• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6114-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس عنوان كرد:

پیش‌بینی امدادرسانی سریع برای چهارشنبه‌ پایان سال در شیراز

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس از پیش‌بینی و اجرای راهکارهایی برای امدادرسانی سریع به حوادث و مصدومان احتمالی حوادث چهارشنبه‌ی آخر سال در شیراز خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس محمدجواد مرادیان یکشنبه 20 اسفند در یک کنفرانس خبری که پیرامون اقدامات پیشگیرانه برای ایمنی بیشتر چهارشنبه‌ی آخر سال تشکیل شده بود، تاکید کرد که اورژانس فارس با توان و ظرفيت کامل آماده ارائه خدمات در این زمان خواهد بود.

وی از اضافه شدن 10 دستگاه آمبولانس، سه دستگاه موتوريانس و سه دستگاه اتوبوس آمبولانس در ميادين و موقعيت‌هاي مكاني پرخطر جهت كاهش مدت زمان حضور نيروهاي امدادي و درماني در چهارشنبه پايان سال خبر داد .

مرادیان گفت: چهارشنبه آخر سال از شلوغ‌ترين روزها و شب‌ها براي حوزه سلامت به ويژه اورژانس پيش بيمارستاني محسوب مي‌شود، چرا كه تعداد زيادي از مردم از خانه‌ها خارج مي‌شوند كه تجمع آنها و تردد خودرودها باعث بروز حوادث مخاطره‌آميز مي‌شود .

وي با بيان اينكه معمولا سالانه حدود چهار هزار تماس در شب چهارشنبه آخر سال با مركز اورژانس استان فارس برقرار می‌شود، افزود: متاسفانه روشن كردن آتش به شكل غيرايمن و غير استاندارد و استفاده از مواد منفجره كه در سال‌هاي اخير كه به رسم و عرفي هر ساله تبديل شده بخش عمده‌اي از حوادث اين شب را رقم زده است .

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس با تصريح بر اينكه گروه سني 11 تا 19 سال شايع‌ترين گروه سني آسيب ديده در چهارشنبه سوري بوده‌اند كه از ناحيه صورت، سينه و دست دچار آسيب جدي شده‌اند، بر نظارت و كنترل خانواده‌ها بر فرزندانشان در اين شب تاكيد كرد .

وي ادامه داد:‌ با هماهنگي‌هايي كه با دانشگاه علوم پزشكي از ابتداي اسفندماه انجام شده، اقدامات پيشگيرانه در مدارس و فضاي مجازي آغاز شده است .

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس همچنين به هماهنگي با سازمان‌هاي مرتبط همچون؛ سژاه، ارتش، نيروي انتظامي و هلال‌احمر براي تامين آمبولانس اضافه اشاره و خاطرنشان كرد: آمبولانس‌ها جزو پاسخ‌هاي مديريت بحران هستند .

مراديان همچنين نزديكي زماني حادثه پلاسكو با چهارشنبه‌سوری سال 95 را از مهمترين دلايل كاهش حوادث در آن سال عنوان و ابراز اميداوري كرد كه امسال هم مردم هوشیارانه سنت‌های خود را دنبال کنند.

وي ضمن توصيه به شهروندان براي داشتن شبي پرنشاط در چهارشنبه آخر سال، گفت: ترقه داراي تركيبات شيميايي است كه معمولا در پوست مي‌ماند و اثر آن به راحتي از بين نمي‌رود. از اين رو خانواده ها بايد مراقب فرزندان باشند، چرا كه ترقه‌ها به ويژه ترقه‌هاي دست‌ساز آستانه انفجار نامشخصي دارند .

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس با تاكيد بر تغيير نگرش‌هاي فرهنگي نسبت به روشن كردن آتش و استفاده از چوب‌هاي مناسب و مواد غيرقابل اشتعال، بيان كرد: به دليل بعد مسافت طولاني بيمارستان سوانح سوختگي اميرالمؤنين(ع) شهر صدرا تا شيراز مقرر شده درمانگاه و بيمارستان قطب‌الدين شيرازي اقدامات لازم را براي آسيب ديدگان انجام دهد و در صورت سوختگي‌هاي شديد با مركز اورژانس تماس گرفته شود.بيمارستان‌هاي نمازي و رجايي نيز براي اين امر ساماندهي شده‌اند

مراديان در بخش ديگري از سخنان خود به لزوم توجه ويژه شوراي شهر و شهرداري‌ها براي الزام كردن ساختمان‌هاي بلندمرتبه به پد هلي كوپتر همانند بسياري از كشورهاي دنيا اشاره و خاطرنشان كرد: در ايران اين مهم بسيار اندك وجود دارد و براي پرواز در شب نيز هيچ پد نشست و برخاست وجود ندارد .

وي به تمهيدات انديشيده شده توسط مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس در ايام نوروز هم اشاره و در اين خصوص اظهار كرد: ايام تعطيلات عيد جزو ايامي براي پرسنل ما محسوب مي شود كه تنها 4 تا 5 روز اجازه دانرد در احتيار خانواده هاييشانباشند

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس با بيان اينكه در نوروز 96 نسبت به سال 95 آمار تصادفات شهري مصدومين با يكهزار و 236 مصدوم 14 درصد كاهش داشت، گفت: در سال گذشته يك‌هزار و 262 مصدوم جاده‌اي با 12 درصد افزايش از مهمترين ماموريت‌هاي سال گذشه اين مركز نسبت به سال 95 بود .

مراديان يادآور شد: در حال حاضر سه فروند هلي‌كوپتر فعال در شيراز، آباده و جهرم وجود دارد و برنامه‌ريزيها براي انعقاد تفاهم‌نامه جهت اضافه شدن يك فروند هلي‌كوپتر و يك فروند بالگرد در دستور كار قرار گرفته است .

وي به مسموميت با گاز مونواكسيد كربن در سال گذشته با 175 ماموريت اورژانس هم اشاره و بيان كرد: اين ميزان ماموريت با سه مورد فوتي نسبت به سال 95 حدود 10 درصد افزايش داشته است .

سرپرست مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي فارس همچنين از استقرار يك دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس با هماهنگي هلال‌احمر در حرم مطهر احمدي و محمدي(ع) زمان تحويل سال خبر داد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: