• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-5274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

بازار شیراز به وقت عيد

همه‌ساله به روزهاي پاياني سال كه نزديك مي‌شويم، خريد به يكي از دغدغه‌هاي مهم شهروندان بدل مي‌شود؛ خريدي كه هر سال از دامنه و وسعت آن به دليل كاهش توان اقتصادي مردم كاسته شده است .

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، علي‌رغم اينكه خيابان‌ها و مراكز خريد در سراسر كشور، خصوصا فارس و به‌ويژه شيراز، مملو از جمعيت است و حجم ترافيك عابر پياده و خودرو، در اين ايام به شكل مستمر و در طول تمام ساعت‌هاي روز، به حد چشمگيري افزايش يافته، اما ميزان خريد زياد نيست !

شهروندان در گفت و گو با ايسنا منطقه‌ي فارس، اولين كلام‌شان بالا بودن قيمت كالاهاي با كيفيت و بي‌كيفيتي كالاهاي نسبتا ارزان قيمت است؛ اغلب مصاحبه شوندگان تنها براي خريد لباس شب عيد براي فرزندان خود به خيابان‌ها آمده‌اند و بخشي نيز تامين مايحتاجي نظير كالاهاي خانگي، موادغذايي و بهداشتي و ... اقلام مورد نياز و ضروري ايام نوروز، بهانه آمدنشان به خيابان است .

بخش عمده‌ای از شهروندان تاکید دارند که امسال با تغييرات شديد قيمت ارز، شاهد رشد قيمت‌ها در تمام اقلام از خوراكي، پوشاكي، لوازم خانگي و ... بوده‌ايم، افزايش قيمتي كه با تثبيت نسبي نرخ ارز، روند كاهش نداشته است؛ اين موضوع خصوصا در اقلام ضروري مردم در بخش مواد غذايي و بهداشتي، بسيار مشهود است .

ترابی، خانم میانسالی است که برای خرید مایحتاج و اقلام ضروری به بازار آمده و تنها امکان تامین بخشی از نیازهایش را یافته، او به ایسنا گفت: افزايش شديد قيمت برنج، مرغ، تخم‌مرغ، گوشت و .... فشار مضاعفي را خصوصا بر قشر متوسط و پايين جامعه تحميل كرده؛ خصوصا خانواده‌هايي كه جمعيت بيشتري داشته و بر دشواري‌هاي زندگي آنان افزوده است .

حیدری، کارمند یکی از دوایر دولتی است که روزهای پایانی خدمت سی‌ساله را طی می‌کند، او در پاسخ به خبرنگار ایسنا، گفت: علی‌رغم آنکه چند روزي تا پايان سال بیشتر باقی‌نمانده و بارها مسئولان از تامین مایحتاج و اقلام مورد نیاز، خصوصا کالاهای اساسی خبر داده‌اند، اما نگاهی گذرا به قیمت اقلام مختلف نشان از ناهمخوانی توان اقتصادی مردم با هزینه‌های سنگین تامین اقلام ضروری دارد.

او با بیان اینکه 4 فرزند دارد که هیچ کدام نه ازدواج‌ کرده‌اند و نه به شکل دائم شاغل هستند، گفت: حتی تصور اینکه با حقوق کارمندی بتوان یک خانواده شش نفره را اداره کرد، بسیار دشوار است! مسئولان هم تنها حرف می‌زنند و وعده می‌دهند.

خانم جوانی که به همراه خانواده برای خرید آمده است نیز به خبرنگار ایسنا گفت: آن چیز که عیان است، چه حاجت به بیان است. مردم آنقدر گفته‌اند و مسئولان آنقدر نشنیده‌اند که دیگر خسته شده‌ایم. این قصه‌ی تکراری خواننده‌ای ندارد و شما هم زحمت نکشید!!

او که حاضر به گفتن نام خود نیست، اعتقاد دارد که اگر عزم جدی برای کنترل بازار وجود داشته باشد، به حتم می‌توان در یک برنامه‌ی زمان‌بندی، مشکلات را کم کرد و این هم وظیفه‌ی مردم نیست.

خانم مسنی که روی صندلی سنگی کنار خیابان مشیرفاطمی شیراز نشسته و عابران را نگاه می‌کند نیز به ایسنا گفت: قبلا خریدها عید تا عید بود، به خاطر همین خرید عید خیلی لذت داشت؛ اما حالا فاصله‌ی خرید کم شده و مردم هم شاید کمتر تمایلی به خرید در روزهای عید را دارند.

او که خود را منیر جعفرپور و بازنشسته معرفی و اضافه کرد: البته کاسب‌ها هم دیگر انصاف گذشته را ندارند؛ شب عید که می‌شود همه جنس‌ها چند برابر قیمت است؛ نمی‌توانی اعتماد کنی که حرف کاسب تا چه حد راست است.

این شهروند اعتقاد دارد که بخشی از مشکلات به مردم باز می‌گردد چرا که مردم می‌خواهند تلافی سختی زندگی را سر یکدیگر در بیاورند و با انصاف با هم رفتار نمی‌کنند؛ اگرچه همین مشکل هم ریشه در فشارهایی دارد که از هر طرف به جامعه وارد می‌شود.

یکی از کسبه‌ی شیراز وضعیت بازار با بد توصیف کرد و گفت: مردم توان مالی مناسبی ندارند و خرید هم نمی‌کنند؛ کاسب جماعت چشم می‌برد و می‌آورد که یک شب عیدی، مناسبتی برسد و فروشی داشته باشد، اما هر سال وضعیت بدتر می‌شود.

حمید که جوانی را رد کرده است، افزود: زیاد شدن مغازه‌ها بدون حساب و کتاب، کاهش قدرت خرید مردم، فشارهای مختلف روانی و اقتصادی و ... مثل یک چرخه‌ بر زندگی تمام افراد تاثیرگذاشته است؛ مردم نه تنها پول که اعصاب هم ندارند!!

رئيس بازرسي اتاق اصناف فارس نيز در گفت و گو با ايسنا منطقه‌ی فارس و با اشاره به اجراي طرح تشديد نظارت بر قيمت واقعي كالاها از ١٥ اسفند تا پايان فروردين ماه، خاطرنشان كرد: اين طرح با حضور ٤٠٠ بازرس رسمي و افتخاري طي دو شيفت كاري اجرا خواهد شد .

محمدمهدي عرب با تصريح اينكه نمي‌توان منكر تاثیر نوسانات ارزي بر قيمت كالاهاي ضروري شد، افزود: اگرچه امروز وضعيت اصناف، وضعيت مطلوبي نيست اما صنوف مختلف استان فارس كارنامه قابل قبولي در فروش فوق‌العاده ايام نوروز ٩٦ و پاييز امسال از خود به جاي گذاشتند .

وي ادامه داد: در دهه فجر امسال برخي از اصناف اقدام به فروش و عرضه برخي از كالاها با قيمت هاي نسبتا مطلوب و تخفيف ١٥ تا ٢٠ درصدي طبق تعرفه اتحاديه متبوع خود كردند .

رئيس بازرسي اتاق اصناف فارس با يادآوري اين نكته كه براساس قانون نظام صنفي، تخفيفات از تعرفه هاي خاص برخوردارند، يكي از وظايف اصلي بازرسي اتاق اصناف استان را راستي آزمايي اين تخفيف ها عنوان كرد .

عرب اضافه كرد: براساس فاكتورهاي موجود در غرفه ها، ميزان تخفيف واقعي كالاها مشخص مي شود و در صورت عدم تطابق، پرونده تخلف براي فروشنده تشكيل مي شود .

وي با تاكيد مجدد بر اين موضوع كه اصناف فارس در فروش بهاره سال گذشته و پاييز امسال نشان دادند كه در چارچوب قانون گام بر مي دارند، تصريح كرد: البته تداوم اين مهم در گروه عدم موازي كاري برخي از دستگاهها با كسبه و بازار است .

رئيس بازرسي اتاق اصناف فارس با انتقاد از راه‌اندازي يك شبه برخي بازارچه‌ها در شیراز،  گفت: در سال‌هاي اخير به اسم نمايشگاه و بازارچه در ایام پاياني سال و روزهای نزديك به عيد، كالاهای بي كيفيت عرضه مي شد كه خوشبختانه از سال گذشته با هماهنگي ستاد تنظيم بازار فارس تمهيداتي انديشيده شد تا جلوي فروش چنين نمايشگاه ها و بازارچه هايي گرفته شود .

عرب يادآور شد: اتاق اصناف استان فارس امسال هم همانند سال‌هاي گذشته مطيع تصميم گيري‌هاي ستاد تنظيم بازار خواهد بود .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس نيز در گفت و گو با ايسنا منطقه‌ی فارس از برگزاري جلسات مستمر و منظم ستاد تنظيم بازار استان طي ١١ جلسه كاري خبرداد و خاطرنشان کرد: تهيه ميوه شب عيد با محوريت سازمان تعاون روستايي استان از مهمترين اولويت هاي اين ستاد است .

يدالله رحماني،  ادامه داد: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده مقرر شد تا ميوه ها به صورت بسته بندي هاي متناسب با ايام عيد توزيع شود و محصول پرتقال والنسيايي به عنوان یکی از کالاهای ضروری در این ایام و با توجه به حجم تولید در فارس، برای صدور به سایر استان‌ها نیز در نظر گرفته شود.

رحماني تصريح كرد: ستاد تنظيم بازار براي نظارت دقيق و كنترل قيمت هاي اقلام مورد نياز همانند گوشت، مرغ، برنج و ...تمهيدات لازم را براي ارائه کالاها با كيفيت خوب انديشيده است .

وي از همكاري و هماهنگي دستگاه‌هاي نظارتي سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و سازمان بازرسي در این ایام خبر داد و گفت:٦٠ نقطه در شيراز براي فروش كالاهاي مورد نياز ايام نوروز ساماندهي شده و علاوه بر اين مكان‌ها، شهرداري اين كلانشهر نيز مراكزي براي فروش اقلام در نظر گرفته كه براي هر كدام از نقاط، حضور يك بازرس پيش بيني شده است .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، فروش فوق العاده اصناف از سال گذشته را يكي از اقدامات خوبي برشمرد كه در چارچوب سياست هاي كلان كشور به عنوان مكانيزمي جايگزين نمايشگاه عرضه مستقیم کالا شده است.

رحماني يادآور شد: با بازرسي هاي مستمر در اين ايام، تلاش خواهد شد كه مردم كمترين دغدغه را براي خريد كالاهاي مورد نيازشان داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: