• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3774-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مديرعامل آب منطقه‌اي فارس:

پلمب 3 هزار حلقه چاه غيرمجاز آب تا پايان امسال/
کشت برنج در فارس ممنوع است

مديرعامل آب منطقه‌اي فارس، اين استان را دارای مقام نخست كشور در بستن چاه‌های غیرمجاز در سالی که گذشت معرفی کرد و گفت: با عزمی که در مسئولین  متولی وجود دارد تلاش خواهد شد تا سه هزار حلقه چاه غيرمجاز ديگر تا پايان امسال تعيين تكليف شود.

حميدرضا دهقاني در گفت‌وگو با ايسنا منطقه فارس، با اشاره به كنترل چاه‌هاي برقي استان به عنوان يكي از تصمیمات مهم امسال شورای حفاظت آب فارس، خاطرنشان كرد: متاسفانه بعضي از كشاورزان از عمق‌های پایین اقدام به برداشت آب مي‌كنند كه با توجه به پروانه بهره‌برداری، تصمیم گرفته شده که در این مقطع زماني تنها 15 ساعت از شبانه‌روز برق چاه آنها روشن باشد.

وي افزود: اخیرا در شهرهای شرقی استان استخرهای بزرگی از آب چاه‌ها استفاده می‌کنند که در اين باره هم تصمیم گرفته شد برق چاه‌هایی که آب را به استخر می‌ریزند قطع یا کنتورهای آنها هوشمند شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با تاكيد بر اينكه هیچ‌گونه رهاسازی آب براي کشاورزی در سال 97، نخواهيم داشت، به حجم ذخيره فعلي آب سدهاي استان اشاره كرد و گفت: سد درودزن تنها 332 میلیون مترمکعب آب دارد و کل آب سد ملاصدرا هم رها شده است.

دهقاني با بيان اينكه سد سلمان فارسي با 650 میلیون مترمکعب آب به دلیل سیلاب سال قبل بیشترین حجم آب سدهای فارس را دارد، حجم آب ذخیره شده در سدهای رودبال، چشمه عاشق و تنگاب را به ترتیب 67، 38 و 32 ميليون مترمكعب اعلام كرد.

وي همچنين با تصريح اینکه امسال کشت صیفی و  برنج در هیچ نقطه استان فارس نخواهیم داشت، تاكيد كرد: هر کشاورزی ورود کند، خسارت مالی به خود خواهد زد.

  مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با بيان اينكه خط قرمز کشت برنج در اين استان همانند سایر استان‌ها اعلام شده است، عنوان کرد: طبق قانون برای افراد معدودی که تخطی کنند، جرائم سنگینی مانند قطع برق چاه و برخورد جدي‌تر نسبت به سال گذشته پیش‌بینی و اعمال خواهد شد.

 دهقاني ادامه داد: تصور می‌شود با عزمی که در مسئولين متولي حوزه آب ایجاد شده، شاهد پشت سرگذاشتن بحران ناشي از کمبود آب باشیم؛ البته همه استان‌ها به شكل جدی برای مدیریت منابع آبی خود وارد شده‌اند که اگر این همدلی در فارس نباشد، عقب خواهيم افتاد.

وي همچنين میزان بارندگی استان فارس در سال آبی 96-97 را 93 میلی‌متر اعلام و اضافه کرد: این میزان بارندگی به لحاظ کاهش در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

دهقانی با تصریح بر اینکه این میزان بارندگی تاثیر زیادی بر منابع سطحی و زیرزمینی می‌گذارد، افزود: علی‌رغم اینکه همه تمهیدات اندیشیده شده که در تامين آب شرب در تابستان مشکلی نداشته باشیم اما به دليل روند كاهشي آب‌های زیرزمینی، بسیاری از شهرها و روستاهای استان دچار مشکل خواهند شد.

وی ادامه داد: در بحث آب‌های سطحی و در تامین آب مناطق شهری و روستایی مشکلی نخواهیم داشت؛ چرا که آب مورد نياز از سده تامين خواهد شد.

مدیر عامل سازمان آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه تلاش شده پروژه‌ها به سمتی سوق داده شوند که تا خردادماه امسال شهرها و روستاهای زیادی به منابع آب‌های سطحی وصل شوند، يادآور شد: شرایط فعلی شرایط سختی است اما اهتمام جدي جهت جلوگيري از كشت برنج در استان شكل گرفته که در این زمینه نخست کشاورزان باید کمک کنند تا نه خود دچارضرر و زیان شوند و نه آب حداقلی منابع زیززمینی را هدر دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: