• جمعه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نشانه‌های افسردگی را بشناسیم/
روش‌های کمک به مبتلایان به افسردگی

رییس مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز افسردگی را از شایع‌ترین اختلالات روانی عصر حاضر نامید و تاکید کرد که روانشناسان برای پیشگیری از بروز افسردگی و عوارض ناشی از آن، به آموزش و مشاوره توجه ویژه‌ای دارند.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، حمیدرضا قاسم‌پور با بیان اینکه دوران نوجوانی و مسائل روانی ناشی از دوران بلوغ فرد را نسبت به افسردگی آسیب پذیر می‌کند، تلاش برای پيشگيري از بروز افسردگي، فکر بي ارزش بودن و مرگ در اين گروه سني را بسیار مهم دانست و تصریح کرد که روانشناسان باید آموزش و مشاوره در اين زمينه به نوجوانان را جدی بگیرند.

مسئول سلامت روان مركز بهداشت شهداي انقلاب نیز، افسردگي را شرايطي ذكر كرد كه فرد در بیشتر اوقات احساس غم و اندوه شديد دارد، حالتی که گاه به مدت يك ماه به طول می انجامد و حالت‌های آن از ضعیف تا شدید متغییر است.

ندا محمدي روزبهاني ادامه داد: در اين حالت فرد نمي تواند به زندگي عادي خود ادامه دهد و به افكاري مانند مرگ و آسيب رساندن به خود و ديگران و خودكشي روي مي آورد.

او با بیان اینکه می توان افسردگي را به ابري تشبيه کرد كه بر همه زندگی فرد سایه انداخته و لذت زندگي را از او مي‌گيرد،  نشانه های افسردگي را شامل از دست دادن علاقه و احساس غم و اندوه شديد، خستگي، ‌كمبود انرژي، احساس تنهايي، گريه زياد يا احساس ناتواني براي گريستن، بي قراري، مشكلات خواب، كاهش يا افزايش وزن، ‌از دست دادن اعتماد به نفس، احساس ياس و نااميدي، فکر کردن در مورد مرگ و خودكشي و كاهش حافظه، معرفی کرد.

مسئول سلامت روان مركز بهداشت شهداي انقلاب، با بیان اینکه با مشاهده علائم افسردگی باید به پزشک مراجعه کرد، گفت: پزشکان راهکارهایی نظیر مشاوره، تجویز داروهای ضد افسردگی یا ترکیبی از این راه‌کارها را انتخاب می‌کنند.

محمدی، آموختن مهارت هاي زندگي را يكي دیگر از موارد روان درماني برشمرد و گفت: در روان درماني درمانگر كمك مي كند تا فرد مشكلات خود را بهتر درك كند و به دنبال راهكارهاي غلبه بر افسردگي باشد و افكار منفي خود را با افكار مثبت جايگزين سازد .

او اضافه کرد: مدتي طول مي كشد تا بیمار مزاياي مشاوره منظم را احساس كند، بنابراین اين نوع درمان تاكنون به بسياري از مردم كمك كرده است و مي تواند بسيار موثر واقع شود .

مسئول سلامت روان مركز بهداشت شهداي انقلاب همچنین اثرات مفيد داروهاي ضد افسردگي را بين دو تا چهار هفته اعلام کرد و افزود: عوارض جانبي داروها نیز در شروع درمان به صورت خفیف ظاهر مي شود که با ادامه درمان، اين عوارض از بين می رود .

محمدی با بيان اينکه بيماري هايي مانند افسردگي، اختلال دو قطبي، اسكيزوفرنيا، وابستگي به الكل يا مواد مخدر و ‌داشتن بيماري هاي صعب العلاج مانند سرطان، خطر خودكشي را افزايش مي دهد، ادامه داد: افراد افسرده که تحت تاثير مواد قرار می گیرند، با احساس نااميدي نسبت به تحمل درد و مشكلاتشان ممكن است تمايل به خودكشي پيدا كنند كه اينگونه افکار قابل درمان هستند يا با گذشت زمان تغيير مي كند.

این کارشناس به افرادی که یکی از نشانه های افسردگی را دارند، توصیه کرد با افراد قابل اعتماد مانند اعضای خانواده، دوستان نزدیک یا پزشک خود صحبت کرده یا با مراکز مشاوره و تماس با سامانه 123 صداي مشاور سازمان بهزيستي، مشکلات خود را با مشاوران و متخصصان روانپزشك در میان بگذارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: