قرار گیرد .

رییس شورای عالی قضایی استان فارس با تاکید بر اینکه امنیت حوزه قضایی استان اهمیت بسیار زیادی دارد، خاطرنشان کرد: کوچکترین اغماض و غفلت در این زمینه برابر است با به خطر افتادن امنیت و جان مردم و باید شدت عمل در برابر افرادی که قصد دارند امنیت و آرامش مردم و نظم جامعه را بر هم زنند در چارچوب قانون و برخوردها به شکل قاطع  و قانونی باشد .

القاصی به تمام موارد و موضوعاتی که از سوی دادستان‌ها و رؤسای حوزه‌های قضایی استان در این همایش مطرح شد پاسخ گفت و بر مواردی همچون حفظ شان و جایگاه قوه قضاییه در استان، تلاش برای کاهش جمعیت کیفری استان، اعطای تسهیلات به زندانیان جرائم غیر عمد و حمایت از خانواده‌های آنها، سرکشی دادستان‌ها از زندان‌ها، هماهنگی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نیروی انتظامی برای تعیین تکلیف اموال توقیفی، همکاری مناسب با نیروی انتظامی به منظور برقراری نظم و امنیت در جامعه تأکید کرد .

  وی در ادامه به برخورد جدی با مظاهر علنی فساد در سطح استان، تقویت مسائل فرهنگی و مذهبی در حوزه‌های قضایی استان، تکریم ارباب رجوع و تسهیل در امر دسترسی آسان مردم به مدیران و مسئولان مجموعه قضایی استان، استفاده از سیستم الکترونیک و کمک به گسترش آن و افزایش استفاده از این سیستم به منظور ارائه هر چه بهتر خدمات و تسریع در ابلاغات، تقویت مصالحه در شوراهای حل اختلاف، تقویت آموزش‌ها، پرهیز جدی از روزمرگی در ارائه خدمت به مردم و غیره تاکید کرد .

وی همچنین از ارتقای رتبه آموزش استان در شورای حل اختلاف از رتبه 9 به رتبه 3 کشوری خبر داد و گفت: این موفقیت مرهون تلاش مسئولان این حوزه است که باید از آنها قدردانی شود .

رییس شورای قضایی استان فارس از آمار بازدید از زندان های سطح استان خبر داد و گفت:  در سه ماهه سوم سال جاری استان فارس در آمار بازدید از زندان ها  رتبه اول را در مقایسه با سایر استان ها کسب کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: