• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-8114-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شورای شیراز خواستار شد:

لزوم بازنمایی عناصر هویت شهری در شیراز

عضو و رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز بر لزوم بازنمایی عناصر هویت شهری در شیراز منطبق بر منابع تاریخی و قرار گرفتن مطالعات فرهنگی در این راستا، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، احمد تنوری در نطق قبل از دستور خود در جلسه‌ی علنی عصر دوشنبه 27 فروردین شورای شهر شیراز با بیان اینکه باید جایگاه بناهای تاریخی شیراز در ایجاد حس و مکان و هویت به فضای کالبدی شیراز تبیین شود ، یکی از مشکلات مهم شیراز را پیوسته و هماهنگ نبودن سیمای شهری دانست.

او که اعتقاد دارد مشکل گفته شده ناشی از اجرا نشدن قوانین و مقررات و مصوبات و سایر قواعد آمره‌ی حاکم و ناظر بر این حوزه است، لزوم توجه به ا صلاحاتی در راستای بهبود وضعیت را مورد تاکید قرار داد.

تنوری با بیان اینکه ضوابط و مقررات ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری از مهمترین مصوبات لازم‌الاجرا در این بخش است، از اینکه مصوبه یاد شده سال 87 تصویب اما تاکنون اجرا نشده است، خواستار توجه شورای شهر شیراز به اجرای کامل این مصوبه شد.

تنوري از اهداف مهم این مصوبه را احیای فرهنگ معماری و شهرسازی غنی گذشته ایران عنوان و اضافه کرد :  بخش عمده ای از فرهنگ معماری و شهرسازی  گذشته ایران زمین متعلق به شهر شیراز و فرهنگ معماری و شهرسازی شیراز متأثر از مکتب هنری این شهر و هویت ایرانی و اسلامی هم به شدت تحت تأثیر مکتب شیراز است.

اين عضو شوراي شهر شيراز ادامه داد: علیرغم اینکه در سال های اخیر بخشی از آثار ارزشمند معماری و شهرسازی غنی متعلق به گذشته ‌ی کشور در شهر شیراز تخریب شده است اما هنوز هم می توان با بهره گرفتن از پژوهش های انجام شده و شناخت بهتر از این هویت بی بدیل اشتباهات گذشته را جبران کرد.

تنوري با تاکید براینکه باید از بروز ناهماهنگی های نظری و کاربردی در فضاها و معابر و فعالیت های شهری جلوگیری شود ، خاطرنشان كرد : در این راستا نیازمند فعالیت کمیته ارتقای کیفی سیما و منظر شهری هستیم تا هر چه سریعتر تشکیل جلسه دهد و بتواند هماهنگی لازم میان همه دستگاه ها، سازمان ها، نهادها، شرکت ها و مؤسسات ذیربط در امر ارتقای کیفی سیما و منظر شهری را انجام دهد.

رییس كميسيون حقوق شهروندي شوراي شهر شيراز معتقد است كه طراحی ها و اجرای بناهای واقع در بافت تاریخی فرهنگی شیراز باید واجد دانه بندی و ریخت شناسی مشابه با این بافت تاریخی ارزشمند باشند و حتماً باید در موضوع بهسازی نمای بافت تاریخی شهر مصالح ساختمانی، رنگ و بافت مصالح نمای ساختمان ها با هویت تاریخی شیراز همخوانی داشته باش د، اما چیزی که اکنون مشاهده می شود خلاف این را نشان می دهد.

تنوري در بخش ديگري از اين نطق خطاب به شهردار شيراز گفت: تابلوهای فعالیت های شهری اعم از تجاری، درمانی، خدماتی و اداری در سطح اين كلانشهر باید در انطباق کامل با مبحث بیستم مقررات ملی ساختمان به صورت هماهنگ برای تمام اصناف مختلف تهیه شود.

وي بر تاکید شهرداری به اصناف و صاحبان مشاغل مختلف در خصوص ساماندهی تاسیسات مختلف مطابق با شاخصه‌های که سیما و منظر شهری را دستخوش آسیب نکند، بر لزوم مکان یابی برای کابین ها و کیوسک های مطبوعاتی، تنقلاتی و تلفن عمومی و صندوق های صدقات و .... به گون ه‌ ای که مزاحم حرکت عابران پیاده نباشد ، تاکید کرد.

تنوری با اشاره به الزامات قانونی در خصوص معابر مختلف، بر لزوم توجه به این الزامات قانونی در شهرسازی و بهسازی و ایجاد معابر تاکید کرد.

او با بیان اينكه ایجاد هرگونه اختلاف سطح اعم از لبه و پله و غیره در مسیر عبور عابران پیاده ممنوع است، گفت: شهرداری باید هرچه سریعتر تغییرات لازم را در اینگونه سطوح ا عمال کند.

به گفته رئيس كميسيون حقوق شهروندي شوراي شهر شيراز، مطابق مصوبات لازم الاجرا حفظ و توسعه فضای سبز شهری باید حتی الامکان با گونه های بومی شیراز انجام شود، بدين معنا كه توسعه فضای سبز شیراز باید با گونه های اقلیم شیراز که متناسب با ویژگی های طبیعی، تاریخی، فرهنگی شهر شیراز است، انجام شود.

تنوري به راهكاري رفع اين مشكل اشاره و عنوان كرد: نگاه شورا و شهرداری به بازنمايي و باز آفرینی فضاهای شهری باید با تکیه بر عناصر هویت بخش شیراز باشد و بر عبارت «عناصر هویت بخش شیراز» باید تکیه شود.

عضو شورای شیراز گفت : اشاره صرف به عناصر هویت بخش شهری به طور کلی ما را از مقصود دور می کند و چه بسا دیدگاهها و سلایق برخی از دانش آموختگان بی اطلاع از عناصر هویت بخش شیراز را بر تصمیمات شورا و شهرداری تحمیل کند و نهایتاً به هویت شهر شیراز لطمات جدید و جبران ناپذیری وارد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: