• یکشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-976-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

استان فارس ماه سپهر نیکوکاری/
کمک 815 میلیاردی خیرین سلامت در فارس

نیکوکاری، از شاخصه‌های مهم مردم فارس و شیراز به‌شمار؛ ویژگی بارزی که شهروندان این خطه را از دیگر نقاط متمایز و آنان را آسمان‌نشین فعالیت‌های خیرخواهانه کرده است؛ این شاخصه به‌ویژه در بخش سلامت نمودی بارز داشته و دارد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، نمود نیک‌اندیشی مردمان خطه‌ی فارس را می‌توان در تعدد مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر این استان دید؛ مراکزی که بارزترین آنها بیمارستان نمازی محسوب می‌شود؛ بیمارستانی که یکی از فعالیت‌های بیشمار محمد نمازی، است.

امروز و در کنار نام بلند محمد نمازی، که به ماه تابانی در آسمان نیکوکاری فارس بدل شده است؛ زنان و مردان زیادی از فارس و شیراز، ستاره‌ی این آسمان شده‌اند و اقدامات خیرخواهانه‌ی آنان، نامشان را بر جریده‌ی عالم ثبت کرده است.

اگرچه اندیشه‌های نیک محمد نمازی آنقدر وسیع و اقداماتش در عرصه‌های تامین آب آشامیدنی، ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی و نگهداری از کم‌توانان ذهنی و ... گسترده بوده که نامش را جاودانه کرده است؛ اما اکنون هم آوازه‌ی نیکوکاران فارس، که همت بلندشان را برای احداث و تجهیز مراکز درمانی، آموزشی، پیشگیری و ... صرف کرده‌اند، جهانگیر شده است.

به گزارش ایسنا، شیراز و فارس خطه‌ی مردان و زنان نیک‌اندیش و بلند همتی است که 15 سال قبل بنیان مجمع خیرین تامین سلامت را پی‌گذاشتند و طی این سال‌ها صدها میلیارد تومان در عرصه‌های ساخت، توسعه و تجهیز مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی، بی هیچ چشم‌داشتی هزینه کرده‌اند.

در کنار اقدامات عمرانی، نیک‌اندیشان عرصه‌ی سلامت، نیم‌نگاهی نیز به پیشگیری و حمایت از بیماران کم بضاعت و بی‌بضاعت و خانواده‌ی بیماران کم یا بی‌بضاعت معطوف داشته‌اند.

مدیرعامل مجمع خیرین تامین سلامت استان فارس یکشنبه 19 فروردین در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه امسال نگاه این مجمع بیشتر به سمت اقدامات و فعالیت‌های مورد نیاز در عرصه‌های آموزشی و پیشگیری است، گفت: با گذشت 15 سال از آغاز فعالیت این مجمع، بسیاری از نیازهای ابتدایی را پشت سرگذاشته‌ایم و با بازنگری سیاست‌ها و نگرش‌ها، به سمت مباحث پیشگیری و آموزشی بیشتر متمایل شده‌ایم.

علي‌اكبر رامجردي به اقدامات انجام شده در سال گذشته پرداخت و گفت: در سال 96 همانند سال‌های قبل موفق به كسب مقام برتر در ميان مجامع تامين سلامت كشور و مقام برتر جشنواره ملي عمران سلامت شدیم.

رامجردی با اشاره به اینکه امسال حمایت از مراکز احداث شده، تکمیل مراکز در حال ساخت، آموزش، پیشگیری، بهداشت و حمایت از بیماران نیازمند، اولویت‌های مجمع خیرین فارس است، گفت: همواره این سئوال بود که خدمات نیک‌اندیشانه اعضای مجمع چه تاثیری بر بیماران نیازمند دارد، ما زیرساخت‌های ارائه خدمت را فراهم کرده‌ایم و اکنون می‌توانیم بیش از گذشته به حمایت از بیماران توجه کنیم.

مديرعامل مجمع خيرين تامین سلامت استان فارس با بیان اینکه سال گذشته از 76 خیر برگزیده این استان تجلیل شد، حجم تعهدات و اقدامات این افراد را 127 میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: علاوه بر تجلیل از خیران، معرفی خیران به جامعه برای ترسیم الگوهای نیکوکاری، از اقدامات شاخص بوده است.

رامجردي با اشاره به نیازسنجی‌های انجام شده، در خصوص نیازهای عرصه‌ی سلامت، گفت: یک هزار و 960 نیاز استخراج، به‌روز رسانی و اولویت‌بندی شده که بيش از يكهزار و300 مورد در حوزه دانشگاه و 600 مورد ديگر مربوط به واحدهاي غيردانشگاهي است.

وي تشكيل شوراهاي خيرين حامي بيمارستان‌ها در بيمارستان‌هاي دولتي، راه‌اندازي  صندوق حمايت از دانشجويان نيازمند و اجري طرح همياران سلامت را از اقدامات شاخص مجمع خيرين تامين سلامت فارس در سال 96 برشمرد.

مديرعامل مجمع خيرين تامین سلامت استان فارس به کمک 790 ميليون تومانی به 227 دانشجويان در سال 96 اشاره و اضافه کرد: اين مهم با هماهنگي معاونت دانشجويي علوم پزشکی شیراز و در قالب وام، تهيه‌ی وسائل و تامین نیازهای دانشجویان انجام شده است.

رامجردي اجرای طرح همیاران سلامت را با هدف کاهش نارضایتی بیماران و همراهان بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی در شیراز دانست و گفت: این طرح با همراهی نیروهای بازنشسته‌ی دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان‌های نمازی، رجایی، فقیهی و چمران اجرایی شده است.

وي انعقاد بيش از 140 فقره تفاهم‌نامه در سال 96 با ارزش 71 ميليارد تومان را يكي ديگر از اقدامات اين مجمع برشمرد و گفت: حجم تعهدات خيرين در سال 96 بالغ بر 81 ميليارد و 500 ميليون تومان بوده كه نسبت به سال 95 روندی افزایشی داشته است.

مديرعامل مجمع خيرين تامین سلامت استان فارس اضافه كرد: بيشترين حجم تفاهم‌نامه‌هاي منعقد شده مربوط به مباحث عمراني بوده كه بيش از 80 درصد از اين اقدامات نيز در زمينه ساخت و تجهيزات پزشكي ثبت شده است.

رامجردي بيشترين مراكز گيرنده خدمات عمراني اين مجمع را به ترتيب معاونت درمان با 70 درصد جذب، معاونت بهداشت با 10 درصد جذب و مراكز خيريه با 10 درصد جذب اعلام كرد.

او از اجرای سه اردوی نورآوران سلامت در شهرستان‌های اقلید، فیروزآباد و سپیدان خبر داد و با بیان اینکه در این اردوها خدماتی به ارزش 4 میلیارد تومان در حوزه‌های دندانپزشکی و چشم‌پزشکی به شکل رایگان به افراد ارائه شده است، گفت: امسال این خدمات در حوزه‌های اطفان و زنان هم ارائه خواهد شد.

مدیرعامل مجمع خیرین تامین سلامت استان فارس همچنین خاطرنشان کرد: هم‌اینک 35 پروژه‌ی خیرساز در استان فارس فعال است؛ این تعداد 23 پروژه در شیراز و مابقی در شهرستان‌ها روند احداث را طی می‌کند.

مديرمؤسسه مهر حضرت فاطمه(س) از كمك 8 ميليارد و 670 ميليون توماني به بيماران بي‌بضاعت فارس در سال 96 توسط اين مؤسسه خبر داد و گفت: اين ميزان كمك در قالب اعطاي تسهيلات بدون بهره به دو هزار و 400 نفر و تهسيلات بلاعوض به دو هزار و 42 نفر بوده است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، رضوي يكشنبه 19 فروردين در يك كنفرانس خبري ميزان مراجعه كنندگان به مؤسسه مهر حضرت فاطمه(س) در سال 96 را شش هزار و 250 نفر اعلام كرد و گفت: طي اين مدت دو هزار و 158 از مراجعه كنندگان به واحد مشاوره و مراكز درماني معرفي شدند.

وي بابيان اينكه اين موسسه در سال 86 با حمايت دانشگاه علوم پزشكي در شيراز آغاز به كار كرد، افزود: كمك خيرين به شكل واريزي است كه يا خود مشخص مي‌كنند كه به چه نوع بيماراني داده شود و يا تحت عنوان خير بي‌نام كمك‌هاي خود را به شماره حساب مستقيم موسسه واريز مي  كنند.

مديرمؤسسه مهر حضرت فاطمه(س) حفظ كرامت انساني و شان و منزلت بيماران از اولويت‌هاي مهم اين موسسه برشمرد و خاطرنشان كرد: در حال حاضر هشت اقامتگاه همراه بيمار در شيراز با 131 تخت و 11 اقامتگاه در شهرستان‌ها با 110 تخت توسط مجمع خيرين تامين سلامت فارس ساخته شده كه در سال 96 با همكاري اين موسسه 11 هزار و 680 نفر از همراهان بيماران در اقامتگاه‌ها اسكان داده شدند.

معاون شهرستان‌هاي مجمع خيرين تامين سلامت فارس نيز در ادامه اين نشست ضمن تشريح فعاليت‌هاي اين معاونت در سال گذشته از تشكيل 34 شوراي فعال مجمع خيرين در شهرستان‌هاي استان خبر داد و ميزان تعهدات خيرين شهرستان‌هاي فارس در سال 96 را 228 ميليارد ريال اعلام كرد كه از رشد 15 درصدي نسبت به سال 95 برخوردار بوده است.

محمدرضا عالي‌منش با بيان اينكه عمده اين كمك‌ها در حوزه عمراني و فضاهاي ساخت مراكز درماني بوده، افزود: سال گذشته خيرين شهرستاني 14 قطعه زمين به مساحت 23 هزار و 800 مترمربع به ارزش ريالي سه و نيم ميليارد تومان، سه ميليارد و نيم جهت تامين تجهيزات غيرپزشكي، سه باب ملك براي ساخت پايگاه اورژانس و 11 ميليارد ريال جهت تامين تجهيزات به مجمع متعهد و اعطا كرده‌اند.

وي با بيان اينكه از نظر تعداد پروژه‌هاي فعال خيرساز در استان سهم شيراز تنها 30 درصد و 70 درصد ديگر مربوط به شهرستان‌ها است، گفت: از ميان اين پروژه‌ها، در حال حاضر 5 مركز جامع سلامت، دو مركز بهداشتي درماني، يك پايگاه اورژانس و يك پايگاه بهداشتي به اتمام رسيده‌اند.

به گزارش ایسنا، پیشتازی فارس در نیکوکاری، در بعد مدرسه‌سازی نیز گستردگی زیادی داشته و مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان فارس، سابقه‌ای طولانی در این حوزه دارد.

فعال شدن مجمع خیرین مدرسه‌ساز و تامین سلامت، الگویی بود برای دیگر حوزه‌ها اعم از فرهنگ، شهرسازی، ورزش، خانه‌سازی و ... که مجامعی نیز در این بخش‌ها تشکیل و فعال شود.

فارس امروز استانی الگو به‌شمار می‌رود به‌گونه‌ای که بعد از فارس در سایر نقاط کشور نیز شاهد تاسیس و فعالیت مجامع خیرین در حوزه‌های مدرسه سازی و تامین سلامت بوده‌ایم و امید که در دیگر بخش‌ها نیز شاهد ایجاد و گسترش اینگونه فعالیت‌ها باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: