• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-2176-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

رییس دانشکده الهیات دانشگاه شیراز:

همايش "عشق و محبت از ديدگاه اهل بيت(ع)" اردیبهشت در شیراز برگزار می‌شود

رییس دانشکده‌ی الهیات و معارف دانشگاه شیراز گفت: سومین همایش ملی "عشق و محبت از ديدگاه اهل بيت(ع)"  به میزبانی این دانشگاه در روزهای سوم و چهارم اردیبهشت با حضور صاحب‌نظران علوم فلسفه، معارف و ادبیات برگزار می‌شود.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، حجت‌الاسلام قاسم كاكايي يكشنبه 27 فروردين در يك كنفرانس خبري با بيان اينكه محوريت اين همايش در رابطه با سيره رضوي امام رضا(ع) و بر مبناي محبت و عشق‌ورزي خواهد بود، گفت: عشق و محبت بخش مهمي از عرفان اسلامي و شيعي را تشكيل داده است.

وي با اشاره به چرايي انتخاب موضوع اين همايش، خاطرنشان كرد: امروز چهره زشت و خشني از اسلام با مظهريت داعش، تكفيري‌ها و تروريست‌ها تبليغ مي‎شود و در واقع اسلام‌هراسي موجب شد تا عشق و محبت از ديدگاه اهل بيت(ع) به عنوان موضوع محوري اين همايش قرار گيرد.

دبير علمي سومين همايش ملي عشق و محبت از ديدگاه اهل بيت(ع) با تصريح بر اينكه ايمان در اسلام خود به معناي گروش به محبت الهي است، عشق را به مثابه يك هنر توصيف كرد و گفت: صرف نظر از مبارزه با اسلام‌هراسي و خشونت، متاسفانه محبت، دوستي و عشق ورزيدن بين افراد در جامعه امروزي ما بسيار كم‌رنگ شده است.

كاكايي با بيان اينكه در بسياري از مواقع به جاي حاكميت عشق و محبت، نوعي نفرت ‌پراكني در جامعه رواج يافته است، گفت: عشق از واژه‌هاي مظلوم است و حق آن آنگونه كه بايد ادا نشده است.

وي ادامه داد: امروز عنوان بسياري از سريال‌ها و فيلم‌هاي تلويزيوني عشق است، درحاليكه از عمق آنها هوس برخاسته مي‌شود اما آيا عشق تنها بين دو جنس مخالف است يا معناي وسيع‌تري دارد؟

عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با تصريح بر اينكه ضروري است كه معناي عشق را كالبدشكافي كنيم، گفت: در اين همايش اين مهم توسط اساتيد و صاحب‌نظران به بحث و بررسي گذاشته خواهد شد.

به گفته وي، متعلقات و درجات محبت خدواند به خلق و برعكس، اقسام محبت(ستوده و نكوهيده)، آثار فردي و اجتماعي در تربيت و الگوسازي، آسيب‌شناسي محبت، تاثيرپذير متفكران اسلامي از متكلمان، فلاسفه و عرفا، رابطه محبت و دينداري و جايگاه محبت در اخلاق از مهمترين محورهاي اين همايش به شمار مي‌آيند.

كاكايي به ارائه 10 مقاله برگزيده در اين همايش و آغاز آيين افتتاحيه با پيام ويدئويي آيت‌الله جوادي آملي اشاره كرد و افزود: حجت‌الاسلام سعيد جوادي آملي، دكتر غلامحسين ابراهيم ديناني؛ چهره ماندگار فلسفه كشور، دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني؛ كارشناس برنامه معرف شبكه چهار صدا و سيما، رئيس انجمن حكمت و فلسفه ايران، دكتر كاووس حسن‌لي، دكتر عبدالجبار كاكايي و دكتر محمديوسف نيري، دكتر روحي از شاگردان آيت‌الله بهجت در اين همايش دو روزه به ايراد سخن مي‌پردازند.

وي همچنين دكتر فاطمه طباطبايي، همسر سيد احمدخميني از شاگردان عرفاي معاصر را از سخنرانان وي‍ژه اين همايش نام برد و  خاطرنشان كرد: اين همايش از ساعت 9 صبح روز دوشنبه سوم ارديبشهت ماه در تالار علامه جعفري دانشكده الهيات و معارف دانشگاه شيراز آغاز خواهد شد.

كاكايي يادآور شد: اين همايش با همكاري وزارت علوم، تحقيقات‌وفناوري، وزارت فرهنگ ‌و ارشاد اسلامي، بنياد فرهنگي هنري امام رضا(ع)، انجمن فلسفه حكمت ايران، سازمان تبليغات اسلامي فارس، اداره‌كل اوقاف و امور خيريه فارس و دانشگاه شيراز برگزار مي‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: