• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-676-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نوروپاتی دیابتی و نشانه‌های آن

بيماري ديابت بيماري مزمن و مادام العمریست که در صورت كنترل نشدن، اثرات مخربي را در تمام ارگان هاي بدن برجا مي گذارد؛ اعصاب و عروق در اين بيماري در معرض آسيب فراوان قرار دارد و نوروپاتي ديابتي به معناي آسيب اعصاب در اثر بيماري ديابت است .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از علوم پزشکی شیراز پزشك مركز بهداشت شهداي والفجر در این خصوص، گفت: افراد مبتلا به ديابت ممكن است در هر زماني به نوروپاتي دچار شوند، اما علامت‏ هاي آشكار نوروپاتي اغلب در طول 10 سال پس از تشخيص ديابت، پديد مي‏ آيند، حدود 60 درصد مبتلايان به ديابت به نوروپاتي مبتلا هستند، اما علامتي ندارند .

راحله نظری با بیان اینکه عوامل مختلفي در ايجاد و پيشرفت نوروپاتي ديابتي مؤثرند، قندخون بالا، فشارخون بالا و مصرف دخانيات را از این عوامل نام برد و یادآور شد که نوروپاتی انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع اعصاب درگیر، متفاوت است .

پزشك مركز بهداشت شهداي والفجر با معرفی نوروپاتي حسي - حركتي، گفت: نوروپاتي حسي - حركتي شايعترين نوع است كه سبب تخريب اعصاب محيطي در پاها و دست‏ها مي‏شود و نشانه هایی مانند بي‏حسي و كرختي يا عدم احساس درد و حرارت، درد شديد و گرفتگي در اندام‏ها، حساسيت بيش از حد به لمس و از بين رفتن تعادل بدن دارد، در اين نوع  نوروپاتي ممكن است به علت از دست رفتن حس اندام‏ها، فرد دچار آسيب‏ها شود؛ اما متوجه آنها نشود .

او يكي از عوارض عصبي عروقي بسيار مهم در بيماري ديابت را پاي ديابتي عنوان کرد كه به علت بي حسي و عدم درك درد، فشار، گرما يا سرما زخم در پا به وجود آمده و به دليل اختلال در عروق و خونرساني، روند بهبودي در اين زخم بسيار كند صورت گرفته يا بهبود نمي يابد و ممكن است براي پيشگيري از دست رفتن عضو، اندام مبتلا قطع شود .

نظری، اضافه کرد: نوروپاتي كانوني نوع دیگری از مشکلات مبتلایان به دیابت است که به طور معمول، ناگهاني بروز مي‏ كند و روي اعصاب خاصي اثر مي‏ گذارد؛ درد ران ها، درد شديد در ناحيه لگن، درد قفسه سينه، معده يا پهلوها، دوبيني، نابينايي و مشكلات شنوايي، از جمله نشانه های این نوع نوروپاتی است .

پزشك مركز بهداشت شهداي والفجر در ادامه با معرفی نوروپاتي خودكار، گفت: در اين نوع  نوروپاتي، اعصابي كه قلب و اندام‏ هاي دروني را عصب‏ دهي مي‏ كنند، درگير مي‏شود و علامت‏ هاي آن شامل اشكال در كاركرد مثانه مانند عدم تخليه كامل مثانه و تكرر ادرار، كاهش توان جنسي، تخليه كند معده، احساس پري معده، از دست دادن اشتها، اختلال در بلع غذا، اسهال يا يبوست، تعريق، كاهش وزن و افت شديد فشار خون زماني كه فرد از حالت نشسته به وضعيت ايستاده بر مي‏ گردد، است .

نظري تاکید کرد: لازم است افراد ديابتي براي پيشگيري از ابتلا به نوروپاتي مراقبت‏ هاي ويژه‏اي را انجام دهند، مهم ‏ترين عامل در پيشگيري از نوروپاتي سنجش صحيح قندخون است، علاوه بر آن افراد ديابتي بايستي فشارخون خود را مرتب اندازه گیری كنند

او اضافه کرد: فشار خون ايده ال در افراد ديابتي بايستي كمتر از80/130 ميلي متر جيوه است، این افراد باید از دخانيات دوري كنند و براي پيشگيري از ابتلا به پاي ديابتي بايد پاهاي خود را مرتب بشويند و خشك کنند، كفش‏ هاي مناسب و اندازه بپوشند، درجه حرارت آب را پيش از قرار دادن پاها در آب بررسي و ناخن‏ ها را به صورت عرضي كوتاه کنند .

پزشک مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز تاکید کرد که افراد دیابتی نباید ناخن‌های خود را از ته بگیرند و الزاما پاهایشان را روزانه به لحاظ تورم، تغییر رنگ، فرمزی و زخم، بررسی کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: