• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-4274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران:

رویکرد اتاق تسهیل شرایط کارت بازرگانی است

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز و عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران، ایجاد شفافیت و تسهیل در شرایط کارت بازرگانی را از رویکرد‌های اتاق بازرگانی در سراسر کشور دانست.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی شیراز، محمدصادق حمیدیان، چهارشنبه 16 اسفند در جلسه‌ی مدیران خدمات بازرگانی اتاق‌های سراسر کشور، گفت: کارت بازرگانی از رسالت‌های مهم اتاق بازرگانی است که می تواند مبنایی برای تصمیم سازی در کشور باشد.

او گفت: در بحث تجارت جهانی، ایران جزو پنج کشوری است که هنوز از کارت بازرگانی استفاده می‌کند و دیگر کشورها به سبک جدیدی از کارت‌های بازرگانی روی آورده اند .

حمیدیان با بیان اینکه با نفس وجود کارت بازرگانی موافق نیست اما در شرایط فعلی ملزم به اجرای قوانین است، افزود: رویکرد اتاق های بازرگانی ایران و استان ها بر این است که روز به روز شرایط کارت بازرگانی شفاف و تسهیل و به گونه ای شود که به عنوان یک عامل محدود کننده شروع کسب و کار و تجارت بین المللی نباشد.

او گفت: برخی در بحث کارت بازرگانی به ویژه کارت های یکبار مصرف تابوهایی ایجاد و در دوره‌های مختلف به عنوان ابزار برای هجمه به اتاق استفاده کردند در صورتی که استفاده از کارت بازرگانی در فعلی که خارج از فضای اتاق انجام می شود، ارتباطی ندارد .

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران اضافه کرد: عده زیادی از کسانی که کارت یکبار مصرف به نام آنها صادر می شود افرادی هستند که از آنها سواستفاده می شود که این موضوع بیانگر نقش مهم آموزشی است که در این زمینه سرفصل های آموزشی برای ایجاد وحدت رویه و ابزاری کمک کننده باید مورد توجه قرار گیرد .

وی ادامه داد: در راستای کاهش تعداد کارت های یکبار مصرف در کشور شاهد برخی اتفاق ها هستیم که انتظار است وحدت رویه ای در سامانه کارت های بازرگانی در اتاق های کشور ایجاد شود .

حمیدیان گفت: در انجام فرآیند کارت بازرگانی و انجام تجارت مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم خروجی جلسه بتواند در بهبود شاخص های ما در فضای کسب و کار کمک کند .

نائب رئیس اتاق بازرگانی شیراز تصریح کرد: در ده سال گذشته که بحث تجارت الکترونیک مطرح شد، بخش خصوصی مواردی را مطرح کرد اما در حال حاضر نیز همه بخش های کشور به تکنولوژی مجهز نیست و استانداردها و کیفیت بالا برای ما تعریف شده اما امکانات ما پایین است و ما به شکل ابتدایی در تلاش برای رسیدن به تکنولوژی پیشرفته هستیم .

وی با بیان اینکه ما در اتاق شیراز اقداماتی برای بهبود فعالیت های اتاق انجام شده که تاثیر بسیاری در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی استان داشته است گفت: تشکیل ستاد پیگیری مصوبات اقتصاد مقاومتی و کارگروه حمایت از سرمایه گذاری با حضور معادن دادستان و استقرار دفتر نمایندگی ثبت شرکت ها در محل اتاق از اقداماتی بوده که رضایت و تسهیل خدمات دهی اتاق را به دنبال داشته است .

حمیدیان افزود: اینکه سامانه ما باید به چند مکان متصل باشد و آنها عوامل محدود کننده را از ما تقاضا کنند می بایست مورد توجه قرار گیرد به عنوان مثال در حال حاضر ما به سامانه امور مالیاتی متصل هستیم و استعلام ها در حال انجام است و ممیز مالیاتی در مدت زمان 15 روز ملکف به پاسخگویی است اما در صورت عدم پاسخگویی توجهی به قطع امور زمان نشده است که این نکته مغفول این بخش است که باید به آن پرداخته شود .

وی بیان کرد: اگر قرار است اتاق های بازرگانی خدماتی را ما به سازمان های دولتی ارائه دهند نباید وجه المصالحه عدم انجام فرآیند در سازمان مربوطه قرار گیرند بلکه اتاق های بازرگانی باید استقلال خود را حفظ کنند .

نائب رئیس اتاق شیراز در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: متاسفانه سیستم برخورد با متخلف در کشور ما شایسته نیست و در بسیاری از بخش ها افرادی که عملکرد خوبی دارند فراموش می شوند که در حوزه کارت بازرگانی نیست این شرایط حاکم است و در سالهای گذشته بخش نامه ای از هیئت عالی نظارت صادر شد که در آن کارت های بازرگانی تولید کنندگانی که دارای پروانه بهره برداری هستند پنج ساله شود که در این بخش نامه افراد خوشنام در حوزه اقتصادی و حتی صادرکنندگان نمونه ملی و استانی نیز دیده نشدند .

حمیدیان اضافه کرد: این درحالی است که شاهد توافق بین اتاق ایران و سازمان امور مالیاتی کشور هستیم که بر اساس این توافق افرادی که مشمول بخش نامه مذکور شده اند باید در مدت زمان یک سال استعلام ماده 186 را ارائه دهند که نیاز است بازبینی و تجدیدنظر در خصوص این موضوع نیز در دستور کار قرار گیرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: