• جمعه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-4674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاری جشن برداشت گندم در جنوب فارس/
تولید 0.7 کیلوگرم محصول به ازای هزارلیتر آب در ایران

رییس جهادکشاورزی استان فارس گفت: در حالیکه کشورهای توسعه یافته به ازای هر هزار لیتر آب 1.5 کیلوگرم محصول کشاورزی تولید می‌کنند، در ایران به ازای هزار لیتر آب، تنها 0.7 کیلوگرم محصول تولید می‌شود!

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی فارس، محمدمهدی قاسمی در مراسم جشن شکرگذاری و آغاز برداشت گندم در جنوب فارس گفت: برای رفع مشکل باید به دنبال افزایش بهره وری با مدیریت کشاورزی باشیم.

قاسمی اضافه کرد: برای بهره مندی بیشتر کشاورزان از علم و دانش کارشناسان و تسریع در رفع مشکلات، مناطق روستایی پهنه بندی و یک کارشناس به عنوان مدیر به هر پهنه اختصاص داده شد، هر مدیر پهنه باید تعامل خوبی با کشاورزان داشته و پاسخگوی مشکلاتشان باشد.

او با اشاره به اینکه برای اولین بار در ایران، در هر مرکز خدمات یک محقق معین برای پاسخگویی علمی به مشکلات معرفی شده است، گفت: به دلیل برداشت بی رویه از منابع آبی در برخی از مناطق استان فارس بیلان آب منفی است.

قاسمی با بیان اینکه آبیاری تحت فشار بهره‌وری از آب را حداقل تا سه برابر بالاتر می برد و ۸۵ درصد از هزینه اجرای آبیاری نوین به صورت یارانه بلاعوض به بهره برداران پرداخت می‌شود، تصریح کرد: انتظار داریم با توجه به شرایط خشکسالی،‌ شاهد آبیاری سنتی در هیچ مزرعه‌ای نباشیم .

رییس جهادکشاورزی فارس گفت: با آبیاری تیپ در گندم میزان مصرف کشاوزران ۴ هزار متر مکعب است، در روش سنتی دو برابر این میزان مصرف می‌شود؛ حال آنکه در کشت گلخانه ای ۵ تا ۱۵ برابر افزایش بهره وری آب را شاهد هستیم؛ بنابراین ارزان ترین تسهیلات با اولویت گلخانه به بهره برداران پرداخت می‌شود.

قاسمی گفت: تسهیلات توسعه روستایی با بهره‌ی شش درصد و اولویت اول گلخانه است؛ اولولیت بعدی این سازمان در پرداخت تسهیلات صنایع تبدیلی، تکمیلی، بسته بندی فرآوری و سایر محصولات خواهد بود.

رییس جهادکشاورزی فارس همچنین گفت: سهمی از اعتبارات تخصیصی صندوق توسعه ملی جهت آبخیز داری به شهرستان مهر و منطقه دارالمیزان تخصیص داده شده است .

نماینده مردم شهرستان‌های مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی نیز، گفت: کشت بی رویه در سال‌های گذشته استان فارس را با خشکسالی مواجه کرد.

محسن علوی خاطرنشان کرد: اگرچه صنعتی شدن استان یک ضرورت محسوب می‌شود اما کشاورزی و تامین نیازهای اولیه زندگی از ضرورت‌ها و بسیار مهمتر از صنعت است.

براساس این گزارش، جشن شکرگذاری و آغاز برداشت گندم در روستای دارالمیزان بخش اسیر از توابع شهرستان مهر در جنوب استان فارس برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: