• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-1574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل روستایی و شوراهای فارس:

تولیدات روستایی مولفه‌ای موثر در شکوفایی اقتصادی است

مدیر کل روستایی و شوراهای استانداری فارس اعتقاد دارد که تولیدات روستایی همواره مولفه‌ای موثر بر شکوفایی اقتصاد بوده است لذا حمایت از این تولیدات حرکتی در راستای رشد اقتصادی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس سید کمال‌ پاک‌فطرت چهارشنبه 15 فروردین در جمع خبرنگاران گفت: تولیدات روستایی و عشایری، بخش مهمی از تولید ملی را شامل می‌شود و  با رونق این تولیدات می‌توان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی نیز پایه‌گذار تحول بود.

او با اشاره به فراگیری تب خرید برندهای خارجی در کشور، گفت: تند شدن تب خرید برندهای خارجی، تولیدکنندگان داخلی و بویژه روستاییان و عشایر را با مشکل مواجه کرده و نبود حمایت فراگیر از این بخش نیز بر مشکلات آنان افزوده است.

پاک‌فطرت گفت: حمایت از تولیدات بخش‌های روستایی و عشایری به معنای افزایش درآمد و رونق اقتصادی در مناطق روستایی و عشایری و کاهش تمایل به مهاجرت و پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از این پدیده‌ است.

او تاکید دارد که راهکار تاثیرگذار در حفظ روستاها و جامعه‌ی روستایی، ایجاد و گسترش رفاه در این مناطق است، گفت: حمایت از تولیدات روستایی باعث رونق تولید می‌شود و این مهم بر افزایش سطح رفاه روستاییان اثرگذار است؛ هرچه درآمدها در روستا افزایش یابد، زمینه‌ی سرمایه‌گذاری بیشتر در کانون روستا فراهم می‌شود و یکی از نتایج مهم آن کاهش تمایل به مهاجرت است.

پاک‌فطرت با تصریح اینکه تمام کمک‌ها و حمایت‌ها در حوزه‌ی روستایی و عشایری باید حول محور تولید و رونق تولید محصولات روستایی باشد، گفت: تمام روستاییان را می‌توان تولید کننده محسوب کرد؛ اگر به این گروه توجه لازم معطوف می‌شد یقینا اقتصاد کشور وضعیتی بهتر از اکنون داشت؛ توجه به تولیدات روستاییان یعنی گام برداشتن در مسیر افزایش ثروت ملی، کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ اشتغال و ... شکوفایی اقتصادی.

وی همچنین معتقد است که یکی از مشکلات روستاییان و عشایر بازاریابی محصولاتشان است و غفلت از این جمعیت و جغرافیای بزرگ تولید کننده، یکی از دلایل بروز و گسترش مشکلات اقتصادی و سایر زمینه‌ها محسوب می‌شود.

پاک‌فطرت یکی از مباحث جدی در زمینه‌ی علل بیکاری را غفلت از تولیدات و تولیدکنندگان روستایی و عشایری برشمرد و گفت: باید به‌دنبال اقدامات برنامه‌ریزی شده،‌ مدون و تاثیرگذار در زمینه‌ی جلب توجه سرمایه‌گذاران و ایجاد رغبت و علاقه برای سرمایه‌گذاری در روستاها بود؛ برپایی نمایشگاه‌ توانمندی‌های روستائیان و عشایر هم با همین هدف انجام شد که تاثیرگذار بود.

مدیر کل روستایی و شوراهای استانداری فارس خاطرنشان کرد: حمایت از تولیدات داخلی و معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری از رویکردهای مهم شبکه استانی محسوب می‌شود و به حتم معرفی کارآفرینان موفق و چهره‌های برتر اقتصادی در حوزه‌ی تولیدات روستایی و عشایر هم در دستور کار استان قرار دارد .

پاکفطرت با بیان اینکه یکی از نکات مهم در حمایت از تولیدات روستایی، بازاریابی محصولات تولیدی است، استفاده از ظرفیت تعاونی‌های روستایی در این زمینه را یادآور شد و گفت: بررسی میزان تقاضا برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا، بازاریابی، ایجاد صنایع بسته بندی و تبدیلی و تکمیلی کشاورزی به منظور حمایت از تولیدات تعاونی و ایجاد فضای پویا و کارآمد ضروری است .

این مقام مسئول گفت: شرکت‌های تعاونی تولید روستایی موجب ارتقاء سطح زندگی، درآمد، بهره وری مطلوب از منابع روستایی، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه‌ی روستاییان و برقراری توازن میان توسعه روستایی و شهری می‌شود.

پاک‌فطرت اعتقاد دارد که شرکت‌های تعاونی تولید روستایی باید اشتغال زایی، فروش محصولات زراعی، خرید نهاده‌ها و خدمات رسانی بهینه به روستاییان را تسهیل کرده و موجب ارتقای درآمد اعضا شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: