• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-4374-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران:

کارت بازرگانی برای دولت ابزار وصول مطالبات است

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران گفت: درآمدهای اتاق ایران به کارت بازرگانی گره خورده حال آنکه نگاه دولت به این کارت‌ها، ابزاری برای وصول حقوق و مطالبات دولت و حاکمیت است .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی شیراز، مظفر علیخانی، چهارشنبه 16 اسفند در جلسه‌ی مدیران خدمات بازرگانی اتاق‌های سراسر کشور، گفت: معتقدیم مواردی که در خصوص کارت های بازرگانی یکبار مصرف بیان می شود علیرغم اینکه نفی کننده مسئولیت درست ما و تسهیل شرایط نیست اما آدرس غلط دادن است .

او گفت: به استناد بند 7 ماده 274 قانون مالیات های مستقیم استفاده کنندگان از کارت مسئولیت های مشترک دارند که قانون گذار می تواند سراغ افراد برود و حقوق دولت را مطالبه کند اما اینکه چرا این کار انجام نمی شود، مشخص است .

وی با بیان اینکه ضمن اینکه اظهارنامه و گردش مالی این کارت های بازرگانی نیز مشخص است، افزود: درآمدهای اتاق ایران به کارت بازرگانی گره خورده و از این منظر جایگاه ویژه ای برای اتاق دارد حال آنکه نگاه دولت به این کارت‌ها به عنوان ابزاری برای وصول حقوق و مطالبات دولت و حاکمیت است.

علیخانی افزود: 36 هزار کارت بازرگانی در ساختار اتاق صادر می شود که کمتر از یک درصد آن کارت یک‌بار مصرف یا اجاره‌ای است، اما همین میزان اندک کار درست ما را زیر سوال می برد .

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: کارت بازرگانی یکی از موضوع های چالشی ماست که فشارهایی از سوی این موضوع به اتاق وارد می شود به طوری که در دو سال اخیر هیچ موضوعی مانند کارت بازرگانی در کانون توجه رسانه ها، دولت و بخش خصوصی قرار نگرفته است .

وی ادامه داد: کارت بازرگانی تا زمانی که در سیستم جاری است و ابزار مبادرت صادرات و واردات است که به نوعی ابزار هویت اتاق ایران است .

علیخانی گفت: در زمینه کارت بازرگانی جلسات متعددی را با بخش های مختلف در کشور داشتیم که حاصل این جلسات صورتجلسه ای شد که در کمیسیون ماده یک به تصویب رسید که امیدواریم این مهم به زودی در جلسه کمیسیون اقتصاد دولت نیز تصویب شود .

وی ادامه داد: ما در اتاق ها به ویژه در چند اتاق در کشور نظارت و دقت لازم در اجرای همین آیین نامه فعلی کارت های بازرگانی نداریم و اگر همین شرایط را ما دقت نظر بیشتر داشته باشیم بخشی از انحرافات و فشارهای ما را کاهش می دهد .

علیخانی با بیان اینکه اتاق بازرگانی برای مدیریت بر کارت های بازرگانی وارد میدان شده و خود را مدیریت می کند گفت: دقت نظر و توجه بیشتر ما بر کارت های بازرگانی دفاع و صیانت از عملکرد خودمان است لذا در این بخش باید حساسیت ها بیشتر شود .

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران افزود: وظیفه ما حراست و صیانت از حوزه کارت های بازرگانی است که تلاش می کنیم در زمینه کارت های بازرگانی وحدت رویه ای در اتاق های سراسر کشور حکم فرما باشد .

او اظهارداشت: توجه جدی به آموزش در بحث کارت های بازرگانی یکی از موارد مورد نظر ماست زیرا اگر بازرگانان به تکالیف و حقوق خود آشنا باشند در کاهش مشکلات نیز موثر خواهد بود .

وی بیان کرد: فلسفه وجود اتاق به صورت سنتی ارائه سرویس به فعالان اقتصادی و به صورت مدرن ارائه مشورت به حاکمیت، مشارکت در سیاست گذاری و تسهیل فرآیند هاست که بازخورد هر دو بخش به بخش اقتصادی جامعه باز می گردد لذا ما وظیفه داریم فضا را برای 99 درصد کسانی که درستکار، صحیح العمل و قانونمند هستند درست مدیریت کنیم در غیر این صورت عرصه برای همین افراد سخت تر می شود .

علیخانی با بیان اینکه فرآیندهای الکترونیکی که در سامانه کارت بازرگانی تعریف شده است، گفت: فرآیندهای ما در سامانه کارت بازرگانی باید متکی بر قوانین و مقررات جاری کشور باشد که انجام فرآیندها به صورت سامانه شفافیت بیشتر، انحرافات کمتر و افزایش سرعت در کار را به دنبال دارد .

این عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه قانون مبارزه با قاچاق و قانون امور گمرکی در دستور کار مجلس قرار دارد، اضافه کرد: برخی از بندهای این قوانین مستقیم به اتاق بازرگانی و اعضای آن ارتباط دارد و این بدان معناست که بازخورد ما نسبت به خروجی این قانون و عملکرد این دستگاه ها جای توجه دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: