• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-2473-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس تاكيد كرد:

لزوم راه‌اندازی کرسی فاطمه شناسی در مراکز دانشگاهی

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس بر لزوم راه اندازی کرسی فاطمه شناسی در مراکز دانشگاهی با هدف شناخت و بازتولید ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا(س) متناسب با اقتضای زمان تأکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، جمیله کریمی شامگاه جمعه 18 اسفند در آیین بزرگداشت مقام زن و روز مادر در دانسگاه شیراز، گفت: نسل امروز به دنبال الگویی است که با فطرت و نیازهای زمان منطبق باشد .

وی با اشاره به ضرورت تأمل و تعمیق در فلسفه ي آفرینش حضرت فاطمه زهرا (س) در آن مقطع خاص تاریخی در صدر اسلام، گفت: خداوند فاطمه (س) را آفرید تا بگوید «دختر» در کنار گرامی بودن به عنوان فرزند  میتواند منشأ تحولات عظیم و نجات جامعه ي بشریت باشد .

کریمی با بیان اینکه در تاریخ اسلام دو زن پرچمدار استمرار حرکت و حراست از دین و آیین الهی می‌شوند، گفت: خداوند با آفرینش فاطمه زهرا (س) به بشریت پیام داد که زن دارای حقوق و کرامت است و باید امنیت داشته باشد .

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس خاطرنشان كرد: در تعالیم الهی و نگاه قرآنی ملاک انسان بودن هست نه جنسیت ، در ادامه تاكيد كرد با این دیدگاه رسالت بسیار سنگین، طاقت فرسا و پرعظمت  در مقطعی حساس از تاریخ اسلام بر عهده ي دو زن گذاشته می‌شود .

كريمي با اشاره به ابعاد مختلف شخصیتی حضرت فاطمه زهرا (س) در ابعاد فردی، اجتماعی، خانوادگی و سیاسی گفت: فاطمه (س)، زنی سیاست ورز بود و در خانواده ای که منشأ تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان اسلام بود، تربیت شد و پس از رحلت پیامبر اعظم (س) در انجام رسالت سنگین امنیت جامعه بشری و حراست از دین نقش برزگي ايفا كرد .

این فعال سیاسی افزود: مبنای حرکت فاطمه (س) در عرصه سیاسی مسالمت آميز و مدنی بود و هیچگاه در مسیر این حرکت به دنبال به هم ریختن نظم اجتماعی نبود و متناسب با اقتضای زمان از وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کرد .

كريمي تصریح کرد: فاطمه (س) وقتی حق علی (ع) مصادره می‌شود با مهاجرين و انصار به گفت و گو و روشنگري مي پردازد و  در مصادره فدك با مناظره مبتني بر استدلال و مباني حقوقي كار را پیش می‌رود .

وي خاطرنشان کرد: فاطمه (س) بنیان دفاع از حقوق شهروند را گذاشته و به عنوان یک شهروند از حقوق خودش در بحث مصادره فدک در مقابل خلیفه وقت دفاع می‌کند .

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس گفت: فاطمه (س) با ایراد خطبه‌های تاریخی، افکار عمومی را به روشنگری دعوت می‌کند و به خوبی از عهده رسالت خود در ابعاد و عرصه های مختلف برمی‌آید .

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس «نمادسازی سیاسی» را از دیگر ویژگیهای برجسته کوثر درخشان نبوی دانسته و اضافه کرد: دفن شبانه فاطمه (س) یک نوع مقاومت مدنی و دفاع از حق است. فاطمه نمیخواهد کسانی که حق را زیر پا میگذارند با حضور در مراسم تشییع او برای خود مشروعیت کسب کنند و با وصیتش به عنوان تنها وارث پیامبر (ص) مشروعيت حکومت وقت را به چالش می‌کشاند.

کریمی در ادامه از اهمیت بازسازی و الگوسازی دیدگاه‌ها، رویکردها، راهبردها و مواضع «فاطمه زهرا (س)» متناسب با اقتضائات و نیازهای عصر حاضر سخن گفت و اضافه كرد: در دهه ي اول پیروزی انقلاب، امام راحل (ره) علی‌رغم آن که جامعه ثبات لازم را کسب نکرده بود به موضوع زنان بعنوان يكي از موضوعات مهم جامعه نگاه مي‌كند و برای ارسال پیام خود به رهبر شوروي سابق با الهام از نگاه قرآن یک زن را در کنار سفرا اعزام می‌کند و این پیام را به جامعه، مدیران، دست اندركاران نظام و آیندگان می‌دهد که زن نه تنها در عرصه سیاست داخلی که در عرصه سیاست خارجی هم می‌تواند اثرگذار باشد و برای رسیدن به توسعه پایدار باید این ظرفیت که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند را دید.

وی علت این که چرا پس از گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب و با وجود داشتن چنین الگوها و ذخایری، چرا جامعه ما با چالش‌های مختلفی در حوزه زنان روبه رو است، گفت: نبود گفتمان ملی در بحث شناخت و پاسخگویی به نیازها میتواند یکی از دلایل مهم این چالش و مشکل باشد.

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس تأکید کرد: برای برون رفت  از این فضا باید گفت وگوی ملی میان همه ی جریانات و نهادهای مدنی، سیاسی و اجتماعی با تمام اركان  قدرت شکل گرفته و موضوعات به بحث گذاشته شود .

کریمی افزود: نسل امروز به دنبال الگویی است که با فطرت و نیاز زمان منطبق باشد؛ لذا رسالت مراکز دانشگاهی و حوزه های دینی ما تبیین این انطباق و به متن جامعه کشاندن آن است .

وی ایجاد کرسی فاطمه شناسی در مراکز دانشگاهی و مراكز دینی و فقه پویا برای پاسخگویی به الزامات زمانه بر اساس فطرت را مورد تأکید قرار داد و گفت: بخش معارف دانشگاه شیراز با تعریف برنامه هايي مدون میبایست در این بحث پیشقدم شده و آن را به سراسر کشور تسری دهد .

کریمی در بخش دیگری از سخنانش ورود به ارکان و ساختار قدرت و عرصه های مختلف اجتماعی را از عمده مطالبات زن امروز اعلام کرد و گفت: برای ما زیبنده نیست که بعد از گذشته40 سال از پیروزی انقلاب و وارد شدن به دوران تکامل و عقلانیت در اداره جامعه، ورود زنان به ورزشگاه یک چالش تلقی شود و با کوه ساختن از کاهی جامعه را دچار بحران کنیم .

وی تأکید کرد: در جامعه اي که از نظر مذهبی، فرهنگی و تمدن ملی دارای عقبه بسیار قوی است نباید گذاشت مسایل زنان به بحران و چالش برای جامعه تبدیل شود .

این فعال سیاسی اصلاحطلب با بیان این که جوانان باید در بحث گفت و گو در محور امور قرار گیرند، گفت: مسایل جوانان را با قوه قهریه نمیشود حل کرد .

وی با تاکید براینکه باید قبول کنیم با نگاه دهه 60 به جوانان، نمی‌شود با جوانان دهه 80 و 90 وارد گفت و گو شد، افزود: جوان اگر احساس کند صدا و حرف‌های او شنیده شده و دیدگاهش مورد احترام است به هنجارهای جامعه احترام خواهد گذاشت. گاهی اوقات برخی حرکتهای برای رساندن صداها به جامعه است .

کریمی تصریح کرد: محور گفت و گو با نسل جوان باید شنیدن صدای آنها باشد. هر چند در گفت و گوها قطعاً موضوعات مختلفی مطرح میشود که باید مورد بررسی قرار گیرد .

وی تفسیرهای متعدد از قانون اساسی را یکی دیگر از چالش‌ها در فضای کنونی دانست و گفت: گاهی اوقات برخی از این تفاسیر ناقض برخي از اصول قانون اساسی است و كريمي در ادامه گفت بايد براي پيشگيري از موازي كاري‌ها در جامعه  گفت و گو كرد تا شاهد بحرانها در جامعه نباشيم .

کریمی ابراز: فضای گفت و گو به معنای واقعی آن در همه ي ارکان قدرت سیاسی و نهادهای مدنی و اجتماعی تسری یابد و مبنای دهه 50 انقلاب مبتنی بر گفت وگو، عقلانیت، اعتمادسازی و همافزایی اشتراکات در کنار به رسمیت شناختن اختلافات و تضارب آراء قرار گیرد .

وی عدالت را مهمترین مسأله در «گفت و گو» دانست و گفت: اگر مسأله عدالت حل شود بسیاری از چالشها و مشکلات رفع خواهد شد .

این صاحبنظر و فعال سیاسی اجتماعی در بخش پایانی سخنانش بر ضرورت جانشین پروری در سطوح مختلف مدیریتی تأکید کرد و گفت: مدیران ما امروز مدیران خسته اي  هستند؛ لذا باید شرایط را به سمتی برد که ایده و انگیزه های جوانان وارد عرصه شوند و در کنار بهره مندی از تجارب مدیران، فرآیند جانشین پروري در کشور عملياتي شود .

وی افزود: اگر امروز به بحث جانشین پروری توجه لازم و جدی صورت نپذیرد، ظرف 5 سال آینده جامعه با مشکل کهولت سن مدیران روبه رو  میشود. لذا مصوبه دولت مبنی بر قرار گرفتن جوانان در کنار مدیران به عنوان مشاور باید به سرعت اجرایی و عملیاتی شود.

کریمی بار دیگر به ظرفیت‌ها و پتانسیل های جامعه زنان در بخشهای مختلف اشاره و اضافه کرد: امروز دیگر زنان رفتارشان بر موج احساسي استوار نیست و نگاهشان معطوف به ساختار تصمیم گیری و تصمیم سازي در سطوح کلان مديريت  بوده و در این راهبرد به خوبی مهارتهای  اجتماعی و ارتباطي و تصمیم گيري را فرا گرفته اند لذا جامعه را برای ورود آنان به عرصه های مختلف باید آماده کرد، زیرا زن ایرانی امروز، انباشتی از دانش و تخصصهای مختلف است .

وی از عدم حضور دختران دانشجو در ساختار شورای مرکزی انجمن‌های صنفی، علمی، فرهنگی، سیاسی دانشگاه‌ها نیز انتقاد و خاطرنشان کرد: باید فرصت برابر برای دختران و پسران در دانشگاه‌ها فراهم شود.

کریمی با بیان این که امروز هنوز واگذاری کرسي های مدیریتی به زنان در جامعه ی مردسالار انجام نگرفته است، گفت: این واگذاری که برای نسل‌های قبل حل نشد، برای نسل امروز حل شده است؛ لذا باید تمرین ورود به عرصه‌های اجتماعی و قدرت از دانشگاه‌ها آغاز شود .

دبیر جمعیت زنان نواندیش استان فارس از لزوم تعریف تعامل میان نمایندگان مجلس با نهادها و تشکل‌های مدنی و سیاسی بویژه احزاب در بحث واگذاری کرسی هاي قدرت به زنان شد و گفت: منشور گفتمان ملی مصوب وزارت كشور  باید دارای ضمانت اجرا باشد و اگر خلأ قانونی در این بخش وجود دارد اصلاح و تجدید نظر در قوانین در دستور کار قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: