• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2780-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری نخستین جشنواره‌ی استانی تائتر بچه‌های مسجد در فیروزآباد

نخستین جشنواره‌ی استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، همزمان با هفته‌ی هنر انقلاب اسلامی به میزبانی شهرستان فیروزآباد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی حوزه‌ی هنری فارس، در نخستین جشنواره‌ی تئاتر بچه‌های مسجد استان فارس، 15 اثر نمایشی از 6 شهرستان فارس شرکت دارند.

فرماندار شهرستان فیروزآباد در این خصوص گفت: 7 اثر از 15 اثر نمایشی نخستین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد، مربوط به خواهران است که در 15 مسجد شهر فیروزآباد روی صحنه می‌رود.

کمال علوی با اشاره به اینکه سیروس همتی، محمود صابری و آرش ساربان به عنوان داوران جشنواره برگزیده شده‌اند، بیان کرد: اختتامیه‌ی جشنواره روز 23 فروردین‌ماه برگزار و گروه‌های برتر معرفی خواهند شد.

فرماندار فیروزآباد خاطرنشان کرد: محتوای این تئاترها بیشتر درباره اخلاق خانواده، آسیب‌های اجتماعی، سبک زندگی، عفاف و حجاب، انتظار و مهدویت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است و می‌تواند تاثیرگذاری خوبی به ویژه در زمینه آسیب‌های اجتماعی داشته باشد .

علوی برای استمرار این حرکت و تاثیرگذاری بیشتر این حرکت پیشنهاد داد که جامعه هدف را از اقشاری انتخاب کنیم که تاثیرپذیرتر باشند و از طرفی برای آنکه نمایش‌ها بتواند بر مخاطب عام هم تاثیر بگذارد، از جامعه دانش‌آموزی هم در مساجد هم در مدارس استفاده شود .

یکی از داوران جشنواره استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس نیز گفت: مسجد به عنوان یک محیط فرهنگی در سالیان گذشته مقداری منفعل شد اما در چند سال اخیر مسئولان به این فکر افتادند که مسجد نه تنها می‌تواند یک پایگاه اعتقادی، سیاسی و الهی باشد بلکه مکانی برای اجرای نمایش باشد و اهمیت این قضیه را به اینجا رساندند که حتی تاثیر نمایش را بیش از منبر دانستند .

سیروس همتی با اشاره به پیشتازی حوزه هنری در اجرای تئاترهای مردمی مساجد، گفت: حوزه هنری در یک دوره‌ای پیشتاز این جریان بود حدود 2 دهه قبل و همین مسئله سبب شد که واحد نمایش حوزه هنری در سیاست‌های کاری و نمایشی خود به مقوله بچه‌های مسجد هم توجه کند؛ این مسئله و اهمیت آن تا جایی پیش رفت که حوزه هنری اقدام به چاپ نمایش‌نامه برای تئاتر بچه‌های مسجد کرد .

همتی با بیان اینکه 4 نمایش‌نامه در یک مجلد چاپ شده است، بیان کرد: تعدادی از نمایش‌نامه‌های بنده نیز چاپ شده و بسیار خوشحالم که این اتفاق افتاده است چراکه معتقدم با این کار ادای دینی کردم به مسجد، جایی که در آن بزرگ شدم .

وی با بیان اینکه هیچ ابایی ندارم بگویم که خودم تئاتر را از مسجد شروع کردم، گفت: بسیاری از دوستانی که می‌خواهند تئاتر را شروع کنند و از مساجد آغاز به کار کردند بعید نیست که به بازیگران خوب و حرفه‌ای تبدیل شوند به شرطی که سیاست‌های لازم برای این امر اعمال شود .

داور نخستین جشنواره استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس بیان کرد: وجود یک استاد مشاور و راهنما برای تربیت نوجوانان در این نوع تئاتر لازم است تا فعالیت اینها را به سمت و سوی معین و بهتر شدن هدایت کند.

همتی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های هنری مساجد با این شرط کار بسیار پسندیده‌ای است که سبب می‌شود نوجوانان سریع‌تر به هدف برسند یا اینکه حرکتی هدفمند به سمت بازیگری حرفه‌ای داشته باشند .

صابری دیگر داور جشنواره استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس نیز گفت: جریان تئاتر بچه‌های مسجد با توجه به 2 دهه سکوت که پشت سر گذاشته برای شروع مجدد با ضعف‌ها و کاستی‌های همراه است .

محمود صابری با بیان اینکه هنرمندانی که از گذشته در جریان تئاتر بچه‌های مسجد بودند حرفه‌ای شدند و این جریان باید دوباره شروع شود، گفت: در حال حاضر در تهران و شهرستان‌ها سعی شده که نیروهای جوان با نگاه مسجدی تربیت شوند .

داور جشنواره استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس با اشاره به پرورش و آموزش نیروهای جوان در جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد افزود: با وجود اینکه یکی دو سال بیشتر از شروع این جریان نگذشته، روند خوبی داشته و نسل پر انرژی و خوبی را می‌بینیم که علاقه‌مند به تئاتر هستند .

صابری با اشاره به اینکه این نسل به دلیل جوان بودن و تازه‌کار بودن ضعف‌هایی نیز دارند، عنوان کرد: حوزه هنری برای رفع این ضعف‌ها کارگاه‌های آموزشی برگزار کرده و می‌کند این را در برنامه و دستور کار دارد که به لحاظ کیفی و استانداردهای تئاتر آینده خوبی را برای بچه‌های مسجد رقم بزند .

وی درباره برگزاری این جشنواره در شهرستان فیروزآباد تصریح کرد: فیروزآباد شهری است که بدون تئاتر نبوده و هنرمندانی از این شهرستان به عرصه حرفه‌ای بازیگری راه یافتند و برگزاری جشنواره در این شهرستان حرکت خوبی است .

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه شهرستان فیروزآباد نیز با اشاره به سابقه شهرستان فیروزآباد در زمینه فرهنگ، تاریخ و تمدن گفت: فیروزآباد سابقه تاریخی و تمدنی 2500 ساله دارد و از نظر تاریخی به دوران ساسانیان باز می‌گردد و پایتخت ایران بوده و آثار باستانی متعددی هم در شهرستان موجود است .

ابراهیم غلامیان با اشاره به نقش شهرستان در ایام انقلاب گفت: شهرستان فیروزآباد اولین شهرستانی است که ساواک را تصرف می‌کند و اولین مبارزه مسلحانه را علیه رژیم شاه در کل کشور انجام داد که نشان از روحیه مذهبی و تدین مردم این شهرستان دارد.

غلامیان افزود: در دوران دفاع مقدس نیز این شهرستان 900 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده که نشان از روحیه تدین مردم است و بعد از جنگ هم کماکان این روحیه ادامه داشته و هر سال میزبان جشنواره‌های فرهنگی و هنری مختلف بوده است که از جمله در سال گذشته جشنواره غذاهای سنتی و ایرانی، جشنواره تولیدات ایرانی و اسلامی در این شهرستان برگزار شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه فیروزآباد درباره جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد تصریح کرد: تئاتر از دیرباز در این شهرستان سابقه خوبی داشته و زمان انقلاب و بعد از آن گروه‌های تئاتر زیادی در این شهرستان حضور داشتند که برخی از آنها مثل شهید جواد احمدآبادی، شهید صادق حاجی‌زاده کارهای قوی در عرصه‌ی تئاتر انجام می‌دادند.

غلامیان با بیان اینکه تئاتر فیروزآباد با وجود همه نواقص زنده است و ادامه دارد، تصریح کرد: جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با توجه به مضامین ارزشی که دارد مانند آسیب‌های اجتماعی، سبک زندگی، شهدا و دفاع مقدس یک روحیه جوان و بانشاط به جامعه تزریق می‌کند و محیط مسجد را از حالت رخوت روزمره خارج می‌کند .

وی در پاسخ به این سئوال که چگونه می‌توان این حرکت را استمرار بخشید، افزود: اگر مضامین تئاتر و کارهای که دارد عرضه می‌شود قوی باشد و تلاش فعالان مسجد مثل امام جماعت مسجد، فرمانده پایگاه بسیج مسجد و مسئول هیئت امنای مسجد در این راستا باشد این حرکت مستمر می‌شود؛ کار هنری تئاتر، به عنوان یک ابزار فرهنگی در مسجد می‌تواند کمک کند، نتیجه خود را در سطح جامعه نشان دهد .

غلامیان بیان کرد: مساجد اگر می‌خواهند فعال و پویا شوند باید امام جماعت، فرمانده پایگاه و هیئت امنای مسجد به روز باشند یا باید خودشان جوان باشند یا دلشان جوان باشد تا با تغییر و تحولات روز جلو بیایند. طبیعتا مسجدی که در حال و هوای دهه شصت است نمی‌تواند در دهه 90 مسجد موفقی باشد. مساجد باید بتوانند با اقتضائات زمان و محیط پاسخ‌گوی نسل جدید باشند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: