• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-4274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز:

تکمیل طرح جامع ممیزی املاک و مستغلات شیراز اولویت امسال است

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز تاکید دارد که افزایش نقدینگی و تکمیل طرح جامع ممیزی املاک و مستغلات شیراز مهمترین اولویت‌های اقتصادی شهرداری است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، محمدحسن اسدی در نشست مشترک با شهرداران مناطق یازدهگانه شیراز، با اشاره به مشکلاتی که مدیریت شهری به لحاظ اقتصادی با آنها مواجه است، گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز و نرخ تورم، بسیاری از بنگاه های اقتصادی که مبتنی بر رویکرد درآمد- هزینه به انجام امور می پردازند،در حوزه تامین نقدینگی با چالش مواجه شده اند .

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با بیان این که بخش قابل توجهی از بودجه شهرداری ها به صورت نقدی دیده شده و از فضای غیر نقدی فاصله گرفته است، خاطرنشان کرد: باید تمهیدات مناسبی اندیشیده شود تا با چالش های پیش رو مقابله کنیم .

وی با اشاره به راهکارهای شهرداری شیراز برای برون رفت از این چالش ها، تصریح کرد: در تلاشیم با اهتمام و هم افزایی مناسب میان شهرداران مناطق و تیم اقتصادی شهرداری شیراز و همچنین انعطاف کافی درون سازمانی، راهکار هایی برای مواجهه با شرایط خاص بیرونی اتخاذ نماییم .

اسدی با اشاره به اینکه عوارض جانبی کمبود نقدینگی تنها بخش مالی شهرداری را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اظهار داشت: این موضوع به صورت غیر مستقیم دربخش های دیگر مانند خدمات شهری،توسعه و حفظ فضای سبز،تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی،حاشیه نشینی و استانداردهای ساخت و ساز نیز اثر خواهد گذاشت .

بحث تحول اداری یکی دیگر از مباحثی بود که معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز به تشریح اهداف آن پرداخت و با اشاره به این که هدف از طرح جامع تحول اداری صرفا دریافت گواهی نامه های ایزو، تهیه بروشور و تدوین منشورهای اخلاقی نیست، افزود: اهداف طرح تحول اداری باید به طور جد  مورد بازنگری قرار گیرد و از رویکردهای صرفا سمبلیک فاصله بگیرد .

وی به تشریح اهداف طرح تحول اداری پرداخت و خاطر نشان کرد: ارائه کمک های فکری و تخصصی لازم جهت تدوین خط مشی ها و سیاست های مورد نیاز، افزایش سطح بهره وری، سیاست گذاری مناسب به منظور ایجاد تحول و دگرگونی در ابعاد مختلف سازمانی، بسترسازی، توانمندسازی و ایجاد فضای مناسب جهت دستیابی به راهکارهای کاهش هزینه، صرفه جویی و تدوین استراتژی های لازم برای افزایش حجم نقدینگی و تولید ثروت از طریق اصلاح فرآیندها، کاهش بروکراسی های اداری و افزایش میزان رضایتمندی شهروندان را از مهم ترین رسالت های این طرح برشمرد .

اسدی خدمت محوری را یکی دیگر از اولویت های شهرداری شیراز برشمرد. به گفته وی به نظر می رسد مدیریت شهری اگر بخواهد در این دوره ملزم به استفاده از روش های گذشته در اتکا به درآمدهای ناپایدار نگردد، باید تغییراتی بنیادین در سبد درآمد- هزینه خود ایجاد کند و از ظرفیت های جدیدی بهره ببرد .

او با بیان این که امروز راهی بجز اتکا به درآمدهای پایدار نداریم، تاکید کرد: بهترین مسیر برای تحقق درآمدهای پایدار، گسترش ابعاد خدمت محوری است که عمده ترین رویکرد آن این است که شهروندان به میزانی که از خدمات شهری استفاده مینمایند، ملزم به پرداخت هزینه خدمات گردند .

اسدی به عملیاتی شدن طرح جامع  ممیزی املاک و مستغلات در شهرداری شیراز اشاره و آن را یکی از مهمترین پروژه‌های شهرداری برای امسال برشمرد و اصلاح و تکمیل طرح جامع ممیزی، با هدف به هنگام سازی اطلاعات املاک و مستغلات شهری شیراز را به مثابه یک ضرورت برای شهر شیراز عنوان کرد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح ممیزی با هدف دستیابی به بانک اطلاعات نوین املاک و مستغلات افزود: شهر در مفهوم کنونی خود مجموعه گسترده ای از بناها، اراضی،مستحدثات و معابر است که در کنار رشد روزافزون خود لزوم ارایه خدمات وسیع و پیچیده را می طلبد .

اسدی افزود: ارایه این خدمات وسیع آن هم با توجه به ویژگی های کالبدی شهر که دائما در حال تغییرند، بی شک بدون بهره مندی از یک بانک اطلاعاتی جامع و به هنگام از محیط شهر غیرممکن خواهد بود .

وی با بیان این که هدف از این طرح، دستیابی به یک بانک اطلاعاتی مکان مرجع است، افزود: دستیابی به اطلاعات جامع شهری و برخورداری از یک سیستم یکپارچه اطلاعاتی یکی از نیازهای توسعه یافتگی و از مهم ترین مولفه های دستیابی به شاخصه های یک شهر هوشمند است.

در این نشست همچنین در مورد چگونگی استفاده از ابزارهای قانونی برای احصاء مطالبات شهرداری از نهادهای دولتی، مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص کاهش عوارض شهری در سال جدید، بررسی سایر روش‌های جذب درآمد و ایجاد طرح راهبردی توسعه‌ی سرمایه‌گذاری بحث و تبادل نظر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: