• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6714-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون آتش‌نشانی شیراز خبر داد:

آماده باش 100 درصدی نیروهای آتش‌نشان در شیراز

معاون آموزش، ایمنی و پیشگیری آتش نشانی شیراز از آمادگی کامل نیروهای آتش نشانی به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی در چهارشنبه آخر سال خبر داد .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی سازمان آتش نشانی شیراز، هادی عیدی پور، با بیان اینکه ۲۰ گروه امدادی و عملیاتی برای مقابله با حوادث ناشی از چهارشنبه سوری در وضعیت آماده باش قرار دارند، گفت: این نیرو‌ها با تجهیزات و امکانات کامل باتوجه به پایش و بررسی محل‌های پر خطر در نقاط مختلف شهر شیراز استقرار می‌یابند تا در صورت وقوع حادثه، به کمک شهروندان بشتابند .

وی در مورد تمهیدات سازمان آتش نشانی برای چهارشنبه سوری امسال، اظهار کرد: اقداماتی که در حال حاضر توسط آتش نشانان انجام شده است شامل آموزش‌های شهروندی است که این مرکز با حضور در مدارس نواحی ۴ گانه آموزش و پرورش شیراز به ۲۹ هزار و ۷۰۰ دانش آموز نکات آتش بازی و مواد آتش زا را ارائه داده است .

عیدی پور با اشاره به اینکه اقدامات فرهنگی و آموزشی در سطح شهر انجام شده است، ادامه داد: از جمله این اقدامات توزیع و نصب پوستر‌های هشدار دهنده مرتبط با شب چهارشنبه سوری آخر سال در ۲۹ نقطه شهر است .

وی بیان کرد: با توجه به این که در شب چهار شنبه سوری ترافیک افزایش خواهد یافت و معابر شلوغ می‌شوند بر همین اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، حداقل ۱۰ اکیپ‌های سیار آتش‌نشانی نیز در این شب، در سطح شهر تردد می‌یابند تا در صورت لزوم در کمترین زمان ممکن خود را به محل حادثه برسانند .

معاون آموزش، ایمنی و پیشگیری آتش نشانی شیراز با اشاره به اینکه بیشترین عملیات‌های آتش نشانی در این شب سوزندان ضایعاتی، چون لاستیک و چوب است، تصریح کرد: کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند و استفاده از مواد آتش زا توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته و سلامت آنان را به خطر می‌اندازد .

عیدی پور با اشاره به برخی نکات که رعایت آنها، حوادث را کاهش می‌دهد، به شهروندان توصیه کرد که از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی‌کنند، پرهیز کرده و از حمل مواد محترقه و آتش‌زا و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم در جیب و کیف و لباس خودداری کنند.

معاون آتش‌نشانی شیراز همچنین از شهروندان درخواست کرد که خود را از تیررس ترکش‌های ترقه و مواد منفجره، دور کرده و این مواد را به سمت افراد پرتاب نکنند و ادامه داد:  آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی است، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می‌کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد .

عیدی‌پور در ادامه‌ی توصیه‌های ایمنی خود گفت: در صورت روشن کردن آتش توصیه می‌شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری شده و  از انداختن مواد تحت فشار (مانند کپسول ها، اسپری حشره کش و وسایل شیشه‌ای مانند شیشه آب، آمپول) و قوطی‌های فلزی (مانند قوطی‌های اسپری و کنسرو) به درون آتش جدا پرهیز شود؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می‌شود .

عیدی‌پور از شهروندانی درخواست کرد که قبل از ترک محل روشن کردن آتش حتما از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کرده و باقیمانده آتش را با آب سرد و جمع کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: